Turistička organizacija Nove Crnje: Nasleđu dodati savremene sadržaje
NOVA CRNJA: Desetak hiljada stanovnika male srednjobanatske pogranične opštine živi u šest naselja – Novoj Crnji, koja je i sedište lokalne samouprave, Tobi, Aleksandrovu, Vojvodi Stepi, Radojevu i Srpskoj Crnji koja je najveće naseljeno mesto.
Opština zauzima površinu od 273 kvadratna kilometra i na samoj je granici sa Rumunijom, tako da je meštanima, gledano u kilometrima, duplo bliži Temišvar (53 kilometra) nego Novi Sad (95). Tako skrajnuta ova sredina, iako ima šta da ponudi, ostala je nekako ispod radara turističkih poslenika.
- Turistička organizacija opštine Nova Crnja je osnovana u maju ove godine, a ideja nam je bila da stvorimo ustanovu koja bi se bavila turističkim potencijalima naše opštine, organizovala posete i dočekivala turiste, koja bi preuzela organizaciju svih manifestacija i aktivnosti, radila sa udruženjima građana – kaže Nikola Tolčin direktor Turističke organizacije. - Još uvek smo na početku, tražimo naše naše mesto pod nebom , naporno radimo na promociji našeg kulturnog nasleđa, atrakcija, lovnog, ribolovnog i sportskog turizma jer nam je zapravo cilj da sve postojeće podignemo na jedan viši nivo a svakako i da osmislimo nešto novo po čemu bi bili još prepoznatljiviji.
U tom poduhvatu novoosnovana TO ima podršku Opštinske uprave, kao i saradnju sa Turističkom organizacijom Vojvodine. Posebnu zahvalnost, kažu, duguju Sekretarijatu za privredu i turizam, pokrajinskom sekretaru dr Nenadu Ivaniševiću i njegovim saradnicima.
- Na konkursu Sekretarijata za privredu i turizam dobili smo namenski sredstva za promociju naše turističke ponude, što nam mnogo znači, jer smo na početku građenja našeg imena i uložili smo ga u stvari koje će nam biti od velikog značaja – kaže Tolčin.
Turistička ponuda opštine oslanja se na bogatu istorijsku i kulturnu baštinu naselja, od kojih su neka nastala kolonizacijom dobrovoljačkih porodica posle Prvog svetskog rata, kao i doseljavanjem u kasnijim periodima. Ključno nasleđe vezuje se za život i delo Đure Jakšića, slikara i pesnika koji je iza sebe ostavio obimnu galeriju sliku, ikona i stotine pesama. U slavu velikog sugrađanina u Srpskoj Crnji se u junu organizuju „Liparske večeri”, kulturna manifestacija koja dovodi ljude iz raznih krajeva, istaknute glumce, pesnike, a u programu su predstave, horski nastupi i književne večeri. I druga manifestacija „Boemske večeri” naslanja se na počast Đuri, a vezana je za 21. jul, slavu Srpske Crnje, sa programom koji je postavljen tako da bude narodna zabava za sve generacije. Turističkoj organizaciji poveren je i Spomen-muzej rodna kuća Đure Jakšića, koja predstavlja jednu od bitnijih karika kulture ovog kraja. Muzej je otvoren svakog radnog dana, za posete vikendom i posete većih grupa potrebna je najava.
Dragulj u turističkoj ponudi opštine Nova Crnja je jedan od najbolje očuvanih banatskih dvoraca – Nojhauzen, građen za vreme Drugog svetskog rata za visokog oficira okupatorske vojske. Dvorac osmišljen kao letnjikovac projektovao je nepoznati ruski arhitekta – zarobljenik, ostavivši delo koje i danas pleni skladnošću i lepotom. Zanimljivo je da je enterijer skoro u potpunosti očuvan i luksuzno opremljen iako je objekat menjao svoju namenu u minulim decenijama. Sada dvorac ima 14 apartmana i soba sa 30 ležajeva, koji su autentični. Od 2018. godine dvorac Nojhauzen je zaštićen u statusu spomenika kulture od velikog značaja.
Opština Nova Crnja u svojim planovima za budućnost računa na razvoj banjskog turizma, s obzirom na termalne izvore u bliskom okruženju dvorca. U planu je i gradnja sportsko-rekreativnog centra, koji bi upotpunio celinu na prostoru od 14 hektara. Bila bi to polazna tačka za dalji razvoj ovog kraja, veruju u opštini Nova Crnja.
V. H.
Projekat „Nova Crnja danas” realizuje „DVP Digital”, a sufinansira Opština Nova Crnja. Stavovi u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.