Osnovci iz Đurđeva pokazali da cene svakog druga
ĐURĐEVO: Osnovna škola „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Đurđeva već treću godinu zaredom učestvuje u projektu „Kvalitetno obrazovanje za sve“, koji je bio poznat pod nazivom „Podsticanje demokratske kulture u školama“, pa je tako ceo jedan dan prošao u raznovrsnim aktivnostima i programu, sa ciljem da deca nauče da poštuju različitosti i cene svakog druga.
Ovogodišnji slogan projekta poručio je da „Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati“, a đurđevačka škola jedna je od 40 učesnica u ovom projektu.
Učionice su organizovane u stanice, u kojima su sprovedene različite aktivnosti, sa istim ciljem, a to je drugarstvo i poštovanje različitosti. Učenici su se bavili savremenicima Jove Zmaja i njegovim prijateljima, pa su potom pokazali to znanje u kvizu, vratili su se u 19. vek, kroz nošnje i odela.
Direktorica škole Ljubica Klepić kaže da svakodnevno, pa tako i kroz ovaj projekat, imaju cilj da dopru do svakog učenika i da preventivno deluju da ne bi došlo do bilo kakve vrste vršnjačkog nasilja i da se svi u školi osećaju prijatno, kako učenici, tako i zaposleni i roditelji.
- Želeli smo da predstavimo našu školu iz više uglova, da pokažemo dvojezičnost i multikulturalnost koja nas krasi. Ponosni smo što nosimo ime čika Jove Zmaja, a svi koji dođu u našu školu kažu da osete tu toplinu i predusretljivost, svako ko otvori vrata škole uvek je lepo dočekan - ističe direktorica i dodaje da su pomenute aktivnosti mali doprinos da se oduže pesniku čije ime nosi škola.
Osim kviza o značajnim ličnostima 19. veka nastupili su i učenici sa tačkom o važnim Rusinima, a učenici koji nastavu pohađaju na romskom izveli su nekoliko recitacija i romski ples, koji je sve podigao na noge.
- Projekti poput ovog pomažu nam da unapredimo kvalitet i uslove rada unutar škole i međuljudsku saradnju među decom i nastavnicima, a učenici su pokazali da znaju da saslušaju, mi im dajemo priliku da uvek budu saslušani i da u različitostima vide značaj jedinstva i zajedničkog života - ističe naša sagovornica.
Opšti cilj projekta je podizanje kvaliteta obrazovanja podsticanjem demokratske kulture, dok su specifični ciljevi podizanje nivoa znanja i svesti među nastavnicima, nenastavnim kadrom, učenicima i lokalnim zajednicama o inkluzivnom obrazovanju, kao i osnaživanje kapaciteta škola da otklone predrasude i diskriminatorski pristup prema ranjivim grupama.
M. Rašić