Traže lek za opstanak
KIKINDA: U Apotekarskoj ustanovi „Kikinda“ suočeni su sa teškom finansijskom situacijom i nemogućnošću da nabave nove količine lekova.
Dosadašnja direktorka mr Branka Kovačević podnela je ostavku. Kikindski apotekari očekuju pomoć od nadležnih državnih organa, ali i od lokalne samouprave koja je osnivač ustanove.
Na siindikalnom sastanku kikindske ustanove podržani su zahtevi sindikalnih organizacija apotekarskih ustanova Srbije za rešavanje socijalno ekonomskih, profesionalnih i drugih problema koji pritiskaju apotekarske ustanove.
- Naša ustanova je u sličnoj situaciji kao i mnoge apotekarske ustanove u Srbiji. Neophodno je iznaći način da opstanemo, dok se ne reši naš status, za koji smatramo da treba da nam se kaže iz nadležnih državnih institucija. Očekujemo da se pre svega oglase Ministarstvo zdravlja i Vlada Srbije, da znamo kakva će biti sudbina državnih apoteka – kaže predsednica Sindikata Apotekarske ustanove „Kikinda“ Zorana Zrnić.
Zahtevi su da se apotekarske ustanove u državnom sektoru ne privatizuju, već da se donese plan mreže apoteka u Srbiji, utvrde jedinstvene cene lekova, da Republički fond za zdravstveno osiguranje preuzme u celosti isplate zarada, da se uveća procenat marže od najmanje 20 posto, a takođe i da se omogući jednako poslovanje državnih i privatnih apoteka.
Od 15 objekata Apotekarske ustanove „Kikinda“, šest je u gradu i devet u okolnim selima. Ustanova ima velika dugovanja prema dobavljačima, tako da je izvesna blokada računa. Najkritičnije je u seoskim apotekama, u kojima je snabdevenost medikamentima minimalna. Predviđeno je zatvaranje dve apoteke u gradu da bi se smanjili troškovi.
U ustanovi je 54 zaposlenih, od kojih 49 na neodređeno vreme. Doneta je odluka da se od oktobra zarade farmaceuta od oko 60.000 dinara, umanje za 20 odsto, dok su zarade tehničara, čija su primanja oko 35.000 dinara umanjene za 10 odsto. Zaposleni su se odrekli i naknade za noćni rad. Na taj način oni žele da doprinesu razrešavanju nastalih problema.
- Pristali smo da nam se umanje zarade, jer nam se to učinilo bolje nego da odemo na minimalac ili da potpuno ostanemo bez primanja – kaže Zrnić.
M. Mitrović