Ptice će se vraćati u čistiju Obedsku baru
PEĆINCI: Amfibijsko vozilo za uklanjanje invanzivne drvenaste i žbunaste vegetacije stiglo je ovih dana na Obedsku baru, za koju je zaduženo JP „Vojvodinašume”.
Vozilo za rad na zaštićenim područjima, švedskog proizvođača „Uniwab” najbolje je rešenje za rad na terenima pod zaštitom, a na vozilo je montiran novi alat koji je specijalno prilagođen baš za rastinje na Obedskoj bari. Mašinom je prilikom demonstracije upravljao i vlasnik švedske kompanije i konstruktor mašine Torbjorn Hahlin koji je rekao da je njegova kompanija prodala više od 600 ovakvih mašina u 50 zemalja sveta, a da je mašina tako napravljena da uz pomoć različitih alata može da uklanja i vodenu i kopnenu vegetaciju. Vrednost amfibije zavisno od alata iznosi od 100.000 do 150. 000 evra.
Pomoćnik direktora Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Slobodan Puzović kaže da je Pokrajina finansirala kupovinu vozila, koje je prvobitno sa drugim alatom korišćeno za područje „Palić-Ludaš”. Puzović kaže da na Obedskoj bari nije problem trska kao na Paliću, već drvenasto i žbunasto grmlje, a da se u zaštitu prirode moraju stalno ulagati sredstva što je prepoznala i Opština Pećinci koja se uključila u projekat očuvanja močvare.
- Jedino vodenim kombajnom moguće je ukloniti grmlje, koje ukoliko se ne bi seklo, zagušilo bi vodena okna i močvaru u kratkom roku učinilo neprohodnom - kaže Puzović.
Obedska bara je drugi na svetu najstariji zaštićeni rezervat sa stablima starim 300 godina, 220 vrsta biljaka i 50 životinjskih vrsta, a pre mesec dana ovde se vratio i ibis, pa su sada primećena četiri para ove retke prtice. Krstonošića okno, jezero koje nikada ne presušuje, je jedino otvoreno za javnost, pored trinaest drugih koje broji ovo zaštićeno područje, proglašeno zaštićenim rezervatom još za vreme Austrougarske monarhije 1874. godine.
Obedska bara dobila je mogućnost da se izbori sa vegetacijom, primenom novih tehnologija, kaže Ivana Vasić iz JP „Vojvodinašume”, a da je potreba svakog zaštićenog područja da u budućnosti ima jednu ovakvu mašinu, na čemu će se raditi. Olivia Tešić iz Pokrajinskog sekreterijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine kaže da se mašina već pokazala uspešno i kao efikasan i funkcionalan način za revitalizaciju i očuvanje prirode.
- Imamo zadatak da očuvamo zaštićena područja, a investicija u amfibiju koja je multifunkcionalna je zalog za budućnost- kaže Olivia Tešić i dodaje da su Carska i Jegrička bara takođe ugrožene.
Specijalno amfibijsko vozilo pod nazivom „Truksor DM 5045” radeći u vodenoj sredini ne vrši pritisak niti oštećuje tlo, koje se na Obedskoj bari taloži hiljadama godina. Dok radom na suvoj podlozi pravi opterećenje težine prosečnog čoveka. Mašina radi na ekološkom biorazgradivom hidrauličnom ulju, a rezervoar je kapaciteta 19 litara. Zarastanje vlažnih područja dovodi do narušavanja ekosistemskog diverziteta, a korišćenjem amfibije, kada su u pitanju močvarna područja, to se može usporiti za duži period.
Sprečavanje vodene vegetacije i povećavanje površina pod vodenim ogledalima, doprinosi povratku ptica čija su gnezda stradala usled poplavnih talasa i nedostatka hrane, što je upravo i slučaj sa ibisom i čapljom kašikarom, koje su vratile na Obedsku baru.
Maša Stakić
Prirodni saveznik
Koliko je važna povezanost Obedske bare i Save putem dva kanala, pokazalo se za vreme najvećih poplava koje su pogodile Obrenovac. Bara je tada primila ogromnu količinu vode, ulivajući i 200 miliona tona kubnih metara vode iz reke Save, pa bi posledice bile još strašnije, da Sava nije imala prirodnog saveznika Obedsku baru, podsetio je Slobodan Puzović.
Čamcem, biciklom, pešice
Turisti u posmatranju raznolikog biljnog i životinjskog sveta u Obedskoj bari mogu uživati iz katamarana, šetnjom dugim pešačkim stazama po obodu bare, a mogu iznajmiti i bicikle. Turistički vodič Slaviša Stjepanović kaže da su stanovnici Obedske bare i porodice dabrova, kojih je sve više.
Zadivljujući je podatak da u ovom zaštićenom području nikada nije urađeno poribljavanje od kada postoji, a ribe ima i dozvoljen je sportski ribolov do tri kilograma, a Obedsku baru godišnje poseti između četiri i pet hiljada turista.