U Kikindskom gerontološkom centru efikasnim merama štite korisnike
KIKINDA: U Gerontološkom centru u Kikindi striktno se sprovode mere zaštite na sprečavanju zaraze od koronavirusa, a one su se potvrdile kao efikasne u ustanovi gde je zbrinuto 156 korisnika.
Direktor Gerontološkog centra Svetislav Vukmirica podseća da su posete zabranjene još od kraja januara radi sprečavanja širenja sezonskog gripa, pa su sa pandemijom i uvođenjem vanrednog stanja, kao i sprovođenjem najstrožijih mera u gradu, one samo dodatno pooštrene.
Da sve dobro funkcioniše i da se epidemiološke mere koje se odnose na gerontološke centre sprovode, uverio se i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, prilikom nedavnog obilaska ustanova za zbrinjavanje starih na području Severnobanatskog okruga.
- Ni sa popuštanjem i ublažavanjem mera za druge kategorije stanovništva, u našoj ustanovi, a i drugim ustanovama za zbrinjavanje starih, nema popuštanja, nego se utvrđene preventivne mere striktno poštuju i sprovode. Sve se čini da se smanji rizik od infekcije korisnika i njihove bezbednosti - naglašava Vukmirica.
U kikindskom Gerontološkom centru, koji korisnike zbrinjava u dva objekta, režim rada je u potpunosti izmenjen. U objekte niko ne može da uđe bez zaštitne opreme i ukoliko prethodno ne prođe dezobarijeru. Korisnici imaju kontakt samo sa medicinskim radnicima, negovateljicama i servirkama. Ustanova je sopstvenim vozilima organizovala prevoz svojih radnika iz okolnih sela, kojih je veći broj, tako da nemaju problema sa dolaskom na posao od kuće. I na taj način je smanjen rizik od ulaska infekcije, a među merama je i zabrana dostave paketa korisnicima.
- Više od polovine zaposlenih nema kontakt sa korisnicima, nego samo oni koji su neophodni, a to su medicinski radnici, negovateljice, serverke i spremačice. Dvorište je u potpunosti zatvoreno, ne mogu da uđu vozila ni naša, niti vozila dobavljača. Sve što je potrebno naša služba nabavlja i dostavlja za potrebe korisnika - kategoričan je direktor Vukmirica.
Kućne posete po potrebi
Zaposleni iz Gerontološkog centra angažovani su i na pružanju nege i pomoći u kući najstarijim sugrađanima u Kikindi. Oni obilaze o podmiruju potrebe 58 domaćinstava, među kojima ima i novih korisnika koji su se od početka epidemije javili da im je podrška neophodna.
Svetislav Vukmirica napominje, da pored uobičajenih usluga nege i pomoći u kući koje se pružaju na osnovu sklopljenih ugovora, sa vanrednim stanjem, uvođenjem zabrane kretanja za najstarije i policijskog časa javili su se ljudi kojima je potrebna nega, jer je dosta njih u međuvrmeenu izišlo iz bolnice, a nisu bili spremni. Ili, ima i onih koje su srodnici obilazili posle radnog vremena u večernjim satima, ali sada zbog policijskog časa nisu bili u mogućnosti, pa su iz Gerontološkog centra priskočili u pomoć.
U sprovođenja svih epidemioloških i higijenskih mera, vodi se računa o zdravstvenom stanju zaposlenih koji zbog posla ulaze u objekte. Ništa se ne prepušta slučaju.
Pored toga što je nalog resornog ministra da svaki zaposleni u gerontološkim centrima tokom dana meri temperaturu dva puta, a korisnicima se meri četiri puta, u kikindskoj ustanovi zaposleni mere temperaturu i treći put. To čine ujutro
kada ustanu i imaju obavezu da o tome obaveste svoje pretpostavljene, da imaju uvid u njihovo zdravstveno stanje.
Iako korisnicima Gerontološkog centra nedostaju posete rodbine i prijatelja, takođe i radno-okupaciona terapija, čini se sve da se dobro osećaju. Imaju dvorište, u čijem uređivanju i sami prema mogućnostima učestvuju i u kojem provode deo vremena dok traje izolacija.
M. Mitrović