Voda skuplja i zbog poštarine
KANJIŽA: Saglasnost na novi cenovnik usluga snabdevanja vodom za piće, odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda DOO „Potiski vodovodi” iz Horgoša izglasala je odbornička većina
Skupštine opštine Kanjiža, tako da će od 1. marta uslediti poskupljenje za 12 odsto. Nisu prihvaćeni predlozi odbornika opozicije da usluge „Potiskih vodovoda” poskupe samo šest odsto, odnosno da budu u visini inflacije.
Komunalci su, inače, prvobitno zahtevali poskupljenje za 15 odsto, ali su nakon razmatranja zahteva na Opštinskom veću usledila ponovna preračunavanja, pa je usledilo blaže poskupljenje koje će se odnositi na građane sa mesečnom potrošnjom do 25 kubnih metara pijaće vode i ustanove. Za građane sa većim utroškom i privredu ovog puta nije prediđeno poskupljenje jer oni usluge „Potiskih vodovoda” plaćaju po višoj tarifi. Za 12 odsto poskupela je fiksna mesečna naknada za vodomere, kao i odvođenje otpadnih voda.
V. d. direktorka „Potiskih vodovoda” Vesna Markotić obrazložila je da za privredu kod svih usluga nije tražena korekcija cena u odnosu na važeći cenovnik, zbog težnje da se cene ujednače. Za građane sa mesečnom potrošnjom do 25 kubika nova cena kubika vode sa PDV-om iznosi 47,27 dinara i za ustanove 50,91, dok je za građane sa potrošnjom preko 25 kubika i preduzeća cena ostala 78,89 dinara.
Tome treba dodati i usluge odvođenja otpadnih i prečišćavanja otpadnih voda, dva puta po 20,59 dinara, tako da kubik vode sa odvođenjem i prečišćavanjem domaćinstva sa potrošnjom do 25 kubika sa PDV-om staje 88,45 dinara, za ustanove 96,97 i za građane sa potrošnjom preko 25 kubika i privredu 147,61 dinara.
Iz „Potiskih vodovoda” napominju da u prošloj godini nije bilo povećanja cena njihovih usluga i da je sadašnji cenovnik na snazi od 1.maja 2015. godine. Iz preduzeća uveravaju da će odobreno poskupljenje imati samo efekat od 10,13 odsto, imajući u vidu povećane troškove, da naplata iznosi 80 do 90 odsto, kao i da se za redovne platiše odobrava popust od tri odsto, umesto dosadašnjih pet odsto.
„Potiski vodovodi” pravdaju poskupljenje povećanjem troškova proizvodnje vode, odvođenja i prečišćavanja. Na prvom mestu stavljen je novi trošak za PTT usluge na osnovu inspekcijskog naloga i rešenja Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija u iznosu od tri miliona dinara. Direktorka Markotić pojasnila je da su ranije raznošenje računa potrošačima vršili u sopstvenoj režiji, a od prošle godine su prinuđeni da račune svakog meseca šalju poštom, a za oko 11.500 potrošača poštarina je postala velika stavka.
„Potiski vodovodi” imaju još povećane troškove za električnu energiju, kao i proizvodnju vode u Malim Pijacama, gde je pre tri godine instaliran sistem za dearsenizaciju pitke vode, zatim, drastično poskupljenje troškova analize pitke i otpadne vode, povećani doprinosi za vodoprivredu… Znatne količine utrošene vode preduzeće ne fakturiše korisnicima po raznim osnovama po zahtevima lokalne samouprave, od korišćenja vode za bazene, sportske klubove, javne česme, polivanje javnih površina, gašenje požara i duge potrebe, pa potrošnja te vode predstavlja čist gubitak za preduzeće.
M. Mitrović
Mesečno očitavanje
Dodatni trošak je i očitavanje vodomera svakog meseca, takođe po nalogu tržišne inspekcije, a do sada su vodomeri očitavani tri puta godišnje. Za očitavanje vodomera 12 puta godišnje trošak je četiri puta veći, za 3,6 miliona dinara, a problem predstavlja što nema dovoljnog broja radnika usled zabrane zapošljavanja.