Sneg usporio radove na povezivanju seoskih vodovoda sa fabrikom vode
SOMBOR: Svojevremeno, u drugoj polovini dvadesetog veka, na tragu legendi o somborskoj vodi u kojoj se „gra’ kuva, a šunka se bolje čuva“, ovaj grad je dobio modernu fabriku vode na izvorištu Jaroš, a vodovodna mreža je dobila i svoj kanalizacioni pandan i postrojenje za preradu otpadnih voda.
U novi milenijum Sombor je ušao kao jedan od tri srpska grada koji je imao celokupan, potpuno zaokružen sistem gospodarenja vodom.
Svesne već postojeće prednosti, ali gledajući i u budućnost somborske vlasti su i početkom novog veka, započele još jedan projekat, izgradnje nove fabrike vode, koja je udvostručila dotadašnjih 250 sekundnih litara pijaće vode sa izvorišta Jaroš, ali i projektovanje i izgradnju vodovodne mreže kojom bi se sva sela somborskog atara povezala na varoški vodovod.
Pojedina sela, kao Kljajićevo, Čonoplja...su već povezana na gradski vodovod, čime su tamošnji reni bunari otišli u istoriju, a ovih dana se odvijaju radovi na crpnoj stanici u Svetozar Miletiću, ili kako ga Somborci kolokvijalno zovu Lemešu. Ipak, zimske padavine su donekle usporile ove radove. Kako kažu u ovdašnjem Javnom komunalnom preduzeću „Vodokanal“ sneg ih nije potpuno zaustavio, pa će svi radovi biti završeni u predviđenom roku.
- Prethodna godina je bila izuzetno dobra za nas. Puno značajnih stvari smo okončali, ali i dosta projekata započeli koji se kontinuirano nastavljaju u ovoj godini. Jedan od veoma značajnih projekata na kome trenutno radimo je i izgradnja ovog rezervoara i crpne stanice. Kao što smo već napomenuli, izgradnjom ovog kapitalnog objekta biće omogućeno snabdevanje vodom naseljenog mesta Svetozar Miletić sa CSV Jaroš Sombor – kaže direktorka JKP „Vodokanal“ Jasmina Bobić. - Ono što mi se posebno dopada je taj polet i energija svih nas, da želimo da idemo napred i da se nismo uljuljkali u svakodnevnim poslovima, koji se podrazumevaju.
Bobić opominje da ne treba zaboraviti da somborska fabrika vode i uređaj za prečišćavanje otpadnih voda rade 24 sata dnevno, 365 dana u godini. To je kontinuiran rad i mnogo truda treba da se uloži da ta postrojenja rade dobro i da se ne mora čekati na havariju, već se sve unapred servisira, popravlja i održava. Ipak, nije dovoljno da se preduzeće bavi samo time. Treba da se unapređuje rad, širi mreža i da se stigne do svih potrošača.
JKP „Vodokanal“ se uključio i u prekogranični IPA program koji će mu omogućiti da sa već postojećeg postrojenja za preradu otpadnih voda (UPOV) počne da dobija i energiju. Naime, u ovo preduzeće je nedavno dopremljen gas generator, čija se montaža očekuje u narednih nekoliko nedelja. Sve aktivnosti vezane za nabavku i montažu gas generatora su deo projekta XDEGREE koji se finansira iz IPA fonda. Značaj projekta se ogleda u povećanju energetske efikasnosti preduzeća iskorišćavanjem do sada neiskorišćenih kapaciteta u proizvodnji biogasa kroz upotrebu nove biomase i sadašnjeg viška biogasa.
U isto vreme radi se i na južnom kraku regionalnog vodovoda koji bi trebao da omogući meštanima Lugova, Stapara i Doroslova, sela na samom rubu somborskog gradskog područja, da umesto sa zastarelih bunara vodu u česmama dobijaju sa moderne fabrike vode na Jarošu. Ti radovi na izgradnji dovodnika vode Lugovo - Stapar se odvijaju po predviđenoj dinamici pa je pitanje dana kada će biti izgrađeno svih 9.150 metara magistralne linije. Izgradnjom ovog kapitalnog objekta steći će se svi neophodni uslovi da se ovo naseljeno mesto počne snabdevati vodom sa CSV Jaroš Sombor.
M. Miljenović