Stečaj ispraznio hale
SOMBOR: U najvećem srpskom proizvođaču i prodavcu obuće, somborskom „Boreliju“ prošle nedelje po odluci ovdašnjeg Privrednog suda proglašen je stečaj,
čime je višegodišnja, tačnije višedecenijska, agonija ove firme ušla u novu, po svemu sudeći terminalnu fazu.
Opterećen problemima proisteklim iz nikada do kraja sprovedenog procesa sukcesije, suočen sa svojevremenim advokatskim posredovanjem visokih državnih funkcionera u korist hrvatskog „Borova“, uništavan bombardovanjem NATO pakta, „Boreli“ i njegovi radnici i menayment su se, večito hranjeni obećanjima i deklarativnim podrškama, borili koliko su mogli. Po svemu sudeći pred njima ostaje samo jedno pitanje: ko će izaći poslednji da ugasi svetlo?
Da će ovo biti epilog drame somborskih obućara dalo se naslutiti u proteklim sedmicama, tačnije kada je jedan od postojećih partnera, slovenačka „Kopitarna“ počela sa izvlačenjem svojih tridesetak mašina iz fabričkih hala i sirovina i gotovih proizvoda iz magacina. Sedam godina su „borelijevci“ više nego uspešno radili lon poslove za Slovence, ali na sam nagoveštaj proglašenja stečaja, partneri su s razlogom bili prestrašeni mogućnošću da im zbog toga mašine i roba ostanu „zamrznute“, te su bez mnogo sentimentalnosti izmestili imovinu u iznajmljeni magacin u obližnji Apatin.
Stipan Ezgeta, predsednik ovdašnjeg fabričkog Samostalnog sindikata nadao se spasu u vidu hitnog sastanka sa kupcima sa kojima uspešno sarađuju i predstavnika pokrajinskih i republičkih organa, tim pre što je i na predizbornom skupu premijer Aleksandar Vučić obećao da će se pozabaviti ovim problemom.
- Sada je sve stalo, a radili smo lon poslove za italijanski „Lenči“, dok smo za nemačku firmu „B. Stump Baier“ izrađivali vojničke čizme i patike, kao i specijalizovanu obuću za vatrogasce - kaže Ezgeta, prema čijim rečima je upravo nemački partner bio zainteresovan za kupovinu, odnosno privatizaciju „Borelija“.
Nekada su pogoni ovog preduzeća vrveli od radnika, ali je poslednji čin drame u pogonima dočekalo njih tridesetak. Ostali su svojevremeno pristali na socijalni program ili su i pre toga pronašli posao u obućarskoj ili kakvoj drugoj branši, pa je i eventualno izražavanje nezadovoljstva i bunta zbog malobrojnosti zaposlenih otpalo kao opcija.
Svojim rešenjem o pokretanju stečaja somborski Privredni sud, donesenim na raniji zahtev državne Agencije za privatizaciju koju pravno baštini Agencija za vođenje sporova u privatizaciji, ujedno je za stečajnog upravnika imenovao nadležnu Agenciju za licenciranje stečajnih upravnika, koja još uvek nije imenovala poverenika za firmu somborskih obućara. U sledećih 60 dana očekuje se da poverioci prijave svoja obezbeđena i neobezbeđena potraživanja, kako bi se prvo poverilačko ročište moglo održati 5. septembra. Prvo ispitno ročište bi se , ukoliko sve bude u redu, moglo održati dva meseca kasnije, odnosno 7. novembra.
Milić Miljenović
Borba bez izgleda na uspeh
Pravni osnov za proglašenje stečaja u „Boreliju“ je pronađen u trajnoj nemogućnosti plaćanja njegovih obaveza. Iza ove legislativne formulacije, krajnje pojednostavljeno, pored realno ogromnog dugovanja, stoji činjenica da firmi nikada nije ni omogućeno otvaranje procesa privatizacije, pa je po sili zakona, kao još uvek društveno preduzeće, moralo da prestane da postoji.