Radna zona čeka ulagače
Predsednik Opštine Beočin Mitar Milinković kaže da ovu opštinu iduće godine očekuju razni projekti koji će u prvom redu omogućiti razvoj privrednih potencijala, omogućiti zapošljavanje i time poboljšati život svih građana,
a da je lokalna samouprava za ovo kratko vreme, na dobrom putu da ostvari dosta toga. Radovi na projektu nove industrijske zone koja se postire na samom ulasku u Beočin iz pravca devijacije regionalnog puta R-116 na površini od 16 hektara su uveliko u toku, a pored toga Beočinci mogu da očekuju u narednoj godini i realizaciju niza drugih manjih, za građane, značajnih projekata.
Za industrijsku zonu, prikupljaju se dozvole, koje će Opština imati već u januaru, kada će konkursi biti raspisani. Osim fabrike „Lafarž”, koja je putokaz i za druge kompanije, ovde radi više uspešnih firmi kao što su „Agrogrnja”, koja planira desetostruko proširenje svojih kapaciteta, „Mars”, „Reming”, „Karin komerc”, „Provud”, „J&J Metalni proizvodi” i druge.
Slovačka firma koja treba da gradi fabriku za proizvodnju električne i toplotne energije na bazi biomase je u završnoj je fazi prikupljanja dokumentacije i zaposliće 50 radnika sa teritorije opštine, kaže Milinković i dodaje da će to biti i jedan od uslova za gradnju u industrijskoj zoni da zapošljava radnike iz ove opštine.
Podatak da se 120 radnika iz Opštine Beočin zaposlilo u novootvorenim novosadskim fabrikama je dobra vest za ovu opštinu, ali planiraju da u idućoj godini još smanje stopu nezaposlenosti. Lokalna samouprava je za narednu godinu pripremila tridesetak projekata, koje ovde nameravaju da ostvare uz pomoć republičkih, pokrajinskih sredstava, ali i iz drugih fondova i izvora.
U planu su dogradnja novog boravišnog prostora u sklopu predškolske ustanove stranom donacijom, investicijom vrednom oko 55.000 evra, sanacija pešačko-biciklističke staze u Svetosavskoj ulici, uređenje sportskih terena u Špicer bašti, poboljšanje javne rasvete i drugi.
- Takođe, u narednoj godini nameravamo da izađemo u susret i poljoprivrednicima, a preko pokrajine omogućimo pristup povoljnim kreditnim linijama. Planiramo niz aktivnosti u cilju poboljšanja uslova života, komunalne i saobraćajne infrastrujture, tehničko regulisanje saobraćaja kao što su pojačanje asfalta i bankina u Beočinu, ali najviše ćemo se angažovati oko industrijske zone i privlačenja investitora, kako bi zaposlili radnike i smanjili nezaposlenost - kaže Milinković.
Radiće se i kotlarnica u beočinskoj Toplani, uređenje prostora ispred Kulturnog centra, ali i projekti u drugim mesnim zajednicama u opštini, dogradnja kanalizacione mreže u Rakovcu, sanacija fudbalskog terena u Banoštoru i drugi projekti, najavljuje Milinković. Već je završeno bušenje bunara, te je u Rakovcu, Čereviću i Braziliji rešen problem s vodom, koja ide na prečišćavanje i ispravna je za piće.
Projekat dogradnje kanalizacije u Rakovcu je, takođe, na listi prioriteta, gde je ostalo još tri kilometra do završetka radova, kao i projekat izgradnje kanalizacije za Bare, vikend naselje koje je sada selo, vredan 10 miliona dinara.
- U Banoštoru i Lugu radiće se takođe završetak kanalizacije, obavezno i Sviloš i Grabovo, a u Suseku je planirano da se uradi fasada na školi - kaže predsednik opštine i dodaje da se u Čereviću planira rekonstrukcija Doma kulture, a u Rakovcu izgradnja fiskulturne sale. Takođe, u idućoj godini vraćaće se dug od Toplane koji je razbijen na 24 rate, jer se ranijih godina nije savesno poslovalo, ali ova Opština drugih dugovanja nema.
Predsednik opštine prima građane svake poslednje srede u mesecu. Najčešće na razgovore dolaze ljudi koji nikada nisu primali socijalnu pomoć i o tome nisu dovoljno informisani.
- One kojima sleduje socijalna pomoć upućujemo na Centar za socijalni rad da im pomogne u rešavanju njihovih problema. Mada pokušavamo i dosta toga i sami da rešimo. Medicinska ekipa, Patronažna služba iz Doma zdravlja obilazi domaćinstva u kojima ima starih i bolesnih i onih sa posebnim potrebama – kaže predsednik Milinković, koji i pored svakodnevnih obaveza nalazi vremena da razgovara sa građanima, a ne samo na dan otvorenih vrata.
Trošiće se domaćinski
- Ove godine ćemo pojačati ulaganja u sve mesne zajednice, koje do kraja godine treba da dostave svoje planove, i to će ući u buyet za iduću godinu - kaže Milinković i dodaje da se intenzivno radi na izradi buyeta za narednu godinu. Sredstva će se kao i ove godine, trošiti racionalno, kako ovde kažu, domaćinski.
SNS osvojio 45 od 53 mesta u savetima MZ
U devet od deset mesnih zajednica, koliko ima u opštini Beočin, na izborima za članove saveta MZ glasala su 3.693 birača, odnosno 28,7 odsto od 12.879 njih sa biračkim pravom.
Birana su 53 člana saveta mesnih zajednica, a SNS je osvojio 45 mesta. Ostali stranački ili samostalni kandidati zajedno osvojili su osam mesta. Izbori za Savet MZ Lug biće održani sledeće godine.
