Ultramaratoncima ne treba pasoš
SOMBOR: Mada je među ljubiteljima trčanja na duge pruge Sombor poznatiji po svom prolećnom polumaratonu, koji je ove godine imao svoje 40. izdanje, „ljudi od čelika“, su sve zainteresovaniji i za relativno novu atletsku super-trku koju organizuje ovdašnji AK „Somaraton“, kasnojesenji ultramaraton Baja-Sombor.
Tako se ove godine, na startu sada već tradicionalnog ultramaratona koji se održava od 2011. godine i koji povezuje dva zbratimljena grada susednih država, Srbije i Mađarske, našlo 150 trkača iz Srbije, Mađarske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a pored ultramaratonske trke od 48 kilometara trkači su razdaljinu između dva grada prešli i u štafetama od dva i tri člana.
Mada po svojoj prirodi sportska i, zahvaljujući brojnim pasioniranim trkačima, rekreativna sportska manifestacijama, ultramaraton Baja Sombor je međunarodna manifestacija koja predstavlja jednu od aktivnosti u okviru projekta „Razvoj ekoturističkih destinacija u prekograničnom regionu Baja – Sombor razvojem tematskih zelenih puteva i turističke ponude“. Start ultramaratona je bio na gradskom trgu u Baji, odakle su trkači krenuli na put dugačak 48 kilometara ka Somboru i to kroz naseljena mesta Vaškut, Gara, pa su u Republiku Srbiju prešli preko graničnog prelaza Rastina, nakon čega su nastavili da trče ka Gakovu i dalje prema Somboru, pored salašarskog naselja Nenadić, ka Gakovačkom putu i Vojvođanskoj ulici gde su na kraju utrčali na Ulicu Kralja Petra Prvog gde je bio i cilj ove međunarodne trke.
Prvi je, nakon iscrpljujućeg trka, kroz cilj ove godine prošao Daniel Bečkei iz Bačke Topole, koji je ovu razdaljinu pretrčao za 3 sata, 26 minuta i 50 sekundi. Drugi je bio Aleksandar Radukin iz Novog Sada, a treći Veljko Popović iz Kule. Kod dama najbrža je bila Tijana Kabić iz ARK „Somaraton” koja je stazu dugu 48 km pretrčala za 4 sata i 35 sekundi, dok su iza nje kroz ciljnu ravninu protrčale Čabi Betina iz Baje i predstavnica MUP Srbije, Beograđanka Danijela Jurošević. Maratonce je na cilju, kao dobar domaćin, dočekala i somborska gradonačelnica Dušanka Golubović koja je naglasila da je ova trka rezultat prekogranične saradnje „Zeleni put“.
Zanimljivost vezana za ovu trku je svakako činjenica da je do ove godine njena trasa bila dugačka čak 61 kilometara, ali kako je prošle godine otvoren novi granični prelaz između Srbije i Mađarske Rastina-Bačsentđerđ, ultramaraton je kraći za čak 13 kilometara, što je posredno svedočilo i o tome koliko je upravo ovaj prelaz skratio put do priključka na mađarske auto-puteve kod Baje, pa samim tim i do Centralne Evrope za putnike iz Srbije.
- Ovaj projekat predstavlja afirmaciju različitih načina rekreativnog bavljenja sportom od kajaka gde smo osnovali Kajak centar, preko biciklizma, izgradnjom brojnih odmorišta i biciklističkih ruta do konačno ovog maratona kao rezultata jedne bratske saradnje dva grada Sombora i Baje- kazala je Golubović.
Sportska manifestacija poslužila je i da se promoviše Međunarodni dan borbe protiv HIV, a Sombor se, kako je ukazala gradonačelnica uvek trudi da u stvarima koje zaslužuju afirmaciju bude prvi.
- Tako je i kada je u pitanju borba protiv HIVa, te je grad Sombor, kao prva lokalna samouprava na Balkanu, učestvovao u inicijativi za potpisivanje „Pariske deklaracije“. Očekujemo da to doprinese daljoj afirmaciji borbe protiv ove bolesti i da u tom smislu naši građani budu među prvima i najzaštićeniji, sprovođenjem mera koje slede nakon potpisivanja ove deklaracije - rekla je Dušanka Golubović.
M. Miljenović