U BEČEJU ODRŽAN PRVI „PARAOLIMPIJSKI DAN” Pokazali da ništa nije nemoguće
BEČEJ: Prvi put u Srbiji, u Bečeju, organizovan je „Paraolimpijski dan”.
Ovdašnje „Društvo intelektualaca Braće Tan” u saradnji sa OŠ „Zdravko Gložanski“ i Paraolimpijskim komitetom Srbije organizovalo je ovu manifestaciju u USAO „Đorđe Predin Baya“, a u okviru projekta „Paraolimpijski dani Bečeja“, koji podržava Opština Bečej. Događaj je podržalo i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. Idejni tvorac ove akcije je Margarita Berček, psiholog u OŠ „Zdravko Gložanski”. Ona je rekla da se već godinama u Bečeju obeležava Dan osoba sa invaliditetom u decembru, u sklopu projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve” koji se sprovodi preko Saveta Evrope i Evropske unije, uz podršku Ministarstva prosvete.
- „Paraolimpijski dan” je jedna od manifestacija u nizu pored „Žive biblioteke”, „Forum teatra” i sličnih događaja koje smo organizovali kako bismo razvijali znanje, veštine i vrednosti, ne samo dece, već svih posetilaca. Cilj projekta jeste da se prikažu sportovi i bavljenje sportom osoba sa invaliditetom i smetnjama u razvoju, prihvatanje različitosti, vera u sebe i svoje sposobnosti, kao i to da se pokaže da ne postoji nemoguće. Takođe, i to da se uz Paraolimpijski komitet Srbije pokrene čitava zajednica, da što više dece počne da se bavi sportom i kako bi se pokrenula priča obezbeđivanja sportskih i vannastavnih aktivnosti za decu iz osetljivih grupa, posebno sa smetnjama u razvoju - istakla je Berček.
Laslo Bonifart, predsednik „Društva intelektualaca Braće Tan” istakao je da je „Paraolimpijski dan” treći u nizu iz njihovog programa tolerancije.
- Važno je da prikažemo deci kako se igraju parasportovi i da ona vide koliko je teško upražnjavati sportove kada ste osoba s invaliditetom. Saradnju smo ostvarili sa svim osnovnim školama u Opštini Bečej. Nadamo se da će ova manifestacija preći u tradiciju - kazao je Bonifart.
Koliko je lako ili teško
Borislava Perić Ranković je istakla da na ovakvim manifestacijama parasportisti pokazuju deci i drugima kako se igra neki od sportova iz pozicije osobe sa invaliditetom.
- Deca nam pomažu da mi svest o tome koliko je nešto lako ili teško ovakvom manifestacijom pronosimo dalje. Bilo bi nam drago da ovakvih događaja bude više, da se organizuju spontano zarad dobrobiti dece, ali i zarad toga da mi pokažemo šta i koliko možemo i da ne zavisimo stalno od okoline, već da možemo i sami. Kada zajedno radimo nešto sa decom tada to ima i veću težinu, a ovo je prilika i da se pokaže svetu kako i koliko se može napredovati i uspeti u životu - rekla je Perić Ranković.
Jovan Ječanski, predsednik opštinskog Sportskog saveza dodao je da lokalna samouprava, posebno predsednik opštine Vuk Radojević, podržavaju ovakve manifestacije. U Bečeju s ponosom ističu da odavde potiče Beba Perić Ranković, koja godinama donosi medalje sa najvažnijih takmičenja.
Na manifestaciji je bilo zastupljeno pet paraolimpijskih sportova. Svi đaci osnovnih škola, kao i deca iz vrtića u bečejskoj opštini, njih oko 600, imali su priliku da pričaju sa parasportistima i paraolimpijcima, o njihovim iskustvima, uspesima, pravilima sportova, da pogledaju demonstraciju, ali i da se oprobaju u parastreljaštvu, boćanju, stonom tenisu, badmintonu, košarci u kolicima i basketu, kao i sa atipičnim rekvizitima parasportista.
Manifestaciju je posetio i obratio se učesnicima i predsednik Paraolimpijskog komiteta Srbije Zoran Mićović.Među parasportistima bila je paraolimpijska šampionka u stonom tenisu iz Rija Borislava Perić Ranković, koja je učestvovala i u organizaciji, kao i njen reprezentativni kolega i osvajač bronze iz Rija Mitar Palikuća.
Tekst i foto: G. Malenović