Ruma: Otvorena izložba „Plakatiranje genocida“
RUMA: U Zavičajnom muzeju Ruma u petak je svečano otvorena izložba „Plakatiranje genocida“, koja posredstvom istorijskih plakata, slikovito i verodostojno ilustruje teror ustaških i nacističkih vlasti vlasti i stradanje stanovništva Srema u periodu 1941–1945. godine.
Autor izložbe, dr Drago Njegovan, koristio je plakate iz fondova Muzeja Vojvodine, ali i one iz zbirki drugih muzejskih i arhivskih ustanova poput Muzeja arhive Srema, biblioteke Matice srpske, arhiva Srpske akademije nauka i umetnosti u Karlovcima, Zavičajnog muzeja Zemun.
„Ova izložba govori da su se ta nakazna ideologija i Nezavisna država Hrvatska u okviru nacističkog projekta „Nove Evrope“ hvalili svojim zločinima i objavljivali su u funkciji zastrašivanja, propagande, sve koje su pobili, civile, osudili bez ikakve rasprave na smrt. To su sve originalni dokumenti, proizvodi nemačke oružane sile i Nezavisne države Hrvatske. Dužnost savremenika je da se podsećamo tih perioda, da prepoznajemo i u današnjici na svim stranama one ideje i ideologije koje tome liče ili koje tome vode“, rekao je dr Njegovan.
On je dodao da smo danas svedoci povampirenja tih ideja i mnoge od ovih plakata sa potpisom „Za dom spremni“ danas možemo da vidimo u susedstvu što je vrlo opominjujuće.
U Zavičajnom muzeju je izloženo je preko 70 plakata a izložbu su omogućili Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Gradska uprava za kulturu Novog Sada i Opština Ruma.
„Mislim da je ovo jedan izuzetan događaj iz više razloga. Reč je o izložbi koja ljudima otvara stranice koje su davno bile zapretene u arhivima i osvetljava jedno strašno tragično vreme. U Sremu je 1942. za manje od mesec i po dana, od sredine avgusta do sredine septembra, ubijeno preko šest hiljada ljudi. Njihova žrtva je kroz vreme bila uglavnom zaboravljena s jedne strane, a sa druge strane došlo je vreme u kojem su oni koji su bili zločinci pokušali da se predstave kao pravednici. Zato su ovakve izložbe izuzetno važne. One su istovremeno i bolno zasluženo sećanje na žrtve, ali u isto vreme su opomena da se nikada ne sme dozvoliti da krvnici, yelati postanu sveci ili da oni koji su počinili ovako strašan zločin budu pravednici“, poručio je pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu Đorđe Vukmirović.
Izložbom o teškim periodu naše istorije u vremenu od 1941. do 1945. godine, želimo da podignemo kulturu sećanja, koja nije na nekom zavidnom nivou, kazala je direktorica Zavičajnog muzeja u Rumi Snežana Janković.
„Ova izložba je deo programske celine koju je Zavičajni muzej pripremio za ovaj septembar. Vrlo brzo ćemo upriličiti i izložbu o narodnim herojima, a zatim i predstaviti Zbornik radova o početku rata i 1941. godini u Vojvodini“, izjavila je direktorica Zavičajnog muzeja u Rumi Snežana Janković.
Rumska publika će imati priliku da izložbu poseti i pogleda do 6. oktobra 2017. godine, a ulaz je slobodan.
V. H.