Promocija monografije o somborskim salašima u Zagrebu
SOMBOR: Istorijska činjenica je da je svojevremeno, sada već daleke 1825. godine po tadašnjem popisu stanovništva Habzburške monarhije Sombor bio mnogoljudniji ne samo od Novog Sada, već i od Beograda, Zagreba, Ljubljane, Sarajeva...
U potonjim državnim okvirima koji su nastajali i nestajali, vremena i istorijske i političke okolnosti su se menjale, ali Sombor nikada nije odustajao od negovanja svoje tradicije i međuetničke tolerancije među svojim brojnim nacionalnim zajednicama, pa se tako ovih dana predstavio i u Zagrebu.
Tokom nedavnog boravka u glavnom gradu Hrvatske povodom promocije knjige „Moj Nenadić“, posvećene jednom od inače brojnih salaških naselja u okolini Sombora, u izdanju Hrvatskog kulturno-umetničkog društva „Vladimir Nazor“, za somborsku gradonačelnicu Dušanku Golubović i Nemanju Sarača, člana Gradskog veća za kulturu i obrazovanje kao i rukovodstvo HKUD-a „Vladimir Nazor“ upriličen je prijem kod gradonačelnika Zagreba Milana Bandića. Gradonačelnica Sombora je domaćinima predstavila modele podrške Grada Sombora udruženjima koja se bave kulturno-umetničkim radom i očuvanjem tradicije manjinskih zajednica, a potom pozvala Bandića da poseti Sombor. Razmenjeni su i protokolarni pokloni, te je Dušanka Golubović gradonačelniku Bandiću poklonila kopiju Povelje Slobodnog kraljevskog grada iz 1749. godine, jednog od najvrednijih arhivskih dokumenata i jedine sačuvane Povelje na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine.
Somborska delegacija je prisustvovala sastanku u Hrvatskoj matici iseljenika i sastanku sa čelnicima Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, gde je bila u prilici da Sombor predstavi kao uzornu multietničku i multikonfensionalnu sredinu koja svoje bogatstvo različitosti neguje kao svojevrsni znak prepoznavanja u širim razmerama.
M. Miljenović