Tradicija živi, u Suseku prvaci učiteljici poklonili petlove
SUSEK: Nova školska godina u Suseku, selu beočinske opštine na obroncima Fruške godine počela je svečanim prijemom prvaka u Osnovnoj školi “Jovan Popović”. Ono što ceremoniju u susečkoj osnovnoj školi razlikuje od ostalih jeste običaj da prvaci svojoj učiteljici prvog dana škole daruju najboljeg petla iz svog dvorišta.
Učiteljica Mila Škorić je dobila šest ukrašenih košarica s petlovima, a toliko je ukupno i krenulo prvaka juče u Osnovnu školu “Jovan Popović” u Suseku.
– Ovo je najvažniji trenutak i najbitniji dan za mene i za prvake. Ja pamtim dan kada sam krenula u prvi razred, nadam se da ćete i vi pamtiti – rekla je učiteljica Mila svojim novim prvačićima, nakon što su joj njeni novi đaci, u pratnji roditelja, poklonili najbolju živinu iz svog dvorišta.
Đacima je poželela srećnu novu školsku godinu i da učionica bude mesto uživanja, sticanja znanja, navika, veština i svega onog što podrazumeva škola.
Dočeku novih đaka prvog razreda prisustvovali su njihovi stariji drugari, učiteljice, direktor škole Ilija Pešić, roditelji, ali i predstavnici Opštine Beočin, zamenik predsednika opštine Milanko Bjelobrk i članica Opštinskog veća za kulturu i obrazovanje Nada Purić koje su mališanima doneli školski pribor na poklon. '
Program su prvacima priredili sada već bivši đaci učiteljice Mile, koji su postali petaci. Petlovi se nisu mnogo bunili, verovatno i zbog vrućina, jer je prvog školskog dana bilo preko 30 stepeni u hladu.
Direktor Ilija Pešić navodi da je ove godine u Osnovnu školu „Jovan Popović” upisano 19 đaka prvog razreda, ali je u Suseku u školu krenulo šestoro učenica i učenika, jer ova OŠ ima svoja odeljenja u još četiri mesta.
– U Suseku je upisano sedam učenika, ali se jedan s roditeljima odselio za Novi Sad, u Banoštoru je upisano osam i u Lugu četiri. Specifičnost naše škole je i što se u Lugu održava nastava na slovačkom jeziku. U Svilošu nije bilo upisanih prvaka. Odeljenje u Grabovu na žalost ne funkcioniše, jer nema dece – navodi Pešić.
Direktor je i sam pohađao ovu školu od petog do osmog razreda i seća se da je i u njegovoj mladosti bio običaj da đaci prvaci daruju svoje učiteljice, odnosno učitelje petlovima. Iz okolnog sela odakle on dolazi taj običaj se nije upražnjavao, već je isključivo vezan za Susek.
– U selu ne može niko da mi kaže kada je taj običaj započet, ali svi tvrde da je stariji od 100 godina. Običaj je zaista interesantan i podrazumeva da svaki roditelj kada povede svoje dete u školu, prvi dan u prvi razred, ponese i petla. Roditelji biraju tog petla i vode računa da to bude najlepši i najveći petao. Mnogi su me pitali - zašto petao? Prema onom što sam čuo, verovatno je zato što petlovi prvi ustaju, što su vredni, precizni, što nas bude. Pa eto neke simbolike za naše prvačiće da budu vredni i precizni – ističe Ilija Pešić.
Logično pitanje koje se nameće je - gde završavaju svi ovi petlovi? Direktor škole kaže da živina završava po dvorištima jer su sva domaćinstva u ovom mestu seoska i gaji se i sitna i krupna stoka.
Ovi petlovi preseliće se iz Suseka, jer učiteljica živi u Rakovcu, takođe selu beočinske opštine.
A. Savanović