Tvrđavu u Baču ponovo će okruživati voda, Mostonga se vraća u staro korito
Plan detaljne regulacije za prostornu celinu „Drevni Bač sa tvrđavom“ između ostalog predviđa i vraćanje reke Mostonga, u staro korito. Tvrđava u Baču predstavlja najznačajnije i najbolje očuvano srednjevekovno utvrđenje na području Vojvodine, izgrađeno na nekadašnjem ostrvu Mostonge i jednom od njenih rukavaca.
Taj kompleks je, zajedno s podgrađem, proglašen za prostornu kulturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju, a početkom prethodne godine podneta je inicijativa za upis na Uneskovu listu svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa, odnosno nominacioni dosije „Kulturni predeo Bača“.
Usvajanje plana, koji je izradio Zavod za urbanizam Vojvodine omogućiće stvaranje uslova za revitalizaciju dela starog toka reke i vodene površine kod tvrđave, opremanje komunalnom infrastrukturom i izgradnju turističkih i ugostiteljskih sadržaja. Otvaranjem kafića, restorana i prodavnica suvenira podgrađe bi, kako se očekuje, trebalo da obogati turističku ponudu, a na to će svakakouticati i formiranje biciklističkih staza.
„Cilj Plana je stvaranje osnova za uređenje i izgradnju prostora „Drevnog Bača sa tvrđavom“ i njegovo privođenje planiranoj nameni, unapređivanjem prirodnog prostora unutar urbane strukture, uz stvaranje uslova za: revitalizaciju dela starog toka reke Mostonge i vodene površine kod tvrđave, izgradnju turističkih sadržaja, saobraćajnu dostupnost i povezanost, kao i opremljenost prostora neophodnom komunalnom infrastrukturom, kao i zaštitu prostora i usklađivanje sa potrebama korisnika. Planiranje, korišćenje i zaštita prostora zasnivaće se na principima zaštite životne sredine i održivog korišćenja područja, zaštite prirodnih resursa i dobara, biodiverziteta čitavog područja, kao i zdravlja ljudi“, objasnili su autori planskog dokumenta, koji prošlog leta bio na javnom uvidu.
Na osnovu Uredbe o ekološkoj mreži, reka Mostonga kao utvrđeno ekološki značajno područje i zajedno s ostalim ekološkim koridorima čini deo mreže Republike Srbije.
Urbanisti objašnjavaju da je prostorno kulturno-istorijska celina smeštena na izdignutom terenu, nekada okruženom vodom. Tvrđava Bač je izuzetno važan višeslojni lokalitet i najbolje očuvani srednjovekovni fortifikacioni kompleks u Vojvodini. Pripada tipu „vodenog grada“, prilagođenog za odbranu u močvarnim terenima, sa utvrđenim zamkom i podgrađem sa 36 okućnica, raspoređenim sa obe strane Ulice bačke tvrđave.
Reč je o prostoru u građevinskom području naselja Bač, tačnije u zapadnom delu, s tim da je najveći deo teritorije neizgrađeno zemljište - korito reke Mostonge i neuređene zelene površine u jugozapadnom i severoistočnom delu, uz kanal.
Prokopavanjem kanala iz hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav, krak Karavukovo - Bački Petrovac, sredinom 60-tih godina prošlog veka, izmenjen je istorijski ambijent. Tvrđava je ostala bez vodenog ogledala, važnog elementa njene nekada odbrambene funkcije, budući da je presečen deo toka Mostonge, koja je svojim meandrom okruživala kompleks i sa šančevima punim vode predstavlja fortofikacijsku prepreku.
Na planom obuhvaćenom području se, osim kompleksa tvrđave Bač, nalaze i kalvarija i tursko kupatilo. Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture je, u sklopu Razvojnog projekta integrativne zaštite „Vekovi Bača“, predvideo obnovu istorijskog ambijenta srednjovekovne tvrđave, što podrazumeva povratak vode u korito reke Mostonge.
Hamam u centru Bača predstavlja vredno i retko svedočanstvo o vremenu osmanske dominacije na prostoru Vojvodine. Na osnovu arheoloških iskopavanja poznato je da je ta građevina nekada imala šest prostorija: halvat (čekaonica i garderoba), šadrvan (prostorija za kupanje), hazna (rezervoar za vodu) i đulhan (ložionica). Hamam je delimično porušen, ali su sačuvani brojni podaci o prvobitnoj arhitekturi, kao što je slučaj sa delom kubeta nad centralnom prostorijom.
Ideju o povratku vode u rovove Mostonge prvi put je izneo dr Ratibor Đorđević, koji je uradio i plan uređenja tvrđave sa podgrađem. To rešenje predviđa korišćenje kompleksa kao rekreativnog centra, oko važnog istorijskog spomenika i predmeta kulturnog turizma.
Izuzetne arhitektonske i istorijske vrednosti, veze sa očuvanim prirodnim celinama u okruženju, samo su neki od razloga za upis na Uneskovu listu svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa.
„Posmatrajući specifičan odnos prirodnog i kulturnog nasleđa, nijedna druga lokacija na levoj obali Dunava nije prepoznata sa takvim vrednostima kao tvrđava u Baču, a plato na kome je smeštena prostorna celina važan je arheološki lokalitet“, podsećaju autori planskog dokumenta.
Nastanak dela tvrđave, vezuje se za period od 1338. do 1342. godine, kada je kralj Karlo Robert Anžujski ojačavao granice kraljevstva. U tom periodu dolazi do uspona cara Dušana i srpsko-ugarskih sukoba, što je bio razlog dograđivanje i ojačavanje kompleksa, koje je trajalo nepuna dva veka. Radove na utvrđivanju i prilagođavanju novim vojno-inženjerijskim zahtevima, vodili su nadbiskupi, koji su često bili i župani. Ostao je zabeležen trud Petra II Varadija, humaniste, naučnika, ljubitelja umetnosti, koji je od 1495. Do 1501. zaokružio graditeljski opus i produbio odbrambene vodene rovove oko tvrđave. Poslednja obnova, pre pada u turske ruke, bila je za vreme fra Pavla Tomorija 1523-1526. godine
Na prirodno uzdignutom terenu, nastalom meandriranjem reke Mostonge, nalazilo se palisadama ograđeno podgrađe u koje se ulazilo preko mosta i kroz ulaznu kulu sa kapijom. U severozapadnom delu meandra, na ostrvu, smešten je utvrđeni zamak do koga se stizalo prolaskom kroz izdvojeni barbakan (potporni zid bedema) sa svih strana okružen vodom. Dobro utvrđena, moćna, lepo oblikovana tvrđava je dominirala plodnom, bačkom ravnicom. Posebnu pažnju privlačila je kružna kula sa balkonima na kamenim konzolama.
Osnovu utvrđenog zamka čini nepravilni petougaonik sa isturenim kulama na uglovima, koje su međusobno bile povezane visokim zidom, bedemom. Tri očuvane ugaone kule imaju kružnu osnovu, dok su severozapadna i ulazna, pronađena tokom arheoloških iskopavanja, četvorougaone osnove. Jedini slobodnostojeći objekat unutar tvrđave je donžon kula, kvadratne osnove, smeštena u istočnom delu kompleksa. Iako je u značajnoj meri izgubljena strukture utvrđenog zamka, nakon miniranja, sačuvani elementi upućuju na univerzalnu vrednost arhitekture, koja svedoči o primeni razvijene fortifikacione škole Visoke gotike, sa elementima rane italijanske renesanse.
Jovana Vukašinović