STO GODINA OSLOBOĐENJA INĐIJE Učenici gazili umesto 1.300 kaplara
INĐIJA: Povorka sa 1.300 mladih koji su juče prošli Inđijom noseći srpske zastave ostaće još dugo upamćena. Građani su ispratili celu povorku, i od najmlađih do najstarijih svi bili zadovoljni što su deo ovog događaja.
Na ovaj način Inđija je obeležila stogodišnjicu okončanja Velikog rata, a deca su simbolično predstavila 1.300 kaplara na veliko oduševljenje stanovnika koji su izašli na ulice da isprate povorku u kojoj su bili konjica i orkestar MUP-a Srbije, vojska u uniformama iz Prvog svetkog rata, kao i mnogobrojni drugi učesnici.
Venci su prvo položeni na spomenik Milunki Savić, koji je Opština Inđija svečano otkrila na Vidovdan, da bi nakon toga bili položeni i na Spomenik kralju Petru Prvom.
Svečana povorka je krenula sa Gradskog stadiona, jer je upravo to mesto sa kojeg je Srpska vojska ušla i oslobodila Inđiju 1918. godine, nastavila Ulicom Cara Dušana i kod pravoslavne crkve Vavedenje Presvete Bogorodice i Doma zdravlja zaustavljena, da bi gosti ušli u Sportsku halu, gde je nastavljen program predstavom „Veličanstvena Srbija” specijalno pisanom za ovu priliku, a izveli su je inđijski učenici.
Predsednik opštine Vladimir Gak kaže da priču o neverovatnom herojstvu 1300 srpskih mladića koji su vanredno unapređeni u čin kaplara, drugi narodi nemaju. Oni zaslužuje naše poklonjenje, poručio je Gak, kao i da bi trebalo redovnije obeležavati značajne istorijske događaje i ličnosti.
Oduševljeni građani
Građani, čak i oni najstariji, ne pamte toliko dece na ulicama.
"Toliko je dece od malog uzrasta do školaraca na ulicama, moje godine to ne pamte, a nema ih malo", rekla nam je Jelica Vukičević iz Beške, sa čime se njen suprug složio.
Direktorka Osnovne škole „Petar Kočić“ iz Inđije Svetlana Pešut kaže da je juče 400 đaka njene škole prošetalo inđijskim ulicama.
"Inđija daje sve od sebe da se najveće žrtve koje je naš narod podnosio ne zaborave i to treba da nam bude vodilja i za budućnost, ne kada je rat u pitanju, već naprotiv, da na istorijskim događajima učimo kako treba da se ponašamo ubuduće", rekao je Gak uz poruku da treba da živimo za našu državu i da nikada više ne ginemo, ni mi, niti neki drugi narod.
U programu su učestvovali pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane, Garda Vojske Srbije, umetnici, glumci, đaci osnovnih i srednjih škola, kao i građani opštine Inđija.
Maša Stakić
Pod originalnim zastavama
Vojska Srbije donela je i originalne zastave iz Prvog svetskog rata. Pukovnik Srećko Kuzmanović, načelnik za moral Generalštaba vojske Srbije i potpukovnik Jefta Vulović takođe su bili deo povorke.
"Lepo je što je što lokalna samouprava obeležava ovaj datum na tako veličanstven način, sa 1300 dece u povorci, jer su deca najvažnija", kaže potpukovnik Vulović i dodaje da će mladi na ovaj način prenositi obeležavanje ovog značajnog datuma na nova pokolenja.