Savremenije metode rehabilitacije u Plavoj ptici
KULA: Udruženje za pomoć Mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Plava ptica” u tretmane je uvela nekoliko novih usluga za decu sa posebnim potrebama.
Naime, osim angažovanja i pregleda kod neuropsihijatra, fizijatra, defektologa, dermatologa i logopeda, sada su uvedene usluge Vojta terapije za odojčad i malu decu, rehabilitacija govora sa KSAFA aparatom i ABA tretman za decu sa autizmom i pervazivnim poremećajem.
Tretmane će, po rečima Marka Košutića, direktora Udruženja za pomoć MNRO „Plava ptica”, raditi četiri terapeuta, tri defektologa i jedan viši fizioterapeut. Uvedene su, dodaje Košutić, i usluge lekara i psihologa kao konsultanta.
Objašnjava da je Vojta terapija metoda fizikalne terapije koju mogu da koriste tek rođene bebe, ali i odrasli nakon moždanih povreda. Predstavlja metodu rehabilitacije kod koje se u određenim položajima stimulišu određene zone na ljudskom telu i tako aktiviraju mišići. Do sada je ova vrsta usluga bila dostupna samo u Beogradu i Novom Sadu.
KSAF aparat je dijanostičko-terapijski-edukativni aparat namenjen ranoj habilitaciji govora i jezika dece sa različitim stepenom oštećenja sluha, dece sa nerazvijenom govornom komunikacijom i dece sa patološkim obrascima govorne komunikacije. Zvuk se ovim aparatom, u zavisnosti od uzroka, stepena i vrste oštećenja govorne komunikacije, prilagođava i podesi u skladu sa potrebama deteta, kako bi ga najjasnije čulo i usvojilo.
Kada je reč o ABA tretmanu za decu on se koristi radi poboljšanja veštine komunikacijev i govora, za podsticanje pažnje, koncentracije, društvenih veština, pamćenja i učenja. Može se koristiti i kao pomoć u smanjenju problematičnih ponašanja.
- Potražnja za ovim uslugama varira, ali je veliki broj dece koja imaju potrebu za nekom od njih. Do sada nismo imali mogućnost da ih pružimo i pretpostavka je da je potrebno obuhvatiti oko 100 dece, ali kapacitet kod nas je oko 50 – objasnio je Košutić dodajući da su pružaoci novouvedenih usluga prošli posebne obuke i dobili odgovarajuće sertifikate.
Inače, ovo Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama je prvo primalo samo korisnike sa teritorije kulske opštine, ali sada njegove usluge mogu dobiti i stanovnici okolnih lokalnih samouprava koje nemaju ustanove tog tipa.
LJ. Malešević
Projekat „Ravnopravni” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove Opštine Kula, koja sufinansira projekat.