Umesto na deponiju, 500 tona otišlo u reciklažu
BEČEJ: Poslednji žuti kontejner za prikupljanje sekundarne sirovine postavljen je pred predstavnicima medija na uglu ulica Novosadske i Nikole Tesle u Bečeju, čime je na simboličan način završena organizacija primarne selekcije otpada u bečejskoj opštini.
Ovo je prva sredina u Srbiji koja je infrastrukturno stopostotno pokrila teritoriju svoje opštine kad je reč o primarnoj selekciji otpada.
U planu je bilo da se ovaj posao završi do kraja 2023. godine, ali zahvaljujući uspešnoj saradnji sa nacionalnim operaterom u sistemu upravljanja ambalažnim otpadom „Ekostar pak“ iz Beograda, žuti kontejneri su već prepoznatljivi u svim naseljenim mestima najveće potiske opštine.
- Planirali smo da čitav projekat traje pet godina, nadali smo se da će se završiti za šest, a mi smo, evo, sve okončali za tri godine. Moram da se zahvalim partneru „Ekostar paku“ koji nam je svojom donacijom od 440 kontejnera vrednom preko 100.000 evra, znatno pomogao da sada govorimo o tome da je, otprilike, na petnaestak domaćinstava postavljen jedan kontejner, što pospešuje efikasnije sakupljanje ambalažnog otpada – rekao je direktor „Potisja – Bečej“ Zoltan Feješ. Inače, ukupno je na teritoriji opštine Bečej postavljeno 800 žutih kontejnera i posle prvih analiza videće se da li je i gde potrebno povećati broj kontejnera. Direktor Feješ zahvalio se i sugrađanima, jer bez njihovog učešća ne bi bili ovako efikasni.
- Uvek se postavlja pitanje isplativosti ovakvog procesa. Svakako da je isplativ iz ugla smanjenja zagađenja životne sredine, ali još uvek nije finannsijski za preduzeće. Malo je bolja situacija u odnosu na početak posla, pošto su se stabilizovale cene ambalažnog otpada i potražnja je prisutna, mada ne za sav otpad. Međutim, mi sakupljamo sav ambalažni otpad, kako ne bi zbunjivali korisnike naših usluga - rekao je direktor „Potisja”.
Direktorka beogradske firme „Ekostar pak“ Bojana Perić istakla je da 12.000 domaćinstava bečejske opštine imaju priliku da ambalažni otpad odlažu u skladu sa principom cirkularne ekonomije i reciklaže i zahvalila je „Potisju – Bečej“ na poverenju i četvorogodišnjoj uspešnoj saradnji, onome što su uradili i žiteljima bečejske opštine što su prihvatili čitav proces.
Tehnički rukovodilac bečejskog „Potisja“ Zvonko Dajević je dodao da se u januaru ove godine udvostručila, a u februaru utrostručila količina prikupljenog otpada u odnosu na prošlu godinu kada se sve deponovalo u plastičnim yakovima.
- Olakšali smo korisnicima naših usluga da više ne moraju da vode računa kojim danom sakuljamo sekundarne sirovine, već ih odlažu po potrebi i kad mogu. Naša je molba da se pridržavaju uputstava na kontejneru, a poželjno ni bilo da ih pre ubacivanja zgužvaju i time smanje zapreminu otpada – preporučio je Zvonko Dajević.
- Preko 500 tona ambalažnog otpada je isporučeno za reciklažu iz Bečeja, čime se smanjila količina otpada namenjenog deponiji i eliminisani su svi negativni uticaji ka zdravoj životnoj sredini. Građani su važan faktor u čitavom procesu poboljšanja zdrave životne sredine - veli direktorka Bojana Perić.
Prostora za napredak ima još, posebno u sferi edukacije, da se proces primarne selekcije odvija pravilno.
- Saradnja sa firmom „Ekostar Pak“ se nastavlja u procesu edukacije. Obezbedili smo infrastrukturu u vidu kontejnera, da ima gde da se odlaže ambalažni otpad, sada možemo da pojašnjavamo kako se odlaže i na koji način - dodaje ekolog bečejske firme Velimir Cvejanov.
Tekst i foto: V. Jankov