U BANOŠTORU SE VINOGRADARI UVELIKO PRIPREMAJU ZA PRVU BERBU Poslednji toplotni talas loza dobro podnela
BANOŠTOR: Vinogradi porodice Stojković prostiru se na severnim padinama Fruške gore u Banoštoru, selu na samoj obali Dunava, pa se zbog blizine reke i refleksije sunčevih zraka sa površine vode često kaže da je to selo sa dva sunca.
Stojkovići zasad vinove loze imaju na oko pet hektara, a proizvode i do 50.000 litara vina. Od sorti grožđa koje su zastupljene proizvode italijanski rizling i šardone od belih, kaberne sovinjon i vranac od crvenih i roze od muskat hamburga. Od nedavno porodica Stojković, u lepo uređenom prostoru, može na degustaciji da ugosti do 50 posetilaca, a u planu je izgradnja apartmana gde će gosti imati mogućnost da se odmore.
Jovan Stojković kaže da vinare i vinogradare polako „hvataju slatke muke“, pošto ih uskoro, odmah nakon „Banoštorskih dana grožđa”, manifestacije koja je zakazana za predstojeći vikend, očekuje berba ranih sorti.
Manifestacija „Banoštorski dani grožđa“ 27. po redu, kojom se tradicionalno najavljuje početak berbe na severnim padinama Fruške gore održaće se u subotu, 2. septembra sa početkom u 15 časova u centru Banoštora. Posetioci će moći da uživaju u raznovrsnoj ponudi vina, prodajnom bazaru, gastronomskoj ponudi vojvođanske kuhinje, kulturno-umetničkom i zabavnom programu. Defile učesnika i muljanje grožđa na starinski način i besplatna degustacija „šire” planirani su za 15 sati, u 15.30 svečano otvaranje manifestacije i dodela priznanja za najbolja vina, od 16.30 do 18.30 biće organizovan kulturno umetnički program, a od 18.30 do 23.30 biće upriličen večernji muzički program.
- Naš podrum će angažovati specijalan berač iz Slovenije pošto, kao i većini poljoprivrednika, i vinogradarima je teško da pronađu radnu snagu za berbu. Dnevnica za berače je 400 dinara po satu, dakle za dan mogu da zarade između 3.000 i 3.500 dinara - pojašnjava Stojković.
Vremenski uslovi ove godine nisu išli na ruku vinogradarima, što je uticalo i na količinu roda.
- Posle svih čuda prirode koja su nas snašla, možemo reći da je godina za vinogradare bila teška od samog proleća – ističe Stojković. - Od aprila do juna je bilo izuzetno vlažno vreme, što je iziskivalo prskanje loze, a potom su nas zahvatile dve oluje tokom kojih je jak vetar oštetio mnoge vinograde, čak je u pojedinim zasadima lomio betonske i metalne stubove za čokote. Ipak, uprkos ćudljivim vremenskim uslovima nadamo se korektnoj količini i kvalitetu. Poslednji toplotni talas je loza dobro podnela, sad bi joj prijala kiša kako bi grožđe imalo veći sadržaj vode.
Prema Stojkovićevim rečima većina ovdašnjih vinara dokupljuje grožđe, jer su dobro razradili posao i proširili prodaju vina, uz to svaka vinarija ima svoje prepoznatljive brendove.
- Banoštor ima 650 stanovnika i 12 registrovanih vinarija, dok na primer Sremski Karlovci imaju nešto manje od 8.000 žitelja i 18 registrovanih vinarija. Decenijama smo im zavideli, a sad im možemo parirati. Siguran sam da će se vinski turizam tek razviti, jer je u planu izgradnja pristana za brodove u Banoštoru – naglašava naš sagovornik.
S. Kovač
Projekat „Poljoprivreda - razvojna šansa Vojvodine” realizuje „Dunav produkcija” DOO, a sufinansira Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajedicama. Stavovi u podržanom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.