Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Usvojen novi pravilnik o postavljanju letnjih bašti u Somboru

17.04.2017. 14:44 14:47
Piše:
Foto: Opština Sombor

SOMBOR: Neposredno pre vaskršnjih praznika odbornici Skupštine grada su usvojili novi pravilnik o postavljanju bašta ispred ugostiteljskih objekata, što bi trebalo konačno da uvede reda u ovu oblast.

Naime, u poslednjih nekoliko godina, čiji je vrhunac bio prošlog leta, uočen je trend nicanja mastodontskih „bašta“ u najužem centru grada, koje ne samo da zahtevaju dizalice, viljuškare i drugu tešku građevinsku mehanizaciju za postavljanje, već bahato ograničavaju kretanje pešaka u zoni zabranjenoj za saobraćaj.

Prvi su, prošle sezone, digli glas stanari jedne od stambenih zgrada na glavnoj varoškoj Ulici Kralja Petra Prvog, ispod čijih prozora je nikla „bašta“ koja je svojim drvenim gredama dostojnim kakvog mosta i betonskim postamentima kojih se ne bi stidela ni daleko ozbiljnija trajna građevina, gotovo u potpunosti blokirala ovaj deo Somborcima omiljenog šetališta, štrafte (na stranu brojne prijave zbog preglasne muzike daleko van radnog vremena).

Mada nije bilo, makar zvanične, reakcije u formi pritužbi od drugih državnih institucija, ovdašnji žitelji su se pitali šta bi se desilo ukoliko bi se ukazala potreba za reakcijom vatrogasaca na Glavnom sokaku, kada se između „bašte“ i uličnih svetiljki nisu mogla provući ni daleko manja vozila Hitne medicinske pomoći.

Ipak, do kraja sezone, pa i duboko u prošlu jesen ova bašta je pokrivala pešačku zonu, prvi snegovi su na Glavnu ulicu doveli i dizalice i viljuškare ne bi li se najzad uklonila, a postavljanje prvih baštenskih stolova ovog proleća ponovo je aktuelizovalo pitanje „senila“ koja mogu da koriste ugostitelji na centralnoj gradskoj ulici, ali i onim koje gravitiraju ka pešačkoj zoni.

Razlog za strahovanja se ponudio sam, u formi postavljanja bašte u Čitaoničkoj ulici, kod Srpske čitaonice, čije su plastične kolonade nikle preko noći i bez saglasnosti zakupaca i vlasnika trgovinskih objekata u ovom delu ulice, ali i bez rešenja o zauzeću javne površine. Samim Somborcima je ovaj slučaj tim pre bio karakterističan što je prošlu letnju sezonu ugostiteljska bašta bila na istom mestu, ali osenčena sa nekoliko desetina raznobojnih kišobrana, što je ubrzo postala je jedna od omiljenih tema za fotografisanje ne samo ovdašnjem življu, već i turistima.


Depozit pa širenje
Novim pravilnikom, usvojenim pre praznika, precizno su određeni visina i površina tende za zasenčenje, a bašte se mogu postavljati u periodu od 1. marta do 1. novembra, ukoliko to vremenske prilike dozvoljavaju. Novina u pravilniku je i da se depozit, koji investitor uplaćuje pre odobrenja postavljanja bašte, može koristiti za nadoknadu troškova uklanjanja, ukoliko investitor sam ne ukloni baštu po prestanku rada. Depozit se može koristiti i za nadoknadu troškova prinudnog uklanjanja bašte, a na osnovu rešenja nadležnih u Gradskoj upravi grada Sombora, a pravilnikom su detaljno propisani razlozi za uklanjanje i postupak uklanjanja bašte.

Imajući na umu dosadašnje ponašanje pojednih ugostitelja i svojevrsni autizam vlasti kada je u pitanju njihovo „dovođenje u red“, Somborce je prijatno iznenadila brza reakcija komunalne policije i inspekcije Gradske uprave koje su u okviru svojih nadležnosti odnosno prava i dužnosti propisanih zakonskim aktima i aktima grada Sombora preduzeli sve mere kako bi se tenda koja je postavljena bez odobrenja uklonila sa javne površine. Vlasnicima bašte je izdato rešenje kojim im se nalaže uklanjanje neprimerene tende, a kako su se oni oglušili o nalog, očigledno računajući na prethodnih godina demonstriranu tromost nadležnih organa, njeno uklanjanje je izvedeno prinudnim putem, a faktura za ove radove isporučena „zaboravnim“ birtašima.

M. Miljenović

 

Piše:
Pošaljite komentar