Parkovi Dinarida u Eko-centru Karapandža: Radionice u selima uz rezervat
SOMBOR: Sasvim na tragu čuvene maksime „misli globalno, deluj lokalno“ u Eko-centru „Karapandža” smeštenom u poplavnim šumama priobalja Dunava kod Bezdana održana je konferencija povodom početka projekta „Integracija lokalne zajednice u procesu upravljanja zaštićenim područjem na primeru Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje”.
Glavni partner ovog projekta je Javno preduzeće „Vojvodinašume“, koje i upravlja Eko-centrom „Karapanya”, baš kao i celim SRP Gornje Podunavlje, dok su partneri predstavnici lokalnih zajednica UG „Podunav” u Bačkom Monoštoru i HKPD „Silvije Strahimir Kranjčević” iz Bačkog Brega.
Ovaj projekat su, kroz program „Parkovi Dinarida”, podržale Svetska organizacija za prirodu (WWF ) i Vlada Švedske. Vrednost celog projekta koji bi trebao da potraje godinu dana je procenjena na 10.000 evra. Prema onome što se moglo na konferenciji, ciljevi projekta su poboljšanje upravljanja zaštićenim područjem uspostavljanjem intenzivnije saradnje sa lokalnom zajednicom i proširivanjem spektra usluga zaštićenog područja podizanjem kapaciteta dizajniranih za osetljive grupe, ali i uključivanje lokalne zajednice i zainteresovanih strana u proces upravljanja zaštićenim područjem, te podizanje svesti lokalne zajednice o značaju zaštićenog područja i usluga ekosistema.
Projekat ne zanemaruje ni omogućavanje korišćenja i pristupa zaštićenom području i visitor centru Eko centra „Karapandža“ pripadnicima ranjivih grupa, pružanje kvalitetnih sadržaja u zaštićenom području, namenjenih ranjivim grupama – mladima, deci, ženama, osobama sa invaliditetom, edukacija lokalne zajednice i šire javnosti o značaju očuvanja prirode i zaštićenih područja, radi ublažavanja posledica klimatskih promena, kao jednog od faktora poremećenih bioloških odnosa i pojave pandemije.
Na otvarajućem sastanku projekta, prisutne je pozdravila Andreja Lazović, rukovodilac službe planiranja i gazdovanja šumama ŠG „Sombor“, a sam projekat i aktivnosti koje su predviđene predstavila je Radmila Šakić Peurača, kroz prezentaciju „Upravljanje zaštićenim područjem: Zadaci, ciljevi i potreba saradnje”. Ona je istakla da su glavni ciljevi projekta integracija stanovištva koje naseljava obod rezervata, kao i edukacija populacije o načinima upravljanja rezervatom.
Projektom su planirane dve radionice o upravljanju rezervatom prirode koje će se realizovati u Bačkom Bregu i Bačkom Monoštoru i koje su namenjene pre svega lokalnom stanovništvu. Pored toga predviđene su i radionice tradicionalnih zanata u Bačkom Bregu, kao i unapređenje turističke ponude u ovom selu koje se nalazi na samoj graniči Srbije sa Mađarskom. U Bačkom Monoštoru planirano je zajedničko obeležavanje Dana Evropskog Amazona u julu, kao i promotivne šetnje rezervatom, sa praktikovanjem joge i raznim rekreativnim sadržajima, a jedna od aktivnosti projekta je i izrada veb sajta kojim će biti predstavljena celokupna turistička ponuda Gornjeg Podunavlja, te formiranje „Zelenog sandučeta” na ovom portalu.
Kao predstavnik Bačkog Monoštora, Zdenka Mitić je predstavila iskustva u realizaciji različitih zajedničkih aktivnosti agilnih monoštorskih udruženja građana poput UG „Podunav”, UG „Bodrog”, KSR „Šaran”, PD „Pčela”, UG „Vikend naselje Dondo”, LD Bački Monoštor, ali i same Mesne zajednice i tamošnje Osnovne škole sa JP „Vojvodinašume”, kao i planove za buduću saradnju, koji su orijentisani u pravcu produbljivanja povezanosti kroz ovaj projekat, pojedinačne aktivnosti i inicijative, kao i zajedničko unapređenje i promociju eko-turističke ponude SRP „Gornje Podunavlje”. Kao jednu od konkretnih aktivnosti Mitić je navela i skori početak rada na unapređenju šetne staze Štrbac.
Milorad Stojnić, predsednik HKPD „Silvije Strahimir Kranjčević” iz Bačkog Brega je istakao da je ovo prvi projekat na kojem sarađuju sa JP „Vojvodinašume”, te da se nadaju da će realizacijom planiranih aktivnosti Bački Breg uspeti da zaživi kao turistička destinacija.
M. Miljenović