U somborsku bolnicu stigla donacija potomaka Podunavskih Švaba
SOMBOR: U somborsku Opštu bolnicu „Dr Radivoje Simonović“, kao što je to nedavno i najavljeno, pristigao je prvi kontingent humanitarne pomoći sakupljene zahvaljujući angažmanu Udruženja Ratkovčana u Nemačkoj, tačnije pripadnika nemačke zajednice nekadašnjih stanovnika Ratkova kraj Odžaka i njihovih potomaka.
Malu delegaciju nemačkih humanitaraca čiji koreni generacijama sežu u Vojvodinu, predvodio je Heribert Reh, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova pokrajine Baden-Virtemberg, koji je danas na čelu organizacije Crvenog krsta u ovom administrativnom delu Savezne Republike Nemačke, institucije koja je i operativno realizovala ovu humanitarnu misiju.
Kako se prilikom dočeka prvog kamiona opreme, koja potiče iz velike bolnice u gradu Karlsrue, moglo čuti, ostatak opreme čija se vrednost procenjuje na više stotina hiljada evra, u somborsku bolnicu i Dom zdravlja u Odžacima će pristići u predstojećem periodu. Direktor Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović“ dr Dragan Rastović, istakao je prilikom primopredaje donacije, značaj koji će oprema imati za pacijente i zaposlene u ustanovi kojoj je na čelu.
- Uz dijagnostičku opremu u ovoj donaciji se nalazi i 29 pacijent- monitora u ispravnom stanju, koji će sigurno biti upotrebljeni na našim odeljenjima intenzivne nege, koronarnoj jedinici internog odeljenja, kao i odeljenja za prijem, trijažu i zbrinjavanje urgentnih stanja - rekao je dr Rastović, zahvaljujući se donatorima i ističući da je reč o opremi čija starost ne prelazi pet godina, što je čini potpuno funkcionalnom.- Postoje aparati koje naša ustanova ne koristi, pa ukoliko dobijemo saglasnost nadležne republičke Agencije za lekove i medicinsku opremu, koju očekujemo u roku od najviše 90 dana i rešimo carinske procedure, te ukoliko postoje potrebe i drugih ustanova, ta oprema bi se mogla koristiti u njima.
Predstavnici somborske bolnice i Udruženja Ratkovčana u Nemačkoj nisu propustili da naglase zasluge za realizaciju ove donacije, Nemačkog udruženja „Adam Berenc“ u Apatinu, kojem se na čelu nalazi Boris Mašić. Negdanji Ratkovčani i Odžačani su i ranije pomagali mesta iz kojih su potekli, pa su tako do sada u više navrata donirali odžačkoj opštini vozila, među kojima su bila i specijalizovana vatrogasna i kombi vozila, ali je ova poslednja u nizu donacija, svakako najskupocenija.
- Nemački Crveni krst je trenutno angažovan u preko 50 zemalja u svetu, kad je u pitanju humanitarna pomoć, a Crveni krst Karlsruea je prvi put prisutan u Srbiji, pa je razumljiva moja radost s obzirom na to da je poreklo moje porodice iz ovih krajeva, tačnije Ratkova- kazao je Heribert Reh, čiji su preci generacijama živeli u selu koje se do kraja Drugog svetskog rata zvalo Parabuć.- Zato sam i posebno srećan što sam se našao u prilici da uručim predstavnicima somborske bolnice medicinsku opremu koja bi trebala da unapredi njihov rad. Humanitarne akcije su osnovni zadatak Crvenog krsta, a njegova organizacija u Karlsrueu ima 44.000 članova, preko 4.000 aktivnih volontera u više od 90 naselja, čak 500 stalno zaposlenih, službu spašavanja, Hitnu pomoć... i svi su oni prisutni u slučaju neke nesreće ili slične potrebe.
Reh je dodao da se u gradskoj bolnici u Karlsrueu nalazi još nekoliko velikih dijagnostičkih uređaja, kao što su rendgen i slični aparati čija će se ispravnost proveriti i koji bi mogli biti isporučeni somborskoj bolnici nakon završetka carinskih procedura. Pored toga, prema rečima Heriberta Reha u Baden-Virtembergu, kao jednoj od najbogatijih nemačkih pokrajina, u toku je izgradnja nekoliko potpuno novih bolnica koje, po zakonu, moraju biti opremljene potpuno novim aparatima, pa je realno očekivati da bi postojeća, svega dve-tri godine stara ali moderna oprema koja je terenutno u upotrebi, mogla da na sličan način pronađe svoj put do srpskih zdravstvenih ustanova.
Tekst i foto: M. Miljenović