NASTAVLJA SE SANACIJA UNUTRAŠNJOSTI ŽUPNOG UREDA U KARLOVCIMA Kuća stara više od dva veka ponovo u rukama majstora
Beogradska preduzeća Koto doo i ALP Inženjering, odabrana na konkursu Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture za realizaciju druge faze rekonstrukcije zgrade Župnog ureda u Sremskim Karlovcima, počela su prošle sedmice da uređuju taj više od dva veka star objekat.
Izvođači od uvođenja u posao imaju rok od 90 dana da ga završe, a vrednost je 29 miliona dinara sa PDV-om.
Za taj novac koji je obezbedila Pokrajinska vlada ove dve firme treba da izvedu sanaciju i adaptaciju unutrašnjosti Župnog ureda pod čim se podrazumevaju zidarski, instalaterski, gipsarski i keramičarski radovi. Planiranim radovima, prema projektu DBM studija, će biti zadržana namena i karakter objekta, ali se on tehnički i funkacionalno adaptira i sanira.
Objekat župnog ureda podignut je sredinom 18. veka i većim delom se koristi za stanovanje. Svojom severnom fasadom je naslonjen i unutrašnjim stepeništem povezan sa crkvom Svetog Trojstva. Crkva je dovršena 1768. godine kada i župna kuća. Ulične fasade objekta i krov su sanirani i restaurirani tokom 2021. godine. Do sada nije bilo značajnijih intervencija koje bi za cilj imale saniranje problema u unutrašnjosti objekta. Kako je krajem 2022. godine konstastovano da je objekat u lošem stanju, preduzete su mere da se i unutrašnjost sanira. Novac, blizu 21 milion dinara, za to izdvojila je Pokrajinska vlada.
Izvođači od uvođenja u posao imaju rok od 90 dana da ga završe, a vrednost je 29 miliona dinara sa PDV-om
Prvoj fazi radova pristupilo se početkom ove godine i tada je kuća statički osigurana čeličnim gredama. Tokom tadašnjih radova građevinski radnici su skinuvši sloj od 30 do 40 centimetara ispod poda naišli na rasute ljudske kosti što su prijavili Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture. Tim arheologa na čelu sa Ivanom Pašić obavio je iskopavanje i ustanovio da je to bio sloj zemlje donet s nekog drugog mesta zajedno sa ljudskim kostima kako bi se formirala podloga za pod, što znači da nije reč o nalazu grobova in situ sa skeletom. Zbog uslova unutar građevine, rizika od urušavanja i opasnosti po stabilnost objekta, nije bilo moguće praviti široke iskope niti mnogo ići u dubinu. Tamo gde je bilo moguće otvorene su arheološke sonde i došlo se do zanimljivih otkrića, koja su potvrdila dosadašnja saznanja o tome da se na prostoru rimokatoličke crkve i svešteničkog stana nalazila u dalekoj prošlosti benediktinska crkva, kao i da u centralnom gradskom jezgru Sremskih Karlovaca postoje tragovi života iz rimskog perioda.
Sveštenik karlovačke rimokatoličke crkve Svetog Trojstva Matej Perić ističe, da s obzirom na to kada je građena, župna kuća nije bila funkcionalna, tako da će sada zahvaljujući predstojećim radovima, između ostalog, biti promenjen raspored prostorija da bi se prilagodila potrebama savremenog življenja.
Uređenje eksterijera Župnog doma pre tri godine takođe je finansirala Pokrajinska vlada iz fonda specijalno formiranog 2018. za obnovu i revitalizaciju, zaštitu i promociju kulturno-istorijskog nasleđa Sremskih Karlovaca. Osim fasade tada je saniran i krov, a vrednost radova sa PDV-om je po ugovoru iznosila 15.949.377 dinara.
Zorica Milosavljević