Priprema se otvaranje Kancelarije za smanjenje siromaštva u Šidu
ŠID: Promene u opštinskoj odluci o ostvarenju prava u oblasti socijalne zaštite, bile su glavna tema jučerašnjeg zasedanja Skupštine opštine Šid.
Izmene su u skladu sa sporazumom o partnerstvu koji je Opština Šid novembra prošle godine zaključila sa Udruženjem građana „Duga” iz Ade, o učešću u doniranom projektu: „Jačanje kapaciteta lokalnih zajednica za lokalno uključenje ranjivih grupa kroz pružanje integrisanih socijalnih usluga i širenje dobre prakse društveno korisnog grada i radne aktivacije” koji finansira švajcarska agencija za razvoj i saradnju. Sporazumom se opština Šid obavezala da će obezbediti prostor za redovno funkcionisanje kancelarije za smanjenje siromaštva, dok će Udruženje građana „Duga” snositi troškove lokalnog koordinatora kancelarije u periodu trajanja projekta, troškove terenskog asistenta za formiranje socijalnih baza u kancelariji, kao i kancelarijski materijal za rad kancelarije.
Socijalno ugroženo stanovništvo, od kojih je određeni broj radno sposobnih podnosi zahtev za jednokratnu novčanu pomoć Centru za socijalni rad. U 2017. godini je doneto 630 rešenja o dodeli jednokratne novčane pomoći, potrošeno je ukupno 5.137.950 dinara iz buyeta opštine za te namene. Izmenom odluke o ostvarenju prava u oblasti socijalne zaštite u opštini Šid, uvodi se još jedan vid pomoći stanovništvu opštine Šid, a to je opštinska pomoć, koja predstavlja pomoć za radno sposobne i socijalno ugrožene stanovnike koji se upućuju na društveno koristan rad. Kancelarija za smanjenje siromaštva pruža radno sposobnom stanovništvu mogućnost da učestvuje u društveno korisnom radu, s tim što bi pomoć ostvarili u naturi, a to podrazumeva da određen broj sati odrade u nekoj od ustanova ili javnih preduzeća sa teritorije opštine Šid, za iznos za koji se podnosi zahtev.
Umesto novčanim sredstvima plaća im se u natur. Na primer, na kućnu adresu će im biti dostavljena drva, biće im izmiren dug za struju i drugi računi koje imaju da plate. Ukoliko korisnik odbije da učestvuje u društveno korisnom radu gubi pravo na jednokratnu pomoć u narednih godinu dana.
Predsednik Skupštine opštine Šid Velimir Ranisavljević čestitao je odbornicama Dan žena 8. mart, uručivši im prigodne poklon-vaučere. Obiman dnevni red sednice, od 51 tačke, odbornici su iscrpeli za dva sata. Za novog člana Opštinskog veća pošto je prethodni podneo ostavku, izabran je diplomirani inženjer poljoprivrede Dejan Kojić. Donete su i odluke o lokalnim administrativnim taksama kao i angažovanju eksternog revizora. Usvojeni su i izveštaji o radu te finansijski planovi 19 mesnih zajednica šidske opštine.
Ova promena biće saopštena svim korisnicima, socijalno ugroženima, čim se oformi Kancelarija za smanjenje siromaštva. Pravni osnov za uvođenje ovakvog vida pomoći jeste član 110 zakona o socijalnoj zaštiti kojim je propisano da je jednokratna pomoć, pomoć koja se obezbeđuje licu koje se iznenada ili trenutno nađe u stanju socijalne potrebe, a može biti novčana ili u naturi. A na osnovu člana 8 pomenutog zakona svako je dužan da se stara o zadovoljavanju svojih osnovnih životnih potreba i da aktivno učestvuje u proceni, planiranju i realizaciji usluge socijalne zaštite u skladu sa ovim zakonom.
Svako je u okviru svojih mogućnosti, svojim radom, prihodima i imovinom dužan da spreči, otklanja ili ublažava vlastitu socijalnu izolovanost kao i socijalnu izolovanost članova porodice. Na ovaj način kroz društveno koristan rad stanovništvo koje je socijalno ugroženo će imati mogućnost da bude radno angažovano, a i da se oduži društvu koje mu pomaže da prebrodi tešku materijalnu situaciju u kojoj se našao.
U šidskoj lokalnoj samoupravi procenjuju da će se na ovaj način smanjiti broj korisnika jednokratne novčane pomoći, koji po nekoliko puta godišnje dobijaju ovaj vid pomoći, radno su sposobni, ali ne žele ili nemaju mogućnosti da se zaposle. Veruje se, ipak, da će se najveći broj radno sposobnih odazvati pozivu za društveno koristan rad.
D. Savičin