Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Većina gostiju Banje Kanjiža boravi o svom trošku

22.01.2019. 11:29 11:32
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

KANJIŽA: Popunjenost kapaciteta u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Banja Kanjiža” koja raspolaže sa 300 postelja, lane je bila oko 70 posto, što je na nivou prethodne godine.

Direktorka ove renomirane ustanove dr Slobodanka Drndarski ukazuje da na popunjenost kapaciteta utiče što se dvokrevetne i trokrevetne sobe izdaju kao jednokrevetne, jer gosti sve više traže smeštaj u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama.

- Veliko je učešće korisnika koji u našu ustanovu dolaze sa uputima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, koji popunjavaju oko polovine kapaciteta, ali većina je gostiju koji na lečenje ili boravak dolaze o svom trošku. Treba imati u vidu da je kod nas tokom prošle godine boravilo na oporavku i oko 900 penzionera sa najnižim primanjima o trošku Fonda PIO - kaže direktorka Drndarski.

Ovde su zadovoljni činjenicom da su pred kraj godine kapaciteti u novembru i decembru bili popunjeniji nego ranije, a i ukupno gledajući druga polovina godine se pokazala znatno boljom.

- To je možda i rezultat pražnjenja kapaciteta u letnjim mesecima kada se pokušava intenzivnije baviti sportsko rekreativnim turizmom, odnosno da se popularišu sportske manifestacije koje se organizuju u Kanjiži, pa to delom uzme svoj danak. Međutim, taj segment je nešto što je perspektiva kojom ustanova i cela opština treba da se bave - dodaje Drndarski.

Podrškom Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo nabavljeni mobilni liftovi za kade i bazen, kao i najsavrmenija oprema za terapije i dijagnostiku

Ova ustanova je u svetu banjskog turizma poznata po kvalitetnim uslugama, a direktorka Drndarski naglašava da su činjeni napori da se zdravstvene usluge podignu na još viši nivo. Pretprošle godine je ulagano u adaptaciju bazenskog bloka, pa je taj prostor učinjen pristupačnim invalidima, korisnicima sa posebnim potrebama. Taj trend nastavljen je i lane. To je omogućilo da u ustanovi borave grupe studenata i sportista sa posebnim potrebama, a i da Kanjiža bude domaćin međunarodnog takmičenja invalida u kolicima u stonom tenisu.

Od Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo AP Vojvodine, banja je lane dobila podršku od 1,2 miliona dinara, koja je iskorišćena za kupovinu mobilnog lifta za kade i mobilnog lifta za bezen, čime su usluge postale još pristupačnije korisnicima sa posebnim potrebama.

- Trudimo se da podižemo nivo zdravstvene zaštite i usluga na viši nivo nego do sada, da unapredimo kurativu, pa smo sproveli javnu nabavku za novu opremu, za obezbeđenje uslova za pružanje takozvanih vanstandardnih usluga, koje se ne pružaju na račun Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Želja nam je da u terapijske svrhe primenimo još savremenije aparate koji su sada na tržištu, koji prenose visokofrekventnu magnetnu energiju i koristi je u svrhu lečenja kako akutnih tako i hroničnih stanja. Tu je i horizontalna terapija koja koristi srednjefrekventne struje u svrhu lečenja metaboličkih poremećaja osteoporoze, spastičnih stanja i drugih oboljenja - objašnjava Drndarski.


Stalno otvoreni konkursi

Problem i u „Banji Kanjiža” je nepopunjenost pojedinih radnih mesta za koje su stalno otvoreni konkursi, bilo da je reč o medicinskom i ugostiteljskom osoblju. Konobari i kuvari su deficitarni, a osoblje na tehničkom održavanju mašinske i elektro struke gotovo nedostupno u okolini. Niko se ne javlja na oglas, pošto je veliki broj ljudi otišao u inostranstvo.

- Što se zdravstvenog osoblja tiče uspevamo da popunimo radna mesta, ali za ugostiteljsko i tehničko osoblje zaista imamo problema. Snalazimo se kako znamo i umemo u uslužnim delatnostima gde se proces rada obavlja i subotom, nedeljom i praznicima, onim danima kada drugi odmaraju, a mogućnost adekvatnog vrednovanja njihovog rada je prilično ograničena. I pored poteškoća, svi se trudimo da naši gosti imaju što kvalitetnije usluge - ukazuje dr Slobodanka Drndarski.


U Kanjiži nameravaju da se više bave i dijagnostikom. Već godinama se obavlja merenje gustine koštane mase ili ostiodenzitometrija, a nova dijagnostička metoda za koju imaju obučeni kadar je elektromioneurografija, pa je nabavljen elektromioneurograf.

- Ova nova tehnologija u dijagnostici kod nas, koja je poznata u svetu i veoma je tražena za sada ne postoji na području Severnobanatskog okruga, pa svi osiguranici idu za Suboticu ili Novi Sad, tako da će biti mogućnosti da se obavi u „Banji Kanjiža” - saznajemo od direktorke Drndarski.

Tekst i foto: M. Mitrović

Autor:
Pošaljite komentar