U Somboru skupljaju pesticidni ambalažni otpad
SOMBOR: Jedan od najvećih problema svakog poljoprivrednika ili firme koja posluje u agraru je kako zaštititi uzgajane biljne vrste, za šta se sve više koriste hemijski preparati, a kako se radi o visoko toksičnim materijama, postavlja se i pitanje kuda sa ispražnjenom, najčešće plastičnom ambalažom.
Godinama unazad udruženje najvećih proizvođača i distributera pesticida SECP-a je, uz pomoć i pun angažman somborske Poljoprivredne stručne službe (PSS), organizovala prikupljanje i naknadno bezbedno uništavanje potencijalno opasne ambalaže, što je bila akcija kojoj su se priključivali poljoprivrednici.
Na žalost, prošle godine, iz nikada dovoljno pojašnjenih razloga, iako je bila zakazana, slična akcija je odložena svega dva-tri dana pre zvaničnog početka, pa poljoprivrednici nisu znali kako da se reše ambalažnog otpada. Poslednje sedmice ovog leta somborska lokalna samouprava dala se u rešavanje njihovog problema, pa je sa SECP i Poljoprivrednom stručnom službom, makar za ratare, povrtare i voćare sa područja somborskog atara organizovana akcija prikupljanja iskorišćene ambalaže.
-Prema objavljenom rasporedu koji je jasno istaknut u svim seoskim mesnim zajednicama, na već dobro poznatim lokacijama u selima naše vozilo će preuzimati isključivo plastičnu ambalažu, dok će poljoprivrednici iz prigradskih i salaških naselja moći da se oslobode ambalažnog otpada poslednjeg dana akcije, u ponedeljak, 21. septembra tako što će ga doneti u naš novi objekat u Industrijskoj zoni, preko puta gradskog Hipodroma – kaže Tatjana Veselinović, somborska koordinatorka Prognozno izveštajne službe zaštite bilja Vojvodine.
Ona podseća poljoprivrednike da su nakon pražnjenja ambalažu morali najmanje tri puta sa isperu i bezbedno je skladište do trenutka preuzimanja. Mada će se ovogodišnja akcija prikupljanja pesticidnog ambalažnog otpada u saradnji sa somborskom lokalnom samoupravom odvijati samo u mestima koja pripadaju njenom području i poljoprivrednici iz drugih opština mogu doneti svoj otpad na mesta prikupljanja. Na primer, poljoprivrednici iz Bačkog Brestovca, koji teritorijalno pripada odžačkoj opštini mogu ambalažu doneti u susedni Stapar, koji pripada Somboru u terminu predviđenom za prikupljanje u tom selu ili poslednjeg dana akcije u Sombor. Podrazumeva se da će i tim poljoprivrednicima PSS izdati odgovarajuću potvrdu o preuzetom ambalažnom otpadu.
Doroslovčani najodgovorniji
Mada u somborskoj PSS nerado govore o tome koja je od seoskih sredina manje brižna kada je u pitanju ovakav način zaštite životne sredine, ne taje da je u poslednjoj u nizu od akcija prikupljanja ambalažnog otpada prikupljeno oko osam tona plastike. Pravi rekoderi u količini prikupljene i predate iskorišćene, oprane i osušene ambalaže bili su poljoprivrednici u Doroslovu.
Tatjana Veselinović naglašava da poljoprivrednici mogu da se jave u PSS ili svojim savetodavcima ukoliko su im potrebni džakovi za transport otpada do mesta preuzimanja. Oni ambalažu mogu doneti i u svojim yakovima ili džambo vrećama, pa će se na licu mesta izvršiti pretovar.
Zahvaljujući prethodnim akcijama količina prikupljenih plastičnih flaša i kontejnera u kojima su se nalazili pesticidi rasla je svake naredne godine, pa se time smanjivala i opasnost od potencijalno opasnog otpada, koji je najčešće bivao prosto odbačen ili spaljen i tako završavao na samim njivama. Kako se radi o visoko koncentrovanim pesticidima bacanjem otpada se rizikuje ne samo zagađivanje zemljišta, već i prodiranje toksičnih materija u vodonosne podzemne slojeve, što može da izazove dugotrajno zagađenje.
- Ovakva akcija se organizuje prevashodno zbog zaštite životne sredine, a pomaže pre svega savesnim poljoprivrednicima koji u propisanoj proceduri peru i lageruju pesticidni ambalažni otpad, koji na žalost prošle godine nije preuzet. Ozbiljniji poljoprivrednici pri tome znaju da su im potvrde koje se izdaju prilikom preuzimanja ambalaže neophodne prilikom prijavljivanja na bilo koji konkurs iz mera podsticanja srpske poljoprivrede sredstvima Evropske unije – kaže Tatjana Veselinović.
Kako nije tajna da se već neko vreme i u Ministarstvu poljoprivrede razmišlja o uslovljavanju dodele subvencija ratarima, povrtarima i voćarima upravo posedovanjem potvrde o preuzetom pesticidnom ambalažnom otpadu, sva je prilika da će ovakve i slične akcije biti sve češće i van somborskog atara.
M. Miljenović