Somborci pred početak grejne sezone: Drva skupa, uglja ni za lek
SOMBOR: Ako je suditi po prometu u ovdašnjim drvarama, Somborci su spremni za predstojeću grejnu sezonu, pa su se, usled nešto nižih dnevnih, a posebno noćnih temperatura, poslednjih dana već zadimili kućni oyaci. Za razliku od ranoletnje, može se slobodno reći, panike koja je, u najavi deficita svih energenata u Srbiji, nastala usled nedostatka drvenog ogreva, cena ogreva je nešto niža, ali i takva je, shvataju i svedoče i sami trgovci, nedostupna za mnoge žitelje ovog grada.
Aktuelna cena najtraženijeg ogrevnog drveta, bukovog i jasena, je u zavisnosti od drvare od 10.000 do 10.500 dinara, dok se ništa manje traženi bagrem ceni svega nekoliko stotina dinara manje. Meka drva, pre svega topola i vrba, imaju daleko šarenije cene pa se može još uvek naći i po 4.500 dinara, mada je najčešće start ne manji od 6.000 dinara. Ove cene podrazumevaju i sečenje kao i dostavu na kućnu adresu, dok oni koji nabavljaju drva u metarskim oblicama za uslugu sečenja na meru moraju da izdvoje dodatnih 600 dinara po kubnom metru, koliko staje i cepanje „kubika“ drva.
Gledajući na aktuelne cene jasno je da su ovdašnji žitelji koji su uobičajeno, s kraja proleća i početkom leta nabavljali ovu vrstu ogreva daleko lošije prošli, pošto je u to vreme kubni metar bukovog ogrevnog drveta stajao i preko 11.500 dinara. Ako je drvo i skupo, baš kao i pelet kojem je država ograničila maksimalnu cenu, oni koji su se opredelili za ugalj kao energent imaju dodatni problem, jer ga ni nema na skladištima, a pred zimsku grejnu sezonu od neizvesnosti drhte Somborci koji se greju na gas, pošto se međunarodna situacija koja i utiče na dotok ovog energenta, ne samo ne smiruje već i eskalira.
Vlasnici porodičnih stambenih objekata, pred početak prave grejne sezone bi morali da izdvoje i po 1.500 dinara za čišćenje dimnjaka, koji bi usled neodržavanja mogli da predstavljaju potencijalnu opasnost, pa se ispostavlja da će, bez obzira na računicu, najmanje glavobolja imati Somborci koji se greju zahvaljujući sistemu daljinskog grejanja. Kako se priprema ovdašnja gradska toplana za predstojeću grejnu sezonu, pokušali su da provere i nadležni, pa su zamenica gradonačelnika Ljiljana Tica i član Gradskog veća za oblast komunalne delatnosti i investicije Đorđe Zorić posetili Javno komunalno preduzeće „Energana“, gde ih je dočekao direktor Đurađ Milanović. U ovom preduzeću su istakli da je sve spremno da grejna sezona počne 15. oktobra. U slučaju da do tog datuma spoljašnja temperatura bude tri uzastopna dana 12 stepeni Celzijusa ili niža, u 21 čas kada se radi kontrolno merenje, grejanje će početi i ranije.
Somborska „Energana“ obezbeđuje grejanje za 4.000 domaćinstava, za šta se godišnje troši 3.500.000 kubika gasa i 120 tona mazuta. Na mazut rade dve kotlarnice u Radišićevoj ulici i Nike Maksimovića, a u planu je da se sledeće godine i ove kotlarnice zamene i pređu na gas. Kako bi korisnici usluga sistema daljinskog grejanja mogli da budu potpuno mirni, iz preduzeća poručuju da energenata ima dovoljno, a u slučaju da to zatreba, spremni su i alternativni izvori grejanja na lož ulje i mazut.
M. Miljenović