U Staparu od fijakera do oldtajmera na Veliku Gospojinu
SOMBOR: Hrišćanski praznik Uspenija Presvete Bogorodice, poznat i kao Velika Gospojina, jedan je od najpoštovanijih porodičnih ali i seoskih svečara u Somboru i njegovoj okolini, a decenijama unazad svojevrsni etalon je Stapar, paorsko selo u kojem ovaj praznik nije prolazio bez masovnog okupljanja verujućih i tek tradicionalno-običajnih vernika ni u vreme najrigidnijeg jednopartijskog sistema posleratne Jugoslavije.
Tako je i jučerašnja svečana liturgija u tamošnjoj crkvi na Vodicama, posvećenoj Bogomajki, bila tek vrhunac praznovanja ovog velikog datuma u kalendaru Srpske pravoslavne crkve, pošto su i dane uoči samog „crvenog slova u kalendaru“ obeležile mnoge manifestacije.
Tako je proslava počela još u prethodnu subotu, 17 avgusta, večernjim bogosluženjem u seoskom hramu Vavedenja Presvete Bogorodice i nastupom brojnih folklornih sastava, da bi se sutradan u umeću ribolova ogledali sami Staparci i njihovi gosti, ali i održavanjem 10. po redu, već tradicionalne parade paradnih konja i fijakera po kojima su Staparci prepoznatljivi široj srpskoj javnosti. Kako se radi o žiteljima sela koje je u prošlosti, ali i u sadašnjosti prednjačilo u poljoprivrednoj proizvodnji, Velikogospojinske svečanosti su iskorištene i za promociju monografije „Zemljište, poljoprivreda i ruralni razvoj grada Sombora“, kapitalnog dela stručnjaka somborske Poljoprivredne stručne službe, predvođene njenim direktorom Vladimirom Sabadaošem, ali i svojevrsni omaž ovdašnjim lovcima kroz takmičenje gađanja glinenih golubova.
Ipak, najatraktivnije za brojne posetioce staparskih Velikogospojinskih dana je svakako bila izložba „Dobra, stara vremena“, odnosno parada starih traktora i ostalih poljoprivrednih mašina, koju su svojim nastupom dodatno uveličali i članovi somborskog Udruženja ljubitelja starovremenskih vozila „Dez Arts“ sa svojim metalnim „ljubimcima“ među kojima je pažnju ponajviše plenilo vojno dostavno ili transportno vozilo znamenite licencne fabrike poljoprivredne mehanizacije (prevashodno prikolica) „Lohr“ iz Bačke Topole. Jedinstvenost ovog eksponata se sastoji u tome da je pored muzejskog eksponata u Bačkoj Topoli, ovaj primerak, vlasništvo jednog mlađeg Staparca, jedino takvo vozilo koje danas postoji u Srbiji. Naravno, kao velike poljoprivrednike Staparce su privlačili i vremešni „Štajer“, „Porše“ i „Lanc buldog“ traktori, ali i funkcionalne starostavne limuzine programa „Citroen“, „Fiat“, „NSU“, „Opel“, „Audi“„Zastava“ i drugih istorijskih proizvođača četvorotočkaša
Zvezdine legende uveličale proslavu
Srpski nacionalni karakter Stapara, ali i sklonost generacija njihovih stanovnika ka sportu potvrdila je i dugo očekivana poseta veterana bivšeg svetskog i evropskog fudbalskog kluba „Crvena Zvezda“ (od utorka uveče ponovo učesnika UEFA Lige šampiona) Duleta Savića, Miloša Šestića, Jovana-Kuleta Aćimovića prevođenih živom ikonom srpskog fudbala i legendarnom zvaničnom „Zvezdinom zvezdom“ Vladimirom Petrovićem-Pižonom, koji su odigrali prijateljsku utakmicu sa svojim vršnjacima iz ovdašnjeg seoskog fudbalskog kluba „Hajduk“.
.Poslednji dan ovogodišnjih Velikogospojinskih svečanosti, koji će uslediti tek u subotu, poslednjeg avgustovskog dana, rezervisan je za 33. specijalizovanu izložbu autohtonih vrsta staparskih golubova-letača, i znamenitih staparskih ćilima kojima po motivimai načinu izrade mogu da prariaju jednio oni iz Pirota. Kako bi završnica bila u znaku sporta, subota je rezervisana i za memorijalni stonoteniski turnir u organizaciji ovdašnjeg STK „Gusar“, koji će takođe ove godine obeležiti punu deceniju tradicije, nakon čega će u večernjim satima mirno selo vrednih staparskih poljoprivrednika biti „okupirano“ bajkerima, odnosno učesnicima svečarske moto-žurke.
Tekst i foto M.Miljenović
Foto: Vredni eksponati izložbe „Dobra, stara vremena“