Pokrenute tri firme u Perlezu
PERLEZ: Na području Srednjobanatskog okruga, subvencije za samozapošljavanje, za pokretanje privatnog posla, prošle godine je iskoristilo 49 osoba sa evidencije zrenjaninske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje. Subvencija je i prošle i ove godine iznosila 250.000 dinara, a 270.000 dinara za osobe sa invaliditetom.
Uz pomoć ovog programa, samo u Perlezu su 2020. registrovane tri firme - frizerski salon, tepih servis i preduzeće za proizvodnju meda.
- Nove firme naročito su značajne u selima. Tako se kreiraju nova radna mesta, a postoji mogućnost novih zapošljavanja sa razvojem i rastom biznisa. Takođe, u zavisnosti od registrovane delatnosti, obogaćuje se ponuda proizvoda i usluga u lokalnoj zajednici – objašnjava savetnica za planiranje karijere u zrenjaninskoj filijali NSZ Aleksandra Štrbac.
Aleksandra Hegediš je po struci hemijska tehničarka. Radila je u pekari u Perlezu i u kompaniji „Drekslmajer“. Pošto je udata i majka dvoje dece, jedno vreme se posvetila porodici. Onda je odlučila da pokrene sopstvenu firmu, pa je otvorila muško – ženski frizerski salon „Sandra ML“.
Prvi korak je bio da završi obuku za frizera, a zatim da pravovremeno aplicira na javnom pozivu za program samozapošljavanja. Bila joj je dragocena finansijska podrška od 250.000 dinara. Od tih sredstava je kupila opremu i repromaterijal za frizerske usluge, te adaptirala lokal. Salon se nalazi u objektu pored porodične kuće porodice Hegediš.
- Zadovoljna sam kako se posao razvio. Salon je već prepoznatljiv, imam stalne mušterije, a mogu da se posvetim i deci. Teži period je za nama, jer je salon otvoren u vreme pandemije i skraćenog radnog vremena, zabrane rada vikendom, što nam je otežavalo rad. Ali, uspela sam da prevaziđem sve poteškoće i sada očekujem mnogo bolji period - ističe Aleksandra Hegediš.
Za privatni biznis se odlučio i Milan Bulat, koji je prošle godine registrovao tepih servis „Bulat“. Firma je registrovana za pružanje usluga pranja mebla, odnosno nameštaja, sedišta automobila, dubinskog pranja tepiha i itisona, kao i pranja trakastih zavesa, ćebadi, jorgana i drugih kabastih stvari.
Milan Bulat ima dugogodišnje iskustvo u ovoj branši. Više od dve decenije je radio u jednom velikom tepih servisu u Beogradu, a pritom je 15 godina bio na poziciji poslovođe i rukovodio timom od 35 radnika. U dvorištu porodične kuće u Perlezu poseduje svoj poslovni prostor – prostran, funkcionalan i na dobroj lokaciji, te je subvenciju za samozapošljavanje uložio u delimične građevinske intervencije na tom objektu. Od sopstvenih sredstava je kupio mašine, opremu i dostavno vozilo za potrebe tepih servisa.
- Moj savet svima koji su u mogućnosti da pokrenu firmu je da to i učine – kratko poručuje Bulat.
Sa njim se slaže i Toma Nađ koji je lane otvorio firmu „Golden Ljualitdž Nađ“, specijalizovanu za proizvodnju meda i proizvoda od meda. Nađ je radio kao zavarivač, nekoliko godina je vodio i poljoprivredno gazdinstvo, a pčelarstvom se bavi poslednjih šest godina. Od rođaka, iskusnog pčelara, sticao je važna znanja i ovladavao veštinama. Sada poseduje 72 košnice, koje su na ispaši u okolini Perleza.
S obzirom na to da je reč o porodičnoj firmi, Tomi svesrdnu podršku i pomoć pruža supruga. Planiraju da rade na marketingu, ali i na unapređenju proizvodnje i uvođenje nekih inovativnih rešenja u pčelarstvu.
Ž. Balaban
Projekat „Nepristrasno kroz Zrenjanin” realizuje DVP Digital, a sufinansira Grad Zrenjanin. Stavovi izneti u podržanom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.