Srednjoškolci drugu godinu za redom planiraju lokalni budžet u Somboru
SOMBOR: Projekat za odgovornu vlast Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Grad Sombor, omogućili su učenicima srednjih škola u ovom gradu da drugu godinu za redom učestvuju u javnoj raspravi o varoškoj kasi za narednu godinu.
Učenici će imati mogućnost da sami definišu projekte koje smatraju važnim za unapređenje uslova rada i boravka u svojim školama, da glasaju o predlozima i da, na taj način, izaberu one koje smatraju najneophodnijim za realizaciju. Predlozi sa najviše glasova biće poslati Gradskoj upravi na razmatranje i uključivanje u budžet grada za 2021. godinu.
Somborski srednjoškolci nisu usamljeni u ovom projektu, kada je Srbija u pitanju, pošto će pored njih, ali po prvi put, srednjoškolci iz još 21 srednje škole iz Novog Pazara, Sremske Mitrovice, Kragujevca i Dimitrovgrada biti neposredno uključeni u predlaganje i izbor projekata koji će biti finansirani iz lokalnog budžeta tokom naredne godine.
- Uključivanjem učenika srednjih škola u konsultacije o budžetu unapređuje se aktivizam mladih u lokalnoj zajednici i jača poverenje u demokratske procese neposrednog odlučivanja. Učenici će brzo moći da vide rezultate svog glasanja, čim njihove škole dobiju ono što su đaci tražili i odredili kao najvažnije. Na taj način, mladi se uče i načinima na koje je potrebno i na koje mogu da utiču na lokalnu vlast i čine je bližom građanima, njihovim interesima i potrebama - istakla je Džeklin Vilijams Bridžers, direktorka USAID Projekta za odgovornu vlast.
Da se sa celim projektom, pa i izraženom voljom srednjoškolaca odgovorno postupa u Somboru mogu da posvedoče reči Save Dojića, gradskog većnika zaduženog za oblast finansija i privrede, prema kojima je prošle godine u ovom projektu participativnog budžetiranja učestvovalo pet ovdašnjih srednjih škola i da je svaki od projekata koje su učenici izglasali realizovan tokom ove godine.
- Ove godine u projekat su se uključile sve srednje škole sa teritorije našeg grada. Nadamo se da će, pored toga što su učenici uvideli da na ovaj način mogu da dobiju nešto što oni smatraju da je potrebno njihovoj školi, ovi mladi ljudi steći spremnost da, kao punopravni građani ovog društva, aktivno učestvuju u kreiranju lokalnih politika – najavio je Sava Dojić, naglašavajući da je Sombor prošle godine bio prvi koji je kroz USAID Projekat za odgovornu vlast, inicirao uključivanje mladih u konsultacije o budžetu kroz učeničke parlamente.
Naime, u pet srednjih škola, predstavnici učeničkih parlamenata su formulisali aktivnosti koje su imale za cilj da unaprede nastavu i boravak učenika u školi. Na osnovu predloga, sastavljeni su glasački listići i organizovano je glasanje. Na izborima za školske projekte učestvovalo je više od 80 odsto učenika svih razreda, a grad je u budžetu za 2020. godinu opredelio sredstva za realizaciju izabranih projekata, među kojima su renoviranje školskih toaleta, kupovina klima uređaja, nabavka opreme za praktičnu nastavu i opreme za slobodne aktivnosti učenika.
M. Mć