U Subotici se traži se zanatlija više
SUBOTICA: U Nacionalnoj službi za zapošljavanje prijavljeno je 8.777 nezaposlenih na području severnobačkog okruga, što je smanjenje od 12,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Od januara do 1. septembra zaposleno je 3.291 lice.
Subotička filijala NSZ nadležna je za područje severne Bačke, gde osim Subotice spadaju i opštine Bačka Topola i Mali Iđoš. Na celom tom području po poslednjem popisu ima 186.906 stanovnika.
„Broj registrovanih zaposlenih je 54.953 lica (prema podacima iz prošle godine), a prosečna zarada na području okruga, bez poreza i doprinosa, za jun ove godine iznosi 46.054 dinara“, kaže Elvira Seči-Erdman, savetnica za zapošljavanje subotičke filijale NSZ.
Subotica broji 141.554 stanovnika prema poslednjem popisu, a prema podacima od prošle godine, broj registrovanih zaposlenih je 44.962. Prosečna zarada zaposlenih za jun u Subotici iznosila je 47.004 dinara, potvrđuje Elvira. Sama Subotica broji 5.371 nezaposlih lica, što je umanjenje od 12 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Najviše ima dugoročno nezaposlenih, dok su mladi u najpovoljnijoj situaciji, kao i oni sa bilo kakvim zanatom u rukama.
Od ukupnog broja nezaposlenih, 4.405 su žene, odnosno 50,2 odsto. Statistika tako pokazuje da pol ne igra bitnu ulogu kod zaposlenja, što je ohrabrujuća vest, već kvalifikacije i obrazovanje, a da se onima koji su već dugo na birou, šanse da će naći posao smanjuju.
Prema rečima radnika Nacionalne službe za zapošljavanje od 2009. godine kada je prestala da važi zakonska obaveza prijavljivanja svakog slobodnog radnog mesta poslodavaca Nacionalnoj službi, ne raspolažu podacima ukupne potražnje na tržištu.
„Dakle naša analiza suficitarnih i deficitarnih zanimanja radi se samo na osnovu zahteva poslodavaca koji su nam se direktno obratili“, kaže Elvira Seči-Erdmann.
U periodu od 1. januara, zaključno sa 27. septembrom ove godine, deficitarna zanimanja prema NSZ subotičke filijale su: bravar, limar, zavarivač, metalostrugar, metaloglodač, elektroinstalater, tehničar za numeričko upravljanje-CNS mašine, autoelektričar, automehaničar, elektromehaničar, elektrotehničar, mašinski tehničar, kuvar, konobar, gerontodomaćice, mesari, pekari, zidari, dekorateri zidnih površina, medicinske sestre, šivači, prodavci, frizeri, kozmetičari.
„Traženi su i informatičari, elektro inženjeri svih smerova, a posebno inženjer mehatronike, zatim diplomirani farmaceuti, doktori medicine, doktori stomatologije, diplomirani veterinari, diplomirani socijalni radnici, tehnolog zaštite bilja, poljoprivredni inženjer, diplomirani inženjer za hemijsku tehnologiju“, kaže savetnica Nacionalne službe.
Suficitarna zanimanja su diplomirani ekonomisti bez obzira na smer, ali i vaspitači. Poslodavci sve više imaju potrebu za usko stručnim znanjima i veštinama, zato u NSZ rade na specijalističkim informatičkim i drugim obukama.
M. Stakić