Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Somboru na putu ostvarenja davnašnjeg sna o evropskom Holivudu

28.12.2022. 12:40 12:57
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

 SOMBOR: Još u sam osvit „sedme umetnosti“, dok su se gledaoci u zadimljenim pariskim restoranima, za tu priliku pretvorenim u projekcione sale, prestrašeno bacali pod stolove u „sudaru“ sa vozom braće Limijer koji ulazi u stanicu, na severozapadu današnje Srbije dva čoveka, Aleksandar Lifka u Subotici i Ernest Bošnjak u Somboru su sanjali o tome da i sami prokrče sebi put u svet mašte ispisan celuloidnom trakom.

 Bošnjakovi snovi su išli i dalje od toga, sve do uloge njegovog rodnog grada kao nove fabrike snova, kao evropskog Holivuda.

Njegove snove i ostvarenje filmskog studija „Boer film“, nestalo je u ratnim i poratnim burama prve polovine 20. veka, ali filmovi su se snimali i snimaju u gradu, nesuđenom novom Holivudu. Od kultnih „Skupljača perja“, preko „Državanja za vazduh“, do najnovije „Dare iz Jasenovca“, uz niz televizijskih serija, Sombor je oduvek predstavljao savršenu scenografiju za filmsku industriju, što je nekad prepoznavano više, a nekada ni malo. Želeći da ova generacija Somboraca ne ostane (ponovo) van tokova filmske industrije, grad Sombor polako privodi kraju učešće u realizaciji projekta „Uloga kreativnih industrija u novoj urbanoj privredi u Dunavskom regionu - SINEMA (Creative industries for new urban econimies in the Danube region – CINEMA)

Kao jedna od poslednjih aktivnosti na projektu, upravo u Somboru održan je okrugli sto „Otvoreni dijalog u okviru kreativnih industrija”, kojem je cilj bio da okupi predstavnike javnog, privatnog i civilnog sektora koji su aktivni na polju kreativnih industrija u Gradu Somboru kako bi im se predstavio nacrt lokalnog Akcionog plana za podršku kreativnim industrijama.

Prisutnima je predstavljen i celokupan projekat SINEMA i njegovi rezultati. Projektni konzorcijum ovog projekta čine 22 partnera i to lokalnih samouprava, privrednih komora, organizacija civilnog sektora i obrazovnih institucija iz Nemačke, Austrije, Slovenije, Slovačke, Srbije, Rumunije, Bugarske i Moldavije. Iz Srbije zastupljeni su Sombor i Regionalna razvojna agencija Bačka kao punopravni partneri i Grad Novi Sad kao pridruženi partner. Ukupno trajanje ovog projekta je 30 meseci, od 1. jula 2020. do kraja ove godine, pri čemu je ukupna vrednost projekta iznosila 2.249.000 evra, čemu je doprinelo i učešće buyeta somborske lokalne samouprave sa 73.500 evra.


Snimaće seAntitalenti

Projekat Raše Bukvića „Antitalenti“ podržan je na konkursu za sufinansiranje proizvodnje domaćih dugometražnih debitantskih igranih filmova Filmskog centra Srbije za 2022. godinu. Ideja je već osvojila glavnu nagradu „The Chainshaw Europe Award“ na koprodukcionom marketu „Transilvania Pitch Stop“ u okviru 20. Međunarodnog filmskog festivala Transilvanija a bio je selektovan i u kategoriji „Plus Minus One“ koprodukcionog marketa „Sofia Meetings“ u okviru 25. Međunarodnog filmskog festivala u Sofiji, na međunarodnom koprodukcionom forumu „Kids Kino Industry“ u okviru festivala u Varšavi 2021. kao i na međunarodnoj platformi u Malmeu u Švedskoj ove godine. 

Priča reditelja i scenariste Radivoja Raše Bukvića, sa koscenaristima Vukom Ršumovićem i Igorom Latinovićem, bi trebala da bude snimljena kao koprodukcija Srbije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Francuske.


O valorizaciji i stvarnim dometima ovakvih projekata svedočiće vreme pred nama, a do tada Somborci željno iščekuju rezultat letos najavljenog novog filma svog sugrađanina, Radivoja Raše Bukvića, koji se kao glumac proslavio ne samo u Parizu, već i u onom pravom Holivudu. Naime, Bukvić je svojevremeno, sa producentkinjom Jovanom Jovičić, ali ovaj put i u ulozi scenariste i režisera, obelodanio nameru da upravo u svom rodnom gradu realizuje snimanje nagrađivanog projekta „Antitalenti“.

U pitanju je prvi dugometražni igrani film Raše Bukvića, čije snimanje bi trebalo da se realizuje na različitim lokacijama u samom Somboru, kao drama sa elementima mjuzikla nadahnuta istinitim događajem koji se odigrao 1993. godine u ovom gradu. Radnja filma se vrti oko matematičkog genija, stidljivog četrnaestogodišnjeg dečaka, koji se u osvit ratova devedesetih uključuje u trgovinu oružjem kako bi kupio bas gitaru, a sve sa nadom da će se, kao u muzičara školskog benda, u njega zaljubiti najlepša devojčica u školi.

M. Miljenović

Piše:
Pošaljite komentar