U Bečeju bez "Bibera" i sapuna Jelena Ostojić nema dobrog bazara
BEČEJ: Bio onomad Dan žena, a na bazaru priređenom u centru Bečeja najviše se nudilo cveće, ali i rukotvorine pogodne za poklone.
Među prodavačicama je bila i Jelena Ostojić (65), koja radi na dve tezge istovremeno. Na jednoj su nadaleko čuvene čuruške štrudle s višnjama, makom, orasima i sitni kolači, a drugoj prirodni, biljni sapuni.
Prodajem slatkiše da pomognem prijateljima, dok su sapuni moji, priča Jelena i odgovara mušterijama da kilogram štrudle s višnjama i makom košta 600 dinara, a s orasima 800.
Nije baš neka velika gužva, dodaje, „stignem sve mušterije da podmirim, ali i nađem se pri ruci ostalima kao organizator“. Volim druženja i nije mi teška bilo koja obaveza. Tako je još od kad je moja kći Miomira s još nekoliko istomišljenica 2011. osnovala Udruženje građana „Biber“. Krenuli smo s Prolećnom cvetnom pijacom, posle nekoliko godina pridodale i Jesenju, a u poslednje vreme, jer učesnici to žele, radimo ih po dve. Uz to, s mesnom turističkom organizacijom izvanredno sarađujemo na još nekoliko manifestacija tokom godine. Otkako je moja Mia otišla da radi u Švajcarsku, svalilo se sve na mene, ali ne žalim se. U penziji sam već pet godina i ima se vremena, kaže naša sagovornica.
Međutim, naročito je ponosna na sapune.
I u taj posao me uvukla Mia, ponosna je na svoju naslednicu.
Kako dodaje, unuka se zainteresovala, posećivala brojne skupove, nije mogla da postigne sve pa joj je ona priskočila u pomoć.
Ona je otišla, a ja nastavila punom parom. Istina, ne putujem kao Mia na sve strane, ali, pošto je posao razrađen, šaljem sapune poštom. Sad već imam na lageru tridesetak vrsta, a nameravam da dodam još neke. Umesto da se umorim, kad se nečega dohvatim, mogu neprekidno danju i noću da radim. U početku je to bio kreativan hobi, ali je vremenom postao biznis. Ko ih jedanput kupi, redovna je mušterija. Cene? Od 80 do 400 dinara komad. Zavisno od vrste i količine etarskog ulja, navodi Jelena Ostojić.
Inače, njeni biljni sapuni su drugačiji nego starinski od masnoća životinjskog porekla:
Dobijaju se hladnim procesom, koji je jednostavniji, ali se vodi računa o tome da svi sastojci budu srazmerno upotrebljeni. Nakon 24 sata sapunifikacije u većem kalupu, seče se u željena oblike. Da pH vrednost padne, radi kvaliteta, valja da odstoje 40 do 60 dana. Pravim za sve tipove koža, čak i za pranje kose, jer pomažu cirkulaciju glave i hrane vlasi. U njima nema štetnih boja, mirisa i konzervansa, pa zaslužuju epitet „zdrav sapun“, veli Jelena, koja se, iako je završila Ekonomsku školu i ceo život radila u trgovini i komercijali, lako prekvalifikovala.
I kod kuće je čeka dosta obaveza. Odrasla je u domu gde je pas bio član porodice pa je pre osam godina počela da zbrinjava napuštene „avlijanere“.
Najviše ih je bilo 12, a sada ih imam petoro. Ljubimac je Toša. Ime je dobio po tome što, kad uradi nešto što ne sme, „pravi se Toša“. Inače, bilo da je leto ili zima, svakog dana ulazi u svoje bure s vodom da se okupa, hvali Jelena svog čistunca.
Bazar povodom Dana žena je bio manjih razmera, ali dobar uvod u Prolećnu cvetnu pijacu, koja se tradicionalno održava krajem marta.
Tada okupimo između 70 i sto izlagača. Osim cveća, nude se razne sadnice, ali i baštenski pribor, oprema i razne druge rukotvorine, već Jelena najavljuje sledeće druženje u „Biberu“.
V. Jankov