U VRŠAČKOM GRADSKOM MUZEJU OTVORENA IZLOŽBA POKLON ZBIRKE ZNAMENITOG ARHITEKTE Povratak Brašovana kući
VRŠAC: Gradski muzej u saradnji sa Galerijom Matice srpske, a uz podršku Grada Vršca, u svojim prostorijama, organizovao je izložbu „Poklon zbirka Dragiše Brašovana”, na kojoj su vršačkoj publici predstavljeni predmeti i dela koja govore o životu znamenitog athitekte.
Svečanom otvaranju prisustvovale su gradonačelnica Dragana Mitrović, upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski, autorka izložbe Ivana Janjić i mnogi drugi gosti.
- Često za naš Vršac kažemo da je grad kulture i arhitekture, a ova izložba zaista to i povezuje, jer arhitekta Brašovan, naš Vrščanin, naše je kulturno nasleđe i ovaj prikaz njegovog života samo je još jedan primer koliko mi Vrščani volimo i u sebi nosimo kulturu i arhitekturu - istakla je Dragana Mitrović.
- Arhitekta Brašovan jedan je od najznamenitijih Srba, a iza sebe ostavio je vrhunska arhitektonska dela. Iako je bio već veliko ime svetske arhitekture i stvarao van Vršca, uvek je bio spreman da se odazove na poziv iz rodnog grada, pa je tako projektovao i našu Poljoprivrednu školu, ali i uvek izlazio u susret, pomagao kulturni i društveni život rodnog grada. Uvek je sa ponosom isticao da je Vrščanin i da voli svoj grad. Naravno, mi njegovi Vrščani uvek sa ponosom pričamo o velikom arhitekti Dragiši Brašovanu. Ponosni smo na naše kulturno nasleđe i zaista je značajno što je nakon Beograda, ova značajna izložba stigla u naš muzej i što Vrščani imaju priliku da na ovaj način zavire u život njihovog znamenitog sugrađanina.
Publika je ovom izložbom dobila priliku da se upozna sa privatnom životom arhitekte i da vidi predmete i dela koja doprinose boljem razumevanju njego-
vog lika i dela. Tijana Palkovljević Bugarski govorila je o tome kako se došlo do 134 eksponata za ovu izložbu, i zasluge pripisala porodici Dragiše Brašovana. Autorka izložbe Ivana Janjić je publiku upoznala sa zanimljivostima koje su pratile Brašovana. Svi ovi predmeti, koji su bili deo enterijera u kući u ulici Strahinjića bana u Beogradu, na jedinstven način govore o ukusu i opredeljenjima znamenitog arhitekte, kao i o njegovom porodičnom životu.
Porodica Brašovan pripadala je građanskom staležu. Dragiša je prošao kroz tri države, tri ideologije i tri umetničke epohe - školovan u tradiciji akademizma na Akademiji u Budimpešti, prihvatio je moderne tokove, a nakon rata- monumentalizam. Iz svog rodnog grada Brašovan je poneo sećanje na građanski ambijent i raskošnu arhitekturu, bogate enterijere, trgove, tipične uske ulice, slikarstvo Nikole Neškovića, Pavela Đurkovića, Paje Jovanovića, u svom rodnom gradu upoznao se sa arhitektonskim rečnikom prethodnih epoha. Sve ovo imalo je uticaja na obrazovanje jednog od najvažnijih stvaralaca srpske i jugoslovenske arhitekture.
Direktorka Gradskog muzeja Vršac Ivana Ranimirov zahvalila se svima koji su pomogli da se realizuje ovako značajna izložba, posebno sponzoru „Wiener Stadtische” osiguranju.
Foto: Grad Vršac