Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stečaj u zrenjaninskom IPOK-u bliži se kraju

25.01.2018. 11:34 11:37
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

ZRENJANIN: Stečaj u zrenjaninskoj Industriji prerađevina od kukuruza (IPOK) mogao bi da se konačno završi u narednih mesec dana.

Stečajni upravnik Milan Nićetin podneo je nacrt za glavnu deobu stečajne mase, a nakon roka za žalbu, plan konačne deobe doneće stečajni sudija Privrednog suda. Da se podeli ostalo je nešto manje od 10 miliona dinara. U drugom isplatnom redu, 442.402 dinara biće isplaćeno Poreskoj upravi grada.

Najviše je poverilaca iz trećeg isplatnog reda – njih 507. Uglavnom je reč o bivšim radnicima, ali na spisku se nalazi i Privredni sud, Poreska uprava, knjigovodstvene agencije, nekoliko privatnih i nekoliko javnih preduzeća, među kojima i „Srbijagas” i EPS. Na ovom spisku nalazi se i osoba pod imenom Darko Šarić, za koju stečajni upravnik kaže da nije u pitanju čovek koji je označen kao jedan od najvećih narkobosova u regionu, već neko ko sa njim samo deli isto ime i prezime. „Pravi” Darko Šarić je, inače, dovođen u vezu sa vlasništvom u IPOK-u, a direktor skrobare jedno vreme je bio Zoran Ćopić, jedan od Šarićevih najbližih saradnika.

Poveriocima trećeg isplatnog reda biće isplaćeno 1,37 odsto od prijavljenog potraživanja. Ukupan iznos prijavljenih potraživanja trećeg isplatnog reda iznosi 681.159.727 dinara, a na kraju će, srazmerno potraživanju, biti ukupno isplaćeno 9.307.597 dinara.

Stečaj u IPOK-u traje od 2011. godine. Ministarsvo finansija, odnosno Poreska uprava Srbije, tražila je uvođenje stečaja u najvećoj skrobari na Balaknu jer je, kako je tada rečeno, bila nesposobna da izmiri sve svoje obaveze duže od 1.600 dana. U to vreme blokada računa iznosila je više od 130 miliona dinara.

Većinski vlasnik IPOK-a bio je kontroverzni biznismen iz Novog Sada Zoran Ćopić, osumnjičen za pranje para za narkobosa Darka Šarića, a koji se nalazio u bekstvu. Proizvodnja u skrobari zaustavljena je maja 2010. i od tada 230 radnika nije primalo platu i imalo je nedefinisan radno - socijalni status. Kasnije je IPOK kupila firma „Almeks”, a skrobara se i dalje nalazi u njenom vlasništvu.

Ž. Balaban

Piše:
Pošaljite komentar