Šta je sporno kod gradnje proizvodnog kompleksa "Bioneks" u Apatinu
APATIN: Od najave gradnje proizvodnog kompleksa za reciklažu i pirolizu plastike kompanije „Bioneks” u Apatinu bilo je usamljenih ali i udruženih glasova protiv.
Stiglo se i do potpisivanja peticije, a predsednica opštine Dubravka Korać objavila je da je i sama stavila primedbu na ovaj projekat.
– Razumem zabrinutost javnosti, pogotovo kada se gradom puste neproverene informacije, za šta osnovano sumnjam da su iz zle namere. Želim da objasnim građanima šta se dešava i otklonim njihovu bojazan zbog takozvane izgradnje „spalionice smeća” koja nema nikakve veze sa realnošću –rekla je Dubravka Korać. - Stavila sam primedbu na studiju uticaja životne sredine u vezi sa investicijama kompanije „Bioneks”, koja je na javnom uvidu i to na delu u kome se pominje proces pirolize. Primedbu sam stavila nakon detaljnog uvida u dokumentaciju i konsultacija sa stručnjacima, verujući da će ta primedba biti usvojena. Razgovarala sam sa investitorom od koga sam i ranije dobila uverenje da piroliza nije planirana u ovom pogonu, a sada smo definitivno isključili mogućnost za to. To će biti potvrđeno kroz dalju zakonsku proceduru.
Predsednica opštine se saglasila da „Bioneks” nastavi gradnju fabrike po važećim propisima zaštite životne sredine i otvori nova radna mesta za ljude u Apatinu, te potvrdila da će i dalje prioritet biti zaštita i promocija Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje.
Oglasila se i kompanija „Bioneks“ saopštenjem u kojem prihvata primedbu koju je predsednica opštine Apatin iznela na studiju zaštite životne sredine u vezi sa gradnjom fabrike u Apatinu, a u pogledu procesa pirolize koji je pomenut u studiji.
„Obaveštavamo javnost da piroliza nije bila u prvom planu naše investicije. Prioritet našeg investicionog projekta je proizvodnja regranulata polietilena i polipropilena od neopasne plastične mase. Imajući na umu sve što se prethodnih dana dešavalo, mi ćemo u zakonskom roku izmeniti studiju što je u interesu svih strana. Sa realizacijom našeg investicionog projekta kako je gore navedeno, nastavićemo sa punim intenzitetom. Naš projekat vrednosti preko tri miliona evra u prvoj fazi, stvoriće 30 novih radnih mesta, a mogao bi više od 100” kaže se u saopštenju „Bioneksa”.
- Prošle godine smo zaštitili riblji fond na tom delu toka Dunava, deo smo međunarodnog projekta Evropski Amazon, a ove godine počinjemo izgradnju ekološkog centra za posetioce rezervata na Harčašu. Lokalna smouprava neće dozvoliti nikakvo ugrožavanje prirodnih bogatstava opštine Apatin, a nećemo dozvoliti ni lokalnim grupicama da dižu paniku i da se igraju politike izmišljajući nekakav „Rio Tinto“ u našem gradu i praveći probleme gde ih nema. Takva politika je zasnovana isključivo na manipulacijama i lažima i nije u interesu građana opštine Apatin - rekla je Dubravka Korać, predsednica opštine Apatin.
U prigovoru koji je podnela u postupku odlučivanja o uticaju na životnu sredinu, Dubravka Korać se posebno osvrnula na pirolizu plastike, odnosno proces kojim se plastika topi na visokim temperaturama i pretvara u druge supstance i tom prilikom potencijalno može da dođe do oslobađanja štetnih materija.
„Smatram da je sa stanovišta ekologije i očuvanja životne sredine veoma upitno vršenje ovog procesa u neposrednoj blizini Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje, te relativnoj blizini stambenih objekata u ovom delu Apatina jer to može da utiče na zdravlje ljudi, biljni i životinjski svet, odnosno na životnu sredinu uopšte”, navodi se u prigovoru i sugeriše da se reciklaža plastike kao nesumnjivo bitna i ekološki korisna aktivnost može obavljati prihvatljivijim metodama, koje ne utiču na životnu sredinu. Predsednica opštine je zato predložila da se ne da saglasnost na ovaj deo studije o proceni uticaja na životnu sredinu.
Ona je podsetila i da niko od odbornika Skupštine opštine Apatin nije bio protiv kada je ustupano zemljište investitoru za ovaj projekat. Jedinu pismenu primedbu zainteresovane javnosti podnelo je Društvo pčelara „Dunav“. Pčelari su zabrinuti za uticaj rada buduće fabrike na pčele i pčelarstvo. Pitanja su prosleđena investotoru koji je dužan da njih odgovori.
Sledeći koraci su da investitor izmeni svoju dokumentaciju i da umesto proizvodnje koja je podrazumevala pirolizu predvidi druge mogućnosti prerade plastike ili promeni delatnost rada.