Šest decenija kontroverzan: Vodotoranj štrči u centru Zrenjanina
ZRENJANIN: Jedna od najkontroverznijih građevina u Zrenjaninu, čuveni Vodotoranj, naredne godine napuniće šest decenija. Sagrađen po projektu beogradskog arhitekte Borka Novakovića, kako bi obezbedio redovno i balansirano snabdevanje grada pijaćom vodom, Vodotoranj nikada nije ispunio svoju funkciju. No, i danas, skoro šezdeset godina posle, predmet je sporenja u javnosti.
Šta učiniti sa zgradom, koja zbog svojih arhitektonskih obeležja upadljivo odudara od ambijentalne celine najužeg gradskog jezgra? Na to pitanje struka i javnost nisu dali konkretne odgovore. Danas je to poslovna zgrada sa 11 spratova u mešovitom vlasništvu. Najveći deo je u privatnim rukama, a dobar deo je neuseljen i zapušten. Na specijalizovanom sajtu za prodaju nekretnina dosta dugo stoji oglas o prodaji dva poslovna prostora u ovom objektu, po ceni od 300.000 evra, međutim, čini se da zainteresovanih nema.
Mnogo vlasnika, a mnogo i prostora koji nije u funkciji, najbolje se ogleda u tome kako izgleda prolaz i ulaz u zgradu. Stubovi, koji su jedan od simbola Vodotornja, sa kojih su otpale dekorativne fasadne ploče, služe kao oglasna tabla. Malo je bizarno što se na stubu našao i plakat Zelene stranke koja bi, valjda, trebalo da štiti javni prostor od zagađenja; a ne da mu doprinosi. Pored kanti za otpad, koje se baš i ne prazne redovno, našlo se i nešto kabastije đubre. I, naravno, neizbežan dekor – balon koji sakuplja vodu iz klima uređaja.
Ova zgrada bi se, kao primer arhitekture vremena u kom je nastala, mogla naći pod zaštitom kao spomeničko nasleđe, što joj, verovatno, ne bi pomoglo da izgleda bolje nego što izgleda danas.
Ž. B