Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Više pogodnosti za ulagače

20.06.2016. 19:15 13:33
Piše:

Predsednik Opštine Bač Dragan Stašević kaže da je svojim geostrateškim položajem ovo područje izuzetno atraktivno za investiranje. Opština raspolaže kompletno infrastrukturno opremljenom industrijskom zonom

koja je magistralnim putevima povezana sa Novim Sadom, Somborom, Suboticom, graničnim prelazima prema Hrvatskoj i Mađarskoj, ali i drugim centrima od značaja za plasman robe na tržište.

- Blizu smo i plovnih koridora Dunava i kanala DTD, koji predstavljaju odličnu osnovu za brz i efikasan transport proizvoda ka svim destinacijama u Srbiji, ali i inostranstvu - kaže Stašević. Prema njegovim rečima, Dunav, kao najveći robno transportni pravac Evrope, pruža mnoge povoljnosti u poslovanju, a ova opština se prostire na 43 kilometra obale Dunava.

- Lokalna samouprava Bač je omogućila kako domaćim, tako i stranim investitorima da na najlakši mogući način ulože svoj novac na području Opštine Bač. Preostale slobodne parcele u zoni koštaju 0,90 eurocenti po metru kvadratnom, a svaka parcela poseduje plansku dokumentaciju, koja omogućava investitorima nesmetani početak radova na izgradnji proizvodnih objekata - kaže Stašević.

Još jedna od pogodnosti koje je Opština obezbedila za investitore je podsticaj u vidu oslobađanja od plaćanja doprinosa za uređenje građevinskog zemljišta za one koji na parcelama u radnoj zoni budu izgradili proizvodne i skladišne kapacitete. U industrijskoj zoni u Baču trenutno se nalazi slobodnih 16 parcela ukupne površine od 4,4 hektara. Površine pojedinačnih parcela kreću se od 0,2 do 0,6 hektara. Parcele se mogu grupisati, te se spajanjem više parcela može dobiti veća površina, zavisno od potreba investitora.

- Opština Bač je već izgradila na jednoj od parcela višenamensku proizvodnu halu u kojoj će se u narednom periodu pokrenuti proizvodnja i zaposliti lokalna radna snaga - kaže Stašević.

Pored ovog objekta, završava se projekat izgradnje bioenergane, koja će struju proizvoditi iz biomase, a uspešno posluju i proizvođači metli, drvno prerađivačke industrije, proizvodnja bio goriva.


Okreni pedale, uživaj

Drugi po redu „Ciklo Bač 2016.“ pod sloganom „ Okreni pedale-pokreni vožnju“ održaće se u nedelju, 26. juna u Baču sa početkom u 10 časova. Manifestaciju organizuje Turistička organizacija Opštine Bač, a ruta kojom će biciklisti voziti počinje od Tvrđave, vodi kroz naselje, preko Malog Bača i Vajske do cilja kod jezera Provala. Ukupna dužina rute je dvadeset kilometara.

- Zaustavni punktovi biće postavljeni u Malom Baču i centru Vajske, gde će vozačima biti obezbeđena voda, a nakon trke svi dobijaju sendviče - kaže stručni saradnik Turističke organizacije Bača Marina Balaban i dodaje da se vozači pozivaju da pola sata pre početka vožnje dođu do startnog mesta.

Svi učesnici  trke mogu tokom trajanja „Ciklo Bač 2016.“ uživati na uređenoj plaži jezera Provala, posetiti manastir Bođani ili voziti biciklističkom stazom duž obale Dunava.

- Pozivamo sve da nam se pridruže u vožnji i manifestaciji koja promoviše vožnju bicikla kao vid rekreacije, zdravog načina života, podstiče razvoj ciklo turizma, jer kroz bačku opštinu prolazi međunarodna biciklistička staza „Eurovelo 6“ - kaže Balaban.

Pored tog sportsko-rekreativnog sadržaja, Bač ovom manifestacijom želi učesnicima iz drugih opština i zemalja da pokaže svoje kulturno-istorijske spomenike, brojne atrakcije i turističke potencijale ove sredine. Za start trke je kao i lane, prirodan izbor upravo Tvrđava, simbol ovog kraja.

Turizmolog Marina Balaban kaže da Bač ima spomenike na kojima bi im svako pozavideo, ali u koje treba puno ulagati. Prema njihovoj evidenciji Opštinu Bač godišnje obiđe do 7.000 posetilaca, imajući u vidu jednodevne karte, ali ne zna se tačan broj, zbog turista koji odsedaju u privatnom smeštaju.

- Turisti posećuju franjevački samostan, manastir u Bođanima, Tvrđavu koja je najstarija u Vojvodini, jezero Provala, ali i turski hamam, najseverni očuvan turski spomenik u Evropi - kaže Balaban. - Zanimljiva je i Kalvarija iz 19.veka, koja je nažalost išarana grafitima, uprkos čestom krečenju i osam kućica oko nje koje prikazuju stradanje Hristovo, koja predstavlja i lep vidikovac sa kojeg se vidi okolina. Ulica Bačka tvrđava i spomenici su pod okriljem Zavoda za zaštitu spomenika, a u okviru projekta „Vekovi Bača”, tvrđava je rekoinstruisana, tako da sada posetioci mogu da vide pet etaža koje su obnovljene i da obiđu suvenirnicu koja je otvorena svaki dan.

Najviše je poseta iz škola i deci je jako zanimljivo da vide tvrđavu koju je izgradio kralj Karlo Robert Anžujski oko 1338. godine. U tvrđavi se nalazi kamin, koji je dokaz da su ljudi nekada u njoj stanovali. Rekonstrisana je i puškarnica i kula u „donžon” stilu kakve su građene po Evropi, a malo ih je očuvano.

- Zanimljiv je podatak da nakon Mohačke bitke, kada su u ove krajeve došli Turci, tvrđavu nisu rušili, već su je koristili- kaže Balaban i dodaje da je to pribeležio čuveni putopisac Evlija Čelebija.

Direktor Turističke organizacije Bač Darko Vojnović kaže da će ove godine biti uloženo 3,5 miliona dinara u uređenje priobalja Dunava i jezera Provala, kao i plaže na jezeru.

U projekat „Freska” Evropska unija uložila je 300 miliona dinara, od kojih je malo više od 50 odsto namenjeno za Tvrđavu. Predsednik Opštine Bač Dragan Stašević kaže da će sredstva biti utrošena za dekorativnu rasvetu i video nadzor.

Dobrodošli biciklisti

Prošle godine, osim lokalnih ljubitelja dvotočkaša, rutom „Ciklobač” su se provozali i biciklisti iz Kule, Sombora, Futoga i Siriga, a podršku su pružili i lokalni zvaničnici, kao i sam predsednik opštine. Zainteresovani za učešće prijave podnose u Turističkoj organizaciji Opštine, a više informacija mogu dobiti i telefonom na broj 021/772-222.


Dinar za sport

Opštinska komisija raspisala je javni poziv za dodelu sredstava za finansiranje troškova godišnjih i posebnih programa sportskih organizacija iz buyeta Opštine Bač, za drugu polovinu ove godine. Pozivaju se sva zainteresovana sportska društva sa teritorije opštine da se jave, najkasnije do 29. juna.


Školama bolje grejanje

Opština Bač je raspisala javni konkurs povodom realizacije projekta „Povećanje energetske efikasnosti u školama kroz nabavku i ugradnju kotlova na drveni i agro pelet“ nakon potpisivanja ugovora sa Norveškom ambasadom. Dobijanjem donacije od Kraljevine Norveške u vrednosti od 53.000 evra, Opština Bač obezbedila je istu sumu, kako bi se realizovao projekat vredan 106.000 evra za ugradnju kotlova u škole.

- Projektom je obuhvaćena zamena postojećeg dotrajalog sistema grejanja i prelazak na drveni i agro pelet u osnovnim školama „Jan Kolar“ u Selenči, „Aleksa Šantić“ u Vajskoj i Predškolskoj ustanovi „Kolibri“ u Baču, što će za lokalnu samoupravu značiti mnogo, u smislu smanjenja troškova grejanja obrazovnih ustanova koji su tokom grejne sezone izuzetno visoki zbog zastarelih kotlova i instalacija - kaže predsednik Opštine Bač Dragan Stašević.

Zamenom starog sistema grejanja, uštede će se, pored jeftinijeg ogreva, ostvariti i u delu održavanja, najviše iz razloga jer je stara oprema zahtevala konstantne popravke i remont. Dodatna sredstva koja nastanu kroz uštede biće uložena u druge projekte koji se odnose na unapređenje energetske efikasnosti u ostalim školama koje nisu obuhvaćene ovim projektom, kao i javnim ustanovama. Završetak svih projektnih aktivnosti se očekuje u avgustu ove godine.

- Korišćenje obnovljivih izvora energije, bitno je ne samo za trenutno rešavanje problema nedostatka energije i njene visoke cene, nego i zbog stalnog iscrpljivanja fosilnih goriva i rastućih problema zagađenja životne sredine - kaže Stašević i dodaje da Opština ovim projektom želi da potvrdi svoje namere da bude energetski nezavisna zajednica, koja vodi brigu o zaštiti životne sredine i brigu o deci koja su Opštini Bač prioritet.

Opština je i prethodnom periodu ulagala u proširenje i adaptaciju PU „Kolibri“ Bač, zatim ograđivanje vrtića i škole u Selenči, kupovinu autobusa za besplatan prevoz učenika, postavljanje video nadzora u školama, kao i redovnu isplatu stipendija. U lokalnoj samoupravi polaze od toga da su obrazovanje i vaspitanje neodvojivi delovi sistema brige o deci. Važan aspekt u realizaciji ovog projekta je i korišćenje lokalnih resursa za grejanje (drveni i agro pelet) uz vođenje računa o zaštiti životne sredine.

Opština Bač će i u narednom periodu nastojati da obezbedi sredstva iz različitih izvora finansiranja, kako domaćih, tako i međunarodnih, kako bi se školama i vrtićima pružila puna podrška u realizaciji projekata za kojima trenutno postoji potreba kao što su rekonstrukcija krova, zamena dotrajale stolarije i slično, čime smatraju da će kvalitet nastave i boravak učenika i nastavnika u školama podići  na još viši nivo.

Proveren kvalitet jezerske vode

Zajedno sa početkom manifestacije „Ciklobač 2016“ biće i zvanično otvorena kupališna sezona na jezeru Provala kod Vajske. Uoči početka kupališne sezone urađena je analiza mikrobioloških i fizičko-hemijskih parametara, te ekološki status uzorka vode jezera Provala uzorkovane na mernom mestu uz plažu. Analiza Instituta za javno zdravlje Vojvodine je pokazala da je voda dobrog ekološkog statusa, odnosno odgovara propisanim zahtevima za drugu klasu, te su rekreacija i kupanje u vodi jezera dozvoljeni.

Tereni za razne rekreativne aktivnosti kao i novoizgrađeni objekat „Tvrđava“ omogućiće kupačima potpun ugođaj za aktivan odmor. Ulazak na jezero Provala će se tokom sezone naplaćivati u iznosu od stotinu dinara, a sredstva prikupljena na ovaj način biće iskorišćena za održavanje plaže.


Svakom brojilo

Saradnjom lokalnih vlasti Opštine Bač i Elektrodistribucije rešen je dugogodišnji problem snabdevanja strujom za stanovnike naselja Ekonomija 1 i Ekonomija 3. Stanovnici naselja dobili su svoja brojila, čime je rešen problem snabdevanja električnom energijom, koje je zavisilo od korisnika koji nisu izmirivali svoje obaveze.

Opština se ugovorom sa Elektrodistribucijom obavezala da će finansirati deo troškova priključenja i obezbediti trafoe, čime su stvoreni uslovi za početak radova. Nakon postavljanja bandera, trafoa, kao i elektro-mreže, stanovnici su podneli zahtev za saglasnost za priključenje na mrežu, a lokalna samouprava im je pružila administrativnu podršku i uzevši u obzir težak materijalni položaj stanovnika ovih naselja, preuzela finansijske obaveze koje podrazumevaju izgradnju trafoa i niskonaponskog voda, podzemnog napojnog kabla za svako domaćinstvo, atesta ispravnosti električnih instalacija, javne rasvete, kao i pomoći oko iskopa rovova za polaganje kabela.

Stanovnici naselja Ekonomija 1 i Ekonomija 3 dobili su iste uslove kao i svi drugi potrošači struje, a završetak radova označio je uspostavljanje kvalitetnog snabdevanja strujom na teritoriji čitave Opštine Bač.

Maša Stakić

Piše:
Pošaljite komentar