U pernatom carstvu kao u snu arhivatora Čvarkova
SOMBOR: Da se kojim slučajem u prethodna tri dana našao u Somboru, zamišljeni glavni arhivator Đorđe Čvarkov, kao glasoviti uzgajivač pilića, bi, zahvaljujući 40. izdanju
Međunarodnog sjama peradarstva, pomislio da sanja na javi. Jubilarna manifestacija, ocena je gotovo svih u Somboru, kako domaćina, tako i gostiju, otvorena u petak i završena podelom zvaničnih priznanja i nagrada, nije nikada do sada zabeležila toliko izlagača i posetitelja. Time je opravdala reči Ivana Gromilovića, predstavnika organizatora, Udruženja odgajivača sitnih životinja „Sombor 1871” da predstavlja jednu od najvećih izložbi u Evropi.
Ni prateća berza malih životinja na prostoru koji okružuje sajamsku Gradsku halu „Mostonga” nikad nije bila masovnija. Mada je prethodna tri dana veliko interesovanje pobuđivalo preko 3.600 eksponata u samoj sajamskoj hali, nedeljno pre podne je i pored dosadne sitne kiše, predstavljalo kulminaciju Međunarodnog sajma peradarstva, pre svega zbog berze sitnih životinja na otvorenom. Improvizovane tezge sa bezbrojnim primercima uzgajivačkog espapa,, opreme, kunića, peradi, ukrasnih glodara, ptica, akvarijumskih ribica… protezale se su stotinama metara ispred hale „Mostonga” po trotoaru, travnjacima, zvaničnim i neoficijelnim parkinzima, a pravoj ljudskoj reci nije smetala „čobanska kiša” da uživa u raznolikosti ovde predstavljenog životinjskog sveta. Kao na drugim sajmovima, i na ovom su pored osnovnog razloga njegovog održavanja viđeni i brojni drugi sadržaji, od nezaobilaznog roštilja, tezgi sa šumadijskim mlečnim prerađevinama, do prodaje kojekakvih kineskih igračaka namenjenih najmlađima.
Zanimljivosti, pored šarenog pernatog sveta, nije nedostajalo ni u samoj hali, pa su roditelji imali priliku da se sa potomstvom fotografišu u pravom somborskom fijakeru, ili da im pruže priliku da pomaze umiljate ovce cigaje, smeštene u improvizovanom toru. Za sve to vreme, zahvaljujući ogromnom broju izlagača, na štandu organizatora Međunarodnog sajma peradarstva, Udruženja uzgajivača malih životinja „Sombor 1871” vladala je gotovo neopisiva gužva uzrokovana podelom pehara, povelja i nagrada, praćena komentarima onih koji nisu bili te sreće, da im je dovoljna nagrada već i sama činjenica da su uopšte bili prisutni na nikad grandioznijoj somborskoj tradicionalnoj manifestaciji.
Somborska policija, inače svikla na velike gužve kada je u pitanju održavanje ove manifestacije, bila je gotovo nemoćna pred navalom znatiželjnika, što pešaka, što onih motorizovanih, ali kako je za bavljenje uzgojem sitnih životinja neophodno i strpljenje, nije zabeležen nijedan incident uzrokovan vozačkom nervozom. Svi su strpljivo, ali i predusretljivo prema drugim posetiocima, čekali da pronađu svoje mesto za parkiranje ili da se uključe u reku onih koji su nakon zadovoljavanja znatiželje i eventualnog pazara, napuštali sajamski prostor.
M. Miljenović
Telefonski raporti iz Melburna
Zahvaljujući modernim tehnologijama, ogroman broj posetilaca se trudio da pomiri posetu Sajmu i potrebu da prati trijumfalni pohod Novaka Đokovića na šestu gren-slem titulu u dalekoj Australiji. Tako se gotovo na svakoj prodajnoj tezgi dva puta postavljalo pitanje „Koliko je?” pri čemu se jedno odnosilo na cenu eksponata, a drugo na trenutni rezultat u Melburnu.