Sport, kultura i turizam pod jednom kapom
Na 7. sednici Skupštine opštine Beočin odlučeno je da se u skladu sa zakonskim odredbama i u cilju racionalizacije Javno preduzeće „Građevinsko zemljište i putna privreda” pripoje Opštinskoj upravi, a isto je urađeno i sa Sportsko poslovnim centrom koji je pripojen Kulturnom centru opštine Beočin, što ide u prilog opredeljenjima i pravcima oporavka, napretka i razvoja opštine.
Radi smanjenja troškova lokalna samouprava odlučila se za spajanje sporta i kulture, te će biti otvoren Centar za kulturu, sport i turizam, koji će smanjiti rashode i otvoriti jednu novu delatnost. Za turizam ova opština ima odlične predispozicije sa svojim prirodnim lepotama, turističkim sadržajima, manastirima, lovištima, izletištima, vinarijma i raznim manifestacijama domaćih proizvoda kroz aktivnosti raznih udruženja i klubova. U funkciji razvoja turizma mnogo se očekuje od projekta izgradnje putničkog pristaništa za međunarodni saobraćaj u Banoštoru.
Gradiće se pristanište
Beočinci su se odlučili da pristanište za međunarodni saobraćaj, jedan od najvažnijih projekata iduće godine grade u Banoštoru, iako je bilo dvoumljenja oko lokacije.
- Odlučili smo da pristanište ipak neće biti locirano u centru, već na mestu gde se nekada nalazila skela - kaže predsednik opštine Mitar Milinković i dodaje da su dobijena bespovratna sredstva od 20 miliona dinara za projektnu dokumentaciju i izvođenje, a da Opština finansira ostalo.
Projekat bi trajao do 2018. godine, tačnije do završetka kompletnog pristaništa, koje će se graditi u više faza i uključiti druge značajne institucije i subjekte iz oblasti vezanih za njegovu realizaciju. Još početkom oktobra u Ministarstvu trgovine turizma i telekomunikacija potpisan je ugovor kojim se pristupa izgradnji pristaništa za međunarodni saobraćaj u Banoštoru.
- Sva dokumentacija i dozvole biće sređeni na proleće, kada kreće izvođenje radova, koje će ići vrlo brzo. Reč je o projektu koji osim lokalnog ima i regionalni, međunarodni značaj. Lokacija u centru je fizički bolja, ali potrebno je izgraditi dva parking mesta za autobuse, pet do šest parking mesta za vozila, tri objekta, toalet, smestiti miliciju, carinu – nabraja Milinković i dodaje da bi centar bio urušen ako bi se tu gradilo pristanište, ne bi bilo zelenila i dečjeg igrališta. Odabrani lokalitet biće bezbedniji, malo skuplji, ali biće više prostora za pristanište.
- Lokalitet mora da se naspe, razgovarali smo sa nekim projektantima, i rekli su da neće biti nikakav problem izgraditi prilazni most- kaže predsednik opštine.
Dvorac na meti lopova
Dvorac Špicer već četvrt veka je spomenik kulture ali propada jer na njemu nije bilo radova. Lokalna samouprava nema nadležnost za dvorac, njime upravlja Republička direkcija za imovinu, a za zaštitu je zadužen Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika, ali je Opština zainteresovana za njega kao turističku atrakciju. Podignut je 1898. godine u stilu elektičke arhitekture i prava je retkost na ovim područjima.
Dvorac je opasan žicom i nedavno se našao na meti lopova, koji iznose materijal, koji je preostao od postavljanja krovne rekonstrukcije.
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture završio je planirane radove pred zimu i projekat će nastaviti iduće godine. Demontirana je krovna kontrukcija i stavljena nova privremena, koja će čuvati dvorac do proleća, takođe zatvoreni su prozori i vrata. Privremeni pokrivač će stajati do proleća, kada počinju radovi na dvorcu, kažu u Pokrajinskom zavodu, ali su zabrinuti jer nepoznata lica stalno ulaze u dvorac, iako je zabranjeno, i odnose materijal.
Neposredno pružanje pomoći
U oblasti socijalne zaštite došlo do značajnijih pomaka. Održan je sastanak predstavnika lokalne samouprave sa predstavnicima Centra za socijalni rad Grada Novog Sada - Odeljenje Beočin, na kom su prepoznati problemi i donet je predlog Protokola o saradnji koji je povezan sa spovođenjem Uredbe o merama socijalne uključenosti korisnika novčane pomoći i njihovo radno angažovanje.
Postignut je i dogovor o potpisivanju Ugovora o obezbeđivanju sredstava za neposredno pružanje usluga socijalnog rada za građane iz nadležnosti Opštine Beočin.
Protokol počinje da se sprovodi od iduće godine, a opština će finansirati pored sredstava u iznosu jedne bruto zarade i još jedne polovine bruto zarade - jednog radnika radnika sa punim radnim vremenom i jednog radnika sa polovinom radnog vremena sa visokom stručnom spremom i iznos od jedne bruto zarade sa punim radnim vremenom za radnika sa srednjom stručnom spremom.
Dvanaestoro stipendista
Dvanaestoro najuspešnijih srednjoškolaca iz beočinske opštine potpisalo je ugovore o stipendiranju u školskoj 2016/2017. godini sa opštinom Beočin.
Čestitajući najboljim učenicima i njihovim roditeljima, uz želje za dalje buduće odlične rezultate i uspehe u školovanju u ime opštine Beočin ugovore o dodeli stipendija potpisao je predsednik opštine Beočin Mitar Milinković.
Opštinskom odlukom predviđeno je da se osim studenata stipendiraju i najbolji učenici srednjih škola uz visoke kriterijume. Mesečno će stipendisti dobijati po 5.000 dinara.
Maša Stakić
Foto: Filip Bakić