OVO SU ZRENJANINSKI GIGANTI IZ PERIODA JUGOSLAVIJE Nostalgija i poneko mesto na mapi; Evo koja su to preduzeća
ZRENJANIN: Na društvenim mrežama kruži jedna posebna mapa, na kojoj se nalaze firme sa prostora bivše Jugoslavije.
Neko se potrudio i mapirao najpoznatija jugoslovenska preduzeća, koja su bila poznata ne samo u okviru tadašnje velike države, nego i u celom svetu.
Mapa nije dovoljna da se na njoj, pa makar i najsitnijim slovima, nađu sva preduzeća iz Zrenjanina koja su, zahvaljujući onome što su proizvodila, bila nadaleko poznata i priznata. Najveći broj njih više ne postoji, ali se u narodu i dalje priča o kvalitetu onoga što je silazilo sa proizvodnih traka. Za takvu mapu bi trebala lupa, ali evo najpoznatijih proizvoda mnogobrojnih zrenjaninskih fabrika koje su pronele slavu grada na Begeju.
Iz ribnjaka „Ečka“ je na trpeze ne samo bivše države nego i regiona odlazio čuveni ečanski šaran, proizvod sa geografskim poreklom. Iz pogona Žitoprodukta“ izlazile su zemičke za „MekDonalds“, ali i smrznute štrudle sa višnjama i jabukama.
Iz Industrije mesa BEK u svet su odlazile šunke u konzervi, paštete - jetrena, čajna i sa paradajzom, mesni narezak... Industriju proizvoda od skroba IPOK prepoznavali su po čuvenoj „desktrozi“ u više ukusa, a Zrenjaninsku industriju piva po čuvenom napitku „Tut gut“.
Čarape iz „Udarnika“ nosili su i zvezde i obični ljudi, koji se i danas kunu u kvalitet pamuka, dok su beretke iz Fabrike šešira „Begej“ nosili vojnici širom sveta. Oblačili su „Mideri“ region u divne kupaće kostime, a „Sloga“ u donji veš vrhunskog kvaliteta. Region je obožavao i balzam za kosu „Helen Kertis“ iz „Luksola“, dok su mnogi koristili „trental“ i „baralgin“ iz Fabrike lekova „Jugoremedija“.
Brodovi iz „Begeja“ plovili su rekama i morima, radijatori iz ovdašnje livnice su grejali mnoga domaćinstva, a poklopci pokrivali mnoge šahtove u velikoj državi. Nameštaj iz „Žarka Zrenjanina“ nije punio sobe samo u bivšoj državi, nego i u Sovjetskom Savezu.
Jedva da je nešto od nekadašnjih giganata preživelo. Ostaju sećanje, nostalgija i poneki relikt prošlosti na oglasima za kupovinu i prodaju. I poneko mesto na mapi.
Ž. Balaban