Vršačka akcija da se pomogne proizvođačima i kupcima
VRŠAC: Kako je Agriko pijaca u Vršcu zbog vanrednog stanja zatvorena, Grad Vršac u saradnji sa JKP „Drugi oktobar” pokrenuo je akciju „Kupuj lokalno - domaće” u okviru koje poljoprivredni proizvođači, koji su dugogodišnji zakupci tezgi na pomenutoj pijaci, mogu da prodaju svoje proizvode na poziv.
Da bi Vrščanima uvek bili dostupni sveže voće, povrće, mlečni i drugi proizvodi, na sajtu Grada Vršca i „Drugog okrobra” nalazi se spisak svih poljoprivrednika i njihovi brojevi telefona, na koje je moguće naručiti željene proizvode, a volonteri ili sami proizvođači donose poruybinu na kućnu adresu.
- Zovu me sugrađani i mada je opala potražnja, zadovoljan sam - kaže za „Dnevnik” Boško Simeonov iz Uljme koji proizvodi mlečne proizvode, ali i povrće. - Ovim se bavimo već 40 godina i mogu reći da nam nikad nije išlo gore nego sad. Mi prodajemo kilo sira za 400 dinara i pre vanrednog stanja smo prodavali nedeljno i do 100 kila. Sad nam se prodaja prepolovila.
Budući da je ova akcija nedavno počela, još uvek nisu svi čuli za nju, te telefoni proizvođača ne zvone toliko često. Ipak, Boško i dalje prati rutinu - prodaje četvrtkom i subotom, kad su inače pijačni dani u Vršcu.
- Bolje i ovako nego nikako, na sve nas će ova situacija loše uticaci, naročito što nas i policija kažnjava jer ostanemo na njivi sat vremena duže od policijskog časa. Sačekaju nas u selu i eto - priča Simeonov, priznajući da ovaj njihov posao nema ko da nastavi, budući da deca nisu naročito zainteresovana da se bave poljoprivredom.
Međutim, ima i onih koji su mlađi i pomažu u proizvodnji i prodaji, ali to im ništa ne vredi jer, kako tvrde, ovo što se dešava je katastrofa.
- Došli smo do toga da mleko dajem svinjama, šta onda više da vam kažem - pita se mlekar Marko Jokić, takođe iz Uljme. - Ako se ovako nastavi, propašćemo. Imamo 30 krava i bavimo se stočarstvom 27 godina. Dnevno potrošim tonu hrane. Ne znam kako ćemo uspeti da se izvučemo iz svega ovoga, jer koliko sve bude trajalo, toliki će i biti gubitak.
Poljoprivrednici iz Vršca najviše su ogorčeni zbog toga što je Grad zatvorio pijacu, ali ne i supermarkete koji su krcati ljudima.
- Nema ništa od ove akcije, slabo zovu, a u supermarketima bude gužva - ogorčena je Rozanka Rašić koja se bavi najviše proizvodnjom orašastih plodova u Dupljaji. - Pre neki dan sam otišla na parking ispred pijace, a prekoputa Maksija, i na autu poređala svoje proizvode. Policija me upisala i pretili mi kaznom do 150.000 i pet godina zatvora. O čemu mi pričamo? Kažu da ne smemo da se okupljamo, a ja stojim sama...
Neki su se dosetili da je vreme da otvore stranice na društvenim mrežama i preko njih stupe u kontakt sa svojim sugrađanima koji žele da kupe neke proizvode. Slobodan Vogrin iz Vršca ima profil na Fejsbuku „Farma Celer” na kom se nalaze i fotografije povrća koje pažljivo uzgaja u svojoj bašti.
- Imam rasad povrća, sve vrste domaćih sorti paradajza i jedan hibrid za staklenik, tu su i krastavac, celer, vlašac, tikvice,... - i mogao bi u nedogled da nabraja vredni Slobodan koji će, kako je iskoristio priliku da nam se pohvali, uskoro postati deda. - Za sad mi se javlja dosta mojih redovnih mušterija, bar 30 odsto. A za ovo vreme uspemo da prodamo oko pet odsto proizvodnje. Pritom, ja sam u rizičnoj grupi i ne znam šta će se desiti ako ne uspemo sve da prodamo. Razmišljam da počnem da prodajem ispred kuće. Srećom, rasad je tek krenuo, ali ako ga ne prodamo do kraja maja, onda smo u ozbiljnom problemu, jer šta da radimo sa viškovima...
L. Radlovački