Prekogranični projekat za razvoj zelenog turizma u Somboru: Evropski Amazon
SOMBOR: Kao jedna od srpskih lokalnih samouprava koja se najčešće uspešno uključuje u razne prekogranične projekte finansirane iz vlastitih, ali i sredstava Evropske unije, Sombor sa projektnim partnerima iz zemalja Dunavskog sliva učestvuje i u projektu „Responsible green destination Amazon of Europe“, čiji je akronim „Amazing AoE“ a koji se realizuje u okviru Dunavskog transnacionalnog programa.
Ovaj projekat sprovodi konzorcijum od 29 partnera, koje čine lokalne samouprave, ministarstava, turističke organizacije, kao i organizacije civilnog sektora iz Austrije, Slovenije, Srbije, Hrvatske i Mađarske, na čelu sa Institutom za razvoj lokalnih potencijala „Iskriva“ iz Slovenije.
Cilj projekta je da unapredi zeleni turizam zasnovan na prepoznatljivom prirodnom i kulturnom nasleđu u zemljama koje su povezane UNESKO prekograničnim rezervatom biosfere Mura - Drava - Dunav, poznatom i pod nazivom Amazonija Evrope. Trenutno je u toku razvijanje modela, odnosno aplikacije za merenje uticaja turizma na okolinu RGD TIM (responsible Greeen Destination Tourism Impact Model) koji će beležiti podatke o turističkim posetama za potencijalne turističke destinacije koje će se promovisati u okviru projekta. Ova aplikacija će analizirati osetljivost ekosistema na razvoj turizma, uz prisustvo svih ekonomskih i socijalnih aspekata. Potencijalne dve lokacije Sombora kao učesnika ovog projekta koje će biti predmet aktivnosti su sam grad, ali i celo Gornje Podunavlje.
Projekat „Amazing AoE“ povezaće odabrane lokacije evropskog Amazona pogodne za takozvani zeleni turizam u jedinstvenu mrežu i tako ih preneti sa lokalnog na transnacionalni nivo, što će, kako se nadaju učesnici, otvoriti vrata i za daleko brojnije međunarodne posetioce.
Glavna aktivnost Grada Sombora u okviru projekta je nabavka digitalne opreme za prikaz vodećih turističkih proizvoda iz oblasti turizma i kulturnog nasleđa, koja će doprineti unapređenju održivog regionalnog razvoja ekoturizma, i to dve digitalne interaktivne info table i deset setova virtuelne realnosti za posetioce. Pored toga, Sombor bi trebao da bude i domaćin jednog od sastanaka Odbora za menayment i kvalitet sprovođenja aktivnosti na projektu, kao i studijske posete i radionice ostalih partnera u projektu. Ukupno trajanje projekta je 30 meseci, od 1.jula ove godine do kraja kalendarske 2022. godine, a njegova ukupna vrednost je 2.411.290 evra, dok će iz gradskog buyeta za ove namene biti izdvojeno 106.480 evra.
M. Miljenović