Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Radovi s foto - safarija na izložbi u Somboru: Objektivima lovili lepote Bačkog Monoštora

19.09.2019. 12:46 12:51
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

SOMBOR: Izložba fotografija „Bački Monoštor- Biser Gornjeg Podunavlja” otvorena je u utorak uveče u Maloj galeriji Kulturnog centra „Laza Kostić” u Somboru.

Reč je o radovima nastalim tokom fotografske kolonije koja se održava u ovom vojvođanskom selu i njegovoj okolini. Povod za pokretanje foto-safarija je da se javnost bolje upozna sa činjenicom da je Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje” u junu 2017. godine proglašen za deo UNESKO Rezervata Biosfere „Bačko Podunavlje”, a samo selo Bački Monoštor, je biser ovog rezervata.

Inicijator kolonije je čuveni novosadski fotograf Jaroslav Pap, a učesnici su profesionalni fotografi iz Foto asocijacije Vojvodine. Do sada je kolonija održana dva puta, prošle i pretprošle godine, s ciljem da se afirmiše vizuelno stvaralaštvo uz pomoć fotografije, ali i promocija i očuvanje kulturne baštine lokalnog stanovništva i prirodnih bogatstava Bačkog Monoštora.

Četrnaest fotografa je tokom tri dana svojim objektivima „lovilo” živopisne portrete, predele i pejzaže Bačkog Monoštora i okoline. Ekipu iz Novog Sada činili su predsednik Foto asocijacije Vojvodine Darko Dozet, Slađana Pantelić, Snežana Lerh, Jaroslav Pap, Goran Mulić, Robert Getel, Nenad Mihajlović i Radivoj Hadžić, a pridružili su im se i Somborci, članovi Foto kino i video kluba „Rada Krstić”: Petar Zambo, Lidija Andrejev, Dušan Kozoderović, Ištvan Virag i Jovan Đikić, kao i samostalni autor Goran Barać.

Fotoreporter „Dnevnika” Radivoj Hadžić kaže da je u foto- safariju učestvovao i zbog druženja u živopisnom prostoru Bačkog Monoštora.

-Bili smo i na obali Dunava, u šumama, ali je jedan deo činila i svečana misa tokom koje je puno meštanki bilo obučeno u njihove živopisne narodne nošnje koje smo takođe fotografisali - kaže Hadžić, koji se na izložbi predstavio fotografijama jata gusaka, nošnjama meštanki Bačkog Monoštora, ali i fotografijom prozora koji je čuven kao scena iz filma „Skupljači perja”, koji je sniman u ovom mestu, u delu romskog naselja.


Knjiga kao nastavak izložbe

Fotoreporter „Tanjuga” Jaroslav Pap kaže da je izložba važna, jer je iz ugla profesionalnih fotografa prikazana raznolikost ne samo prirode, već i običaja Bačkog Monoštora, ali i ljudskih života.

- Izložbu proširujemo radovima naših kolega iz inostranstva, tako da možemo da vidimo i njihovu percepciju, a to je važno jer je ovaj deo proglašen i za Specijalni rezervat prirode od UNESKA pre dve godine. Na izložbi sam se predstavio fotografijama životinja i pejzaža, a svojim kolegama prepustio da slikaju živopisne narodne nošnje - kaže Pap. - Sa ovom izložbom priča nije gotova, pokrićemo i zimski period, kao i proleće i jesen, projekat ćemo raditi sigurno još godinu i po, dve godine, nakon čega će biti objavljena knjiga fotografija Bačkog Monoštora.


Urednik fotografije lista „Poljoprivrednik” Goran Mulić kaže da su se fotografi trudili da im se fotografije ne poklapaju, jer su zajedno obilazili Bački Monoštor i okolne predele.

- Kad smo pravili izložbu gledali smo da fotografije budu što raznovrsnije i po temi, čak da ne budu slične. Svako je tražio svoju impresiju u tom momentu- kaže Mulić na čijim se fotografijama može videti sletanje labuda na vodu, magarci pored Dunava, ali i prelepe nošnje žena Bačkog Monoštora.

Prema njegovim rečima, u Bačkom Monoštoru se svake godine održava manifestacija u čast datuma kada je selo spašeno za vreme Drugog svetskog rata. Meštani su se krili u crkvi dva dana, gde su molili kako bi sačuvali živote, a na taj način i samo selo. Taj datum selo slavi kao praznik.

- Jedna od fotografija iz okoline crkve koja se može videti na izložbi je i moja slika, a žene imaju izuzetno živopisne nošnje i dosta mladih ide u crkvu- primećuje Mulić.

Bački Monoštor osim jedinstvene prirode krasi autentično kulturno nasleđe koje se ogleda u mnogim izvornim običajima, folkloru, jeziku, tradicionalnim narodnim nošnjama, hrani i muzici, koje traju više od 200 godina.

Izložba će u Somboru biti otvorena narednih mesec dana, a novosadska publika je već imala priliku da je pogleda u Muzeju grada Novog Sada.

M. Stakić

Piše:
Pošaljite komentar
Roda poziva na foto-safari

Roda poziva na foto-safari

10.02.2017. 18:49 13:52