U Marijanskom svetilištu u Doroslovu obeležena Mala Gospojina
DOROSLOVO: Na Marijanskom svetilištu u Doroslovu, jednom od najmanjih somborskih sela, u prisustvu mnogobrojnih vernika i hodočasnika iz čitavog regiona, proslavljena je Mala Gospa.
Marijansko svetilište u Doroslovu poznato je kao jedno od centralnih mesta hodočašća za mnoge vernike širom Vojvodine i regiona, od kojih jedan broj stigne i pešačeći, a na takozvano proštenje, ovo naseljeno mesto poseti više od 10.000 vernika svake godine, pa je tako bilo i ove.
Svečanosti u Doroslovu prisustvovali su velikodostojnici i sveštenstvo Rimokatoličke, kao i Srpske pravoslavne crkve, predstavnici diplomatskog kora, političkog i javnog života, kao i predstavnici
Nacionalnog saveta mađarske nacionalne zajednice u Republici Srbiji. Pored molitvi i slavljenja rođenja Device Marije, mnogobrojni vernici dolaze na ovo mesto u nadi da će pronaći isceljenje na Svetom bunaru u dvorištu crkve, za koji se veruje da ima isceliteljske moći. Ovaj bunar se pročuo još u srednjem veku po svojim čudesnim moćima, a u zapisima crkve i narodnom predanju, tu je izlečen veliki broj bolesnika.
Samo Doroslovo se u dokumentima pominje još daleke 1192. godine kao posed Petka i Prvoslava, da bi pod imenom Doroslov bilo beleženo 1250. A nešto manje od tri veka kasnije, tačnije 1520. godine je bilo pomenuto kao Doroslototfalv (Dorosovo slovensko selo). Već od srednjeg veka na posrednom susedstvu ovog sela zabeležen je bunar (vodica) Sentkut, koji se pročuo po vodi navodno čudesnih moći, pa je 1796. godine pored bunara podignuta drvena kapela u slavu Device Marije. Nova crkvica je podignuta 1809. godine, a treća, od cigle, 1825., kojoj su pedesetak godina kasnije dodata dva tornja, sazidana u stilu romantike. Ogromno interesovanje hodočasnika uslovilo je dalji rast celog kompleksa, pa je u drugoj polovini prošlog veka prošireno dvorište i načinjen je oltar na otvorenom. U drugoj deceniji novog milenijuma, svetilište je dobilo i moderni kongresni centar.
M. Miljenović