Saradnja somborskog Pedagoškog fakulteta i Muzeja Vojvodine
SOMBOR: Na Pedagoškom fakultetu u Somboru prošle nedelje potpisan je sporazum o saradnji između ove visokoškolske ustanove Univerziteta u Novom Sadu i Muzeja Vojvodine.
Kako je sporazumom predviđeno, saradnja će se odnositi na utvrđivanje potreba za određenim oblicima naučno-stručnih, pedagoških istraživanja i realizovanih projekata, zatim, stručne posete i prakse iz oblasti nastavnog plana Pedagoškog fakulteta. Računa se na saradnju prilikom organizovanja izložbenih postavki u cilju afirmisanja nastavno - obrazovnog, kulturnog i muzeološkog nasleđa sa teritorije AP Vojvodine, kao i saradnju u oblastima od obostranog interesa strana potpisnica, čije definisanje može biti regulisano aneksom sporazuma.
Potpisnici su bili dekan Pedagoškog falulteta u Somboru prof. dr Željko Vučković i v.d. direktor Muzeja Vojvodine dr Drago Njegovan. Podsetivši da Muzej Vojvodine ove godine obeležava 170 godina, dr Drago Njegovan osvrnuo se na istorijat ustanove koja je počela da egzistira kao Srpska narodna zbirka Matice srpske, koja je prerasla u Muzej matice srpske 1933. godine. Muzej Vojvodine formiran je 1947. godina kao kompleksna muzejska ustanova, centralna za Autonomnu pokrajinu Vojvodinu. U svom radu i sastavu ima odeljenja arheologije, etnologije istorije, kulturne istorije. U okviru kulturne istorije posebno ima zbirke i izložbe koje su vezane za razvoj školstva, od osnovnog školstva i predškolskog obrazovanja, pa do univerziteta.
- Ove godine smo potpisali tri sporazuma sa značajnim ustanovama obrazovanja i nauke. To su sporazumi sa Gimnazijom „Jovan Jovanović Zmaj” u Novom Sadu, Gimazijom „Jan Kolar” u Bačkom Petrovcu, i kao kruna svega toga sporazum o saradnji sa Pedagoškim fakultetom u Somboru. Neposredni povod da se intenziviraju oblici saradnje između jedne centralne ustanove Vojvodine i Pedagoškog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, sa sedištem u Somboru, jeste obeležavanje 240 godina od početka školovanja srpskih učitelja na ovom području i naravno mi ćemo nastojati da na muzeološki način predočimo sve ono što su profesori ovog fakulteta istražili kao istoriju školstva – rekao je Njegovan.
Dekan somborskog fakulteta Željko Vučković je rekao da Pedagoški fakultet ima nekoliko misija. Jedna je, naravno, prosvetna, druga je naučna, treća društvena. Jedna posebno važna jeste kulturna misija, a ona proizilazi iz velike tradicije koju Pedagoški fakultet ima, još od Norme, Avrama Mrazovića iz 1778. godine.
- Obeležićemo taj veliki jubilej ne samo našeg fakulteta i novosadskog univerziteta, već i jubilej čitave srpske kulture na jedan dostojan način, a u tome očekujemo saradnju i pomoć Muzeja Vojvodine kao izuzetne, eminentne muzejske ustanove i nadamo se da ćemo u Novom Sadu imati jednu zajedničku izložbu koja će pokazati razvojni put Pedagoškog fakulteta, ali i mesto i značaj koje je učitelj kao profesija imao u razvoju i očuvanju kulturnog i nacionalnog identiteta – istakao je dekan Vučković.
M. Gagrčin