Slatko Podunavlje – žene mese, muškarci ocenjuju
BAČKI MONOŠTOR: Selo u priobalju Dunava, Bački Monoštor poznat je po svojim brojnim turističkim manifestacijama, koje su, pored prirodnih lepota i entuzijazma njegovih žitelja, zaslužne za veliki broj turista koji posećuju ovo naselje u srcu Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“.
Jedna od takvih manifestacija je i, sada već tradicionalni, Sajam torti i kolača, koji su proteklog vikenda organizovali Mesna zajednica i Udruženje građana „Podunav“ uz podršku somborske Turističke organizacije.
Na sajmu namenjenom ljubiteljima poslastica i domaćih proizvoda, devetom po redu, učestvovalo je dvadesetak izlagača, pretežno žena koje se bave izradom domaćih torti, kolača, baklava, likera, pekmeza, ajvara, kao i slanih peciva, proizvodnjom mlevene paprike...Manifestacija je počela pozdravom organizatora i nastupom malih monoštorskih tamburaša, učenika somborske Muzičke škole „‘Petar Konjović” u klasi nastavnice Marine Kovač, dok su izložbe slika Marije Turkalj Matić i Antuna Krulića upotpunile doživljaj sajma. Veliki broj posetilaca uživao je u izloženim proizvodima i pratećim sadržajima, a ovo je bila prilika da budu nagrađene i najistaknutije izlagačice.
Nagradu za najlepšu tortu dobila je Ružica Marijanović iz Bačkog Monoštora, a njoj je pripala i nagrada za najukusniju doboš- tortu. Najbolji kolač napravila je Marjana Zetović takođe iz Monoštora, dok je za najbolji tradicionalni kolač nagrađena Dragica Zeković iz Bačkog Dobrog Polja, za baklavice. Najbolji pekmez bio je onaj od višnje, a njega je napravila Mira Lugumerski iz Sombora, a dodeljena je i posebna nagrada, za najstariju učesnicu, Anicu Daražić koja i u svojoj osmoj deceniji priprema kolače, pored svojih ukućana i poznanika i za ovaj sajam.
Kako bi se održao princip rodne ravnopravnosti, žiri koji je ocenjivao poslastice ovog sajma su činila trojica članova, muškaraca, pa je tako ova prijatna dužnost pripala Dušanu Potkrajcu, Ivanu Marijanoviću i Dejanu Mitiću.
Organizatori manifestacije iskoristili su priliku da se zahvale i Poljoprivrednoj stručnoj službi Sombor, Pčelarskom društvu „Pčela“ Bački Monoštor i Turističkoj organizaciji grada Sombora na podršci, kao i svim učesnicima i posetiocima.
Brojne turističke manifestacije poput ove, ali i „Bodrog festa“, „Regeneracije Dunava“, „Svih rakija SFRJ“...te prirodne lepote bačkog podunavlja i razvijeni sistem pansionskog smeštaja u privatnim kućama koje su često uređene u etno-stilu, od Bačkog Monoštora su načinile perjanicu seoskog turizma. Teško su ovde podneli pojavu i širenje Kovida 19. Naime, u periodu pre pandemije koronavirusa, pogotovo tokom letnje sezone u ovo selo su vikendom pristizale desetine turističkih autobusa, što je rezultiralo i sve većom tražnjom za kupovinom kuća, za koje su se interesovali i domaći i strani kupci.
M. Mć