Plodovi berbe i paprikaš u sto kotlića
HORGOŠ: Tradicionalna manifestacija 27. Berbanski dani u Horgošu je održana u znaku plodova jesenje berbe, kulturnih priredbi i takmičenja kulinara.
Posle više od pet godina, deo programa održan je u velelepnom renoviranom i dograđenom zdanju Doma kulture u centru mesta, kome za zvanično otvaranje još nedostaje znatan deo nameštaja.
I pored toga, u prostorijama u prizemlju priređene su izložbe plodova jesenje berbe horgoških voćara, vinogradara, povrtara i ratara, kao i rukotvorina žena iz Horgoša, Martonoša i Kanjiže, a na pozornici velike sale zaigrali su folklorni ansambli kulturno umetničkih društava.
Na otvaranju 27.berbanskih dana učesnike manifestacije su pozdravili predsednici MZ Horgoš Robert Šorš, Horgoškog kluba proizvođača Jožef Biro i KUD „Bela Bartok“ Jožef Takač, a plodove berbe osveštao je župnik katoličke crkve Akoš Gutaši.
- Potrudili smo se da deo slavlja bude u obnovljenom Domu kulture, ali posetioci uvek uživaju u degustaciji naših vina i kulinarskih specijaliteta, a na raspolaganju im je i vašarska ponuda zanatskih proizvoda- napominje predsendik MZ Horgoš Robert Šorš.-Horgoški lovci su domaćini kulinarskim ekipama iz više od 20 mesta i iz bratskih mesta iz naše zemlje i inostranstva. Oni se po tradiciji takmiče u kuvanju specijaliteta od divljači, ovog puta od mesa jelena, kao i za izbor najbolje lovačke rakije. Međutim, ima i onih koji kuvaju i spremaju jela na roštilju zbog druženja i veselja .
Predsednik horgoškog LD „Graničar“ Stevan Marjanov napomenuo je da se u stotinu kotlića našlo 400 kilograma mesa od jelena..
- Vreme nam je naklonjeno, a ko će najbolje začiniti paprikaš, proceniće stručni žiri- naglašava Marjanov.- Pored prijatelja iz okolnih lovačkih društava došli su nam lovci iz Kosovske Mitrovice, Leposavića, Kotor Varoši, Banja Luke, pobratimi iz Lozovika i više ekipa iz Mađarske. Zajedno se družimo i uživamo..
Zadovoljstvo zbog srdačnog prijema nije skrivao Ilija Elezović, predsednik Lovačkog saveza Kosova i Metohije kome je ovo bio drugi boravak u Horgošu.
- Kada je u pitanju druženje i prijateljstvo stotine kilometara udaljenosti nisu prepreka. Imamo izuzetno lepu saradnju sa lovcima Horgoša, pa ćemo doći sa brojinijim sastavom da se naši ljudi uvere kako se ovde na severu Srbije dobro i složno živi i razum, da tu nema izveštačenosti, bez obzira na ljude različite nacionalnosti i običaje – utisak je Elezovića, koji je pozvao Horgošane u goste da se upoznaju sa običajima na Kosovu i Metohiji.
Pobednički pehar za najukusniji paprikaš od mesa jelena osvojio je Laslo Biro iz Horgoša, drugo mesto pripalo je Živoradu Šajkoviću iz Lozovika, a treći je Mile Zdraveski iz Horgoša. Uz mirise koji su se širili iz kotlića išlo je i dobro raspoloženje.
Nisu se svi takmičili, pa je tako ekipa iz bratskog komšijskog pograničnog mesta Reske iz Mađarske, koju su predvodili Vince Tombac i Karolj Mora kuvala u velikom bograču paprikaš od 20 kilograma junetine, a da sve bude potaman potrudili su se i njihovi domaćini iz Horgoša Jene Šerfeze i Gustav Seči.
U izboru za najbolju „lovačku rakiju“ sva tri pehara poneo je Radovan Đane Milićević iz Sremske Mitrovice. Ovako nešto do sada se nije dogodilo na u ocenjivanju rakija na Berbanskim danima. Za najbolju rakiju žiri je proglasio njegovu viljamovku, na drugom mestu našla se kajsijevača, a trećeplasirana je šljivovica.
- Jedanaesti put dolazimo u Horgoš da kuvamo paprikaš i uporedimo kvalitet naše rakije sa horgoškim palinkama. Zaista nisam očekivao tri pehara, za rakiju koju spravljam od voća iz voćnjaka koji imam u Karlovčiću, mada sam ovde više puta osvajao pehare za viljamovku – prezadovoljan je Radovan Đane Milićević. Voćari, vinogradari i ratari iz Horgoša kažu da je godina rodna. Joćef Biro iz Horgoškog kluba proizvođača konstatuje da je kiša ove sezone padala u pravo vreme i baš koliko je bilo potrbeno.
- Proizvođači su uglavnom zadovoljni prinosima, ali jedino je u delu atara poslednja kiša koja je padala sa gradom nekima pokvarila raspoloženje jer je uništila deo roda jabuka i grožđa. Velika je šteta kada na kraju nepogoda odnese rod spreman za berbu. Grad nije pao svuda, pa smo imali da prikažemo plodove, kakve nismo imali dugi niz godina – kaže Jožef Biro.
Jene Šerfeze ukazuje da je onima koji su imali sreće da im voćnjake nije potukao grad velika neizvesnost plasman jabuka, a nisu bile dobre ni nedavne ekstremno visoke temperature, .
- Jabuke beremo i skladištimo, ali nismo zadovoljni potražnjom. Povremeno se traže za tržište Rusije, ali veliko je zatišje. Cena je 30 do 42 dinara, što je manje nego lane kada je i potražnja bila veća – saznajemo od Šerfezea.
M. Mitrović