Stručni skup u Subotici: Plan i propis štite prostor
SUBOTICA: Naučno- stručni skup „Planska i normativna zaštita prostora i životne sredine” u toku je u Subotici, a organizovali su ga Asocijacija prostornih planera Srbije, Univerzitet u Beogradu - Geografski fakultet i subotičko Javno preduzeće za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje u saradnji s ministarstvima koja pokrivaju resore nauke, zaštite životne sredine, građevinarstva, i Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture.
Dekan Geografskog fakulteta Dejan Filipović izdvojio je dve standardne teme: o institucijama koje se bave planiranjem i zaštitom prostora i o zakonskoj regulativi, te iskustvima u izradi prostornih i urbanističkih planova i studija, uz akcenat na obnovljivim izvorima energije. Posebna tematska celina vezana je za planiranje u kontekstu kulturnih i prirodnih dobara. Za skup je prijavljeno 120 učesnika, a 65 radova već je štampano u Zborniku.
Direktor subotičkog Javnog preduzeća za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Predrag Radivojević rekao je da Grad Subotica drži do dobro urađene planske dokumentacije, kao osnovnog preduslova za brži i ravnomerniji privredni i društveni razvoj, uz podsećanje da je Subotica jedan od retkih gradova koji poseduje prostorno-plansku dokumentaciju počev od 18. veka pa do danas.
Prostorno planiranje se ne ogleda samo u pravilnom opredeljivanju namena prostora unutar grada, već i u odnosu prema širem okruženju, dobroj infrastukturnoj povezanosti sa ostalim delovima naše zemlje i regionom.
„Sveži su primeri značaja izrade planova i izgradnje saobraćajnih koridora, kako obilaznice oko Subotice - takozvanog Ipsilon kraka, tako i plana za pruge velikih brzina čijom realizacijom bi naša država, a samim tim i naš grad bio kvalitetnije saobraćajno povezan sa Evropskom unijom“, naglasio je Radivojević.
V. H.