Priče o nasleđu u parku, crkvi, muzeju
NOVI BEČEJ: Dvodnevnim programima u Novom Bečeju i Novom Miloševu, ovdašnja Srednja škola obeležila je nešto kasnije nego inače „Dane Evropske baštine“, koji ove godine spajaju kulturno i prirodno nasleđe.
Zanimljive prezentacije srednjoškolci i osnovci su mogli da čuju na pet autentičnih lokacija – u crkvi Svete Klare Asiške, crkvi Svetog Nikole, kod biste Josifa Marinkovića, u parku kraj Tise i u Gimnazijskoj ulici, gde su srednjoškolci pričali o Slanom Kopovu, reprezentativnom spomeniku prirode ovog kraja.
Prezentacije u Novom Miloševu spremili su učenici iz tog naselja, i to na lokacijama dvorac Karačonji, muzej „Kotarka“ i crkva Svete Marije Magdalene u Beodri.
Projekat je vodila Jelena Pauljev, po struci istoričarka umetnosti, a zaposlena kao profesor likovne kulture. Ona ističe da je od izuzetne važnosti biti upućen u kulturno nasleđe koje nas okružuje i zato se trudi da to prenese na svoje učenike:
„Trudim se da učenicima skrenem pažnju na značaj nasleđa, da budu svesni koliko je ono prisutno ima u našoj opštini, koliko je važno da neguju nasleđe i da, kada se kasnije budu pitali i bili u prilici da odlučuju na status spomenika, njihovo očuvanje, promociju i generalno nasleđe, kako ono pokretno, tako i nepokretno, imaju svest koliko je to važno. Takođe, da ne smeju dopustiti da ti spomenici propadaju, pošto znamo da u turbulentnim vremenima u kojima živimo nažalost dolazi do toga. Dakle, to je ideja, da mladi budu svesni da nasleđe postoji u njihovoj okolini i da je ono od izuzetne važnosti za očuvanje našeg identiteta“, kaže Jelena Pauljev.
D. Gurjanov