USAID i Sombor zajedno protiv korupcije
SOMBOR: Gradonačelnici Sombora, Šapca i Vranja i predsednici opština Vrnjačka Banja, Sjenica, Raška i Dimitrovgrad i direktor misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u Srbiji, Majk de la Rosa, potpisali su sporazum o saradnji u oblasti smanjenja korupcije kroz jačanje transparentnosti, odgovornosti i učešća građana u donošenju odluka.
Potpisivanje sporazuma je obavljeno u prisustvu Branka Ružića, Ministra državne uprave i lokalne samouprave, a događaju su prisustvovali i predstavnici Državne revizorske institucije i Agencije za borbu protiv korupcije.
- Korupcija je prepoznata kao jedan od problema koji izaziva najveću zabrinutost kod građana Srbije, a njeno smanjenje je među glavnim kriterijumima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji- naglasio je Majk de la Rosa, direktor USAID-a u Srbiji.- Kao javne institucije koje su najbliže građanima, lokalne samouprave imaju ključnu ulogu u postizanju ovog cilja. USAID se nada da će ove lokalne samouprave postati inkubator za razvoj i širenje novih pristupa u izgradnji transparentnije i odgovornije vlasti.
Somborska gradonačelnica Dušanka Golubović se u ime gradonačelnika i predsednika opština potpisnika sporazuma zahvalila pre svega na podršci koju je i do sada USAID pružao lokalnim samoupravama u Srbiji i omogućavao razvoj kako na polju dobre uprave, lokalnog ekonomskog razvoja, kao i na polju razvoja administrativnih procedura i mnogim drugim razvojnim perspektivama lokalnih samouprava.
- Kada je u pitanju grad Sombor i do sada smo imali odličnu saradnju, zahvaljujući USAID-u napravili smo jedan od najboljih uslužnih centara u Srbiji, ali isto tako i edukativni IT sektor uz vašu podršku- podsetila je gradonačelnica i ukazala na važnost lokalnih samouprava kako u borbi protiv korupcije tako i u transparentnosti.- Svaka od lokalnih samouprava je samostalno radila na pitanjima kako transparentnosti tako i kvalitetnog trošenja buyetskih sredstava, odgovorne vlasti, uključivanja i participacije građana, kako u procese donošenju odluka tako i u procese trošenja buyetskih sredstava svake od naših lokalnih zajednica. U tom smislu svakako da delimo neka do sada bitna iskustva, o tome šta su do sada bile prepreke i izazovi da do sada uspemo kvalitetnije i bolje da ih uključimo u te procese i budemo bolja i odgovornija vlast, i to upravo jeste i svrha što želimo kroz ovaj sporazum da sprovedemo, dakle da procese koje smo započeli ili počinjemo još više unapredimo.
Četiri godine dug projekat
USAID će pružiti podršku lokalnim samoupravama, nezavisnim nadzornim organima i novoformiranim posebnim odeljenjima tužilaštva i sudova za borbu protiv korupcije. Projekat za odgovornu vlast (GAI), trajaće četiri godine, a vredan je 8,5 miliona dolara.
Dušanka Golubović je ukazala da je grad kojem je na čelu već usvojio Antikorupcijski plan, te da se već duži period za svaku odluku koja je od značaja za život građana organizuju javne rasprave, ali i da grad već treću godinu sprovodi projekat participativnog buyetiranja.
- Ono što smo u Somboru zaključili je da je potrebno više raditi i na zainteresovanosti građana da se uključe u sam proces ali i na znanju o nadležnostima, mogućnostima i svemu ostalom što je potrebno za kvalitetno kandidovanje nekog predloga i za donošenje konačne odluke. Edukacija građana, ali i edukacija uprave, podrazumeva sve ono što čini jednu odgovornu vlast a to je zapravo reč o jednom participativnom, demokratskom procesu, u kome svako daje doprinos svojim učešćem da bi smo svi zajedno doneli jednu odluku za kvalitetniji i bolji život naših građana -naglasila je Golubović u svom obraćanju kolegama i ostalim partnerima u ovom projektu.
M. Miljenović
Projekat „Javni interes u Somboru“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